Co dziesiąty prywatny przedsiębiorca zarejestrowany w Polsce w ubiegłym roku był Ukraińcem

Co dziesiąty prywatny przedsiębiorca zarejestrowany w Polsce w ubiegłym roku był Ukraińcem

W 2023 r. co dziesiąta prywatna firma w Polsce została otwarta przez Ukraińców, a liczba ukraińskich prywatnych przedsiębiorców była o dwie trzecie większa niż w 2022 r.

Źródło: Rzeczpospolita, z danymi i informacjami o działalności gospodarczej z rejestru centralnego; Europejska Prawda

Z analizowanych danych wynika, że ​​agresja Rosji na Ukrainę w 2022 roku doprowadziła do szybkiego wzrostu liczby rejestracji ukraińskich przedsiębiorców w Polsce. Choć zjawisko to nie jest zaskakujące, tempo wzrostu przedsiębiorstw zakładanych przez Ukraińców w Polsce jest imponujące – pisze gazeta.

Przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę na Ukrainie, w styczniu i lutym 2022 r. obywatele Ukrainy rejestrowali w Polsce 200 prywatnych firm miesięcznie.

W marcu liczba ta wzrosła do prawie 600 w ciągu miesiąca, ale w kolejnych miesiącach rejestracje rosły.

W kwietniu ich liczba oscylowała wokół 1300, a w maju i czerwcu – 1700.

W kolejnych miesiącach Ukraińcy zarejestrowali po 2 tys. firm, a na początku 2023 r. tempo to uległo dalszemu przyspieszeniu. W marcu, sierpniu, wrześniu i październiku liczba nowych rejestracji rosła każdego miesiąca o 2700-2800.

W obu badanych latach tempo rejestracji wyhamowało dopiero w grudniu 2023 r., kiedy liczba zarejestrowanych przedsiębiorców spadła poniżej 2 tys.

W wyniku stałego wzrostu liczby rejestracji w 2023 roku zarejestrowano 30 325 nowych ukraińskich spółek prywatnych. To o 67% więcej niż rok wcześniej, kiedy zarejestrowano 18 139 firm.

Tymczasem liczba nowych rejestracji tego typu spółek w Polsce sięgnęła 299 tys. Oznacza to, że ukraińscy prywatni przedsiębiorcy stanowili ponad 10% utworzonych wówczas przedsiębiorców.

W latach 2022-2023 Ukraińcy zarejestrowali w Polsce 48 464 prywatnych przedsiębiorców.

Tło:

  • Szacuje się, że wysokość składek na ubezpieczenia społeczne ukraińskich przedsiębiorców pracujących w Polsce wzrośnie w 2023 roku o 50%.

  • Według doniesień mediów ok 300 000 ukraińskich dzieci Uczęszczaj do polskich szkół i przedszkoli.

Wsparcie W GÓRĘ lub SIERPIEŃ Nasz gospodarz!

READ  Ukończono modernizację sygnalizacji dla projektu polskiej kolei dużych prędkości

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *