Covid sytuacja: firmy będą wspierać „krótkie i ostre” przestoje

Firmy przygotowują się na najgorsze, dolar nowozelandzki spada, a zakłady dotyczą tego, co Bank Rezerw zrobi ze stopami procentowymi po odkryciu stanu społeczności Covid w Auckland.

Dyrektor naczelny Izby Handlowej w Auckland, Michael Barnett, powiedział, że wierzy, że po odkryciu sprawy Covida znajdzie się poparcie dla „krótkiego i ostrego” zamknięcia.

Główna ekonomistka ANZ, Sharon Zollner, powiedziała, że ​​jej najlepszym przypuszczeniem jest to, że Auckland przejdzie na poziom 4 blokady, a reszta kraju może przejść na poziom 3 „podczas zbierania informacji”.

Barnett powiedział, że diagnoza szybko rozprzestrzeniła się we wtorek po południu, a firmy przygotowywały się na najgorsze.

Czytaj więcej:
* Covid-19: Urzędnicy ds. Zdrowia badają nowy przypadek społeczności w Auckland
* Covid-19: Poziom 4 „szybki i poważny” można zamknąć, jeśli przypadek zostanie potwierdzony jako Delta

„Większość ludzi patrzyła na to i myślała, jak sobie z tym poradzimy w ciągu najbliższych 24 godzin, będzie to skala Oakland” – powiedział Barnett.

Powiedział, że wiadomość jest „tam” o stanie wyłączenia poziomu 4, jeśli Covid pojawi się ponownie.

„Większość pracodawców patrzy na to, kto jest niezbędny, co jest niezbędne, jakich połączeń z pracownikami potrzebują i wszystkie te rzeczy dzieją się teraz” – powiedział.

„Większość firm planuje najgorsze”.

Ministerstwo Skarbu oszacowało w maju, że wyłączenie na poziomie 4 zmniejszyło aktywność gospodarczą o 25 do 30 procent, podczas gdy poziom alarmowy 3 zmniejszył aktywność gospodarczą o 10 do 15 procent.

Zrewidował przewidywane skutki Poziomu 3 w oparciu o doświadczenia z zamknięciami w ubiegłym roku.

Ekonomiści spodziewali się, że Bank Rezerw podniesie w środę stopy procentowe w związku z pozytywnymi wiadomościami gospodarczymi.

Zollner powiedział, że nie ma jeszcze wystarczających informacji, aby wiedzieć, co oznacza stan społeczności.

Michael Barnett, dyrektor naczelny Izby Handlowej w Auckland, mówi, że firmy przygotowują się na najgorsze.

dostarczony

Michael Barnett, dyrektor naczelny Izby Handlowej w Auckland, mówi, że firmy przygotowują się na najgorsze.

Powiedziała, że ​​kwestia Covida miała natychmiastowy wpływ na rynki finansowe i na oczekiwania co do tego, co może zrobić Bank Rezerw.

READ  Automatyczne monitorowanie policyjnych tablic rejestracyjnych — wprowadzenie nowych zasad dotyczących odpowiedzialności i prywatności

Rynek w pełni wyceniał — z możliwym wzrostem OCR o 25 punktów bazowych w środę z 20-procentową szansą na „podwójny” wzrost o 50 punktów bazowych.

Powiedział jednak, że dopiero teraz powraca do wyceny – z 76-procentową szansą na jednorazową podwyżkę o 25 punktów bazowych i spadek kursu dolara nowozelandzkiego.

Dolar spadł o około trzy czwarte centa amerykańskiego do 69,5 centów amerykańskich, a najwyższy indeks NZX 50 również spadł na terytorium ujemne, spadając o 0,5 procent krótko po godzinie 16:00.

Brad Olsen, ekonomista w Infometrics, powiedział, że problem Covida będzie niepokojący i niepokojący, ale Infometrics był przekonany, że jeśli potrzebne będą zmiany poziomów alarmowych, gospodarka może „przezwyciężyć tę porażkę”.

„Poprzednie wyzwania pokazały, że gospodarka jest w stanie szybko odzyskać siły po wszelkich zmianach w ograniczeniach lub innych ograniczeniach Covid” – powiedział.

W rządowym Funduszu Reagowania i Odzyskiwania Covid pozostało stosunkowo niewiele, aby sfinansować subsydia płacowe lub inne formy wsparcia gospodarczego w przypadku przedłużającego się zamknięcia.

Fundusz spadł z 10,2 miliarda dolarów do 5,1 miliarda dolarów między lutym a budżetem w maju, głównie ze względu na alokację 3,8 miliarda dolarów na Państwowy Fundusz Akceleracji Mieszkalnictwa.

Ale Olsen powiedział, że rząd pozostaje w dobrej sytuacji fiskalnej iw razie potrzeby może zapewnić dodatkowe wsparcie dla gospodarki.

Powiedział, że „ciężka praca i pójście naprzód” zapewniły Nowej Zelandii solidne podstawy do rozwoju gospodarki.

Barnett powiedział, że możliwe jest, że jeśli miasto zostanie szybko zamknięte na „dwa lub trzy dni”, może osiągnąć lepszy wynik niż w Sydney i Melbourne.

„Krótkie i ostre będą prawdopodobnie bardzo akceptowalne” – powiedział.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *