Czas pokaże, czy światowe rynki zachowają spokój w obliczu Evergrande, amerykańskiego zadłużenia

Opinia: ten NZX50 nieznacznie zyskał w zeszłym tygodniu, podobnie jak wiele głównych światowych indeksów, z dwoma potencjalnie dużymi katalizatorami „zmniejszania ryzyka”, które okazały się łagodne, przynajmniej na razie.

huśtać się Chińska firma deweloperska Evergrande Unikanie niewypłacalności poprzez spłatę obligacji, co rozwiało obawy związane z Obudowa typu Lyman.

W Stanach Zjednoczonych Rezerwa Federalna wyraziła optymizm co do gospodarki, która nadal jest na dobrej drodze do rozpoczęcia „wycofywania” programu skupu obligacji od listopada; Co jednak najważniejsze, nie zostawił solidnych wskazówek, kiedy może rozpocząć się zacieśnianie stóp na kolejny dzień.

Ponieważ Stany Zjednoczone są największą gospodarką świata, a Chiny nadal mają duży wpływ na globalny wzrost gospodarczy, oba wydarzenia zostały dobrze przyjęte. Jednak żadna z tych kwestii nie zniknęła, a inne pojawiają się na horyzoncie, gdy przygotowujemy się do wejścia w październik, niestabilny miesiąc dla rynków.

Czytaj więcej:
* Kiedy należy wyciągnąć naczynie do przekłuwania?
* Synlait Milk odnotował stratę w wysokości 28,5 miliona dolarów, patrząc wstecz na „silną rentowność” w tym roku
* Poniedziałkowe przemyślenia: Evergrande prawdopodobnie nie spowoduje kolejnego globalnego kryzysu finansowego

Evergrande pozostaje pod ścisłą obserwacją z prawie 50 milionami dolarów (71 milionów NZ) płatności odsetkowych należnych w tym tygodniu i pewnymi nieporozumieniami co do tego, jak dokładnie radzić sobie z płatnościami z zeszłego tygodnia. Firma pozostaje zagrożona, nie tylko dlatego, że kompleksowy plan ratunkowy Chin jest mało prawdopodobny. W rzeczywistości można powiedzieć, że jest to pierwszy prawdziwy przypadek testowy wojny prezydenta Xi Jinpinga z „stolicą anarchii”.

W najlepszym razie prawdopodobnie nastąpi potężna restrukturyzacja firmy, która pozwoli uniknąć szerokiego załamania chińskiego rynku nieruchomości i gospodarki. To nie jest podane. Mówi się, że chiński rząd przygotował lokalne władze na ewentualną „burzę”, jeśli Evergrande zawiedzie. Cisza przed burzą? Czas pokaże.

READ  Ekonomiści ANZ korygują prognozy i oczekują, że Bank Rezerw szybko podniesie oficjalną stopę pieniężną w przyszłym roku
Evergrande pozostaje pod ścisłą kontrolą z prawie 50 milionami dolarów (71 milionów NZ) płatności odsetkowych należnych w tym tygodniu.

Getty Images / Getty Images

Evergrande pozostaje pod ścisłą kontrolą z prawie 50 milionami dolarów (71 milionów NZ) płatności odsetkowych należnych w tym tygodniu.

Jednym z w pełni rozwiązanych pytań jest: Chińskie spojrzenie na kryptowalutę – Transakcje i wydobycie, które zostały zakazane przez tamtejszych regulatorów. To ostatnia z serii represji i najbardziej kompleksowa.

Poglądy na temat tego, gdzie kryptowaluty będą nadal jak zawsze spolaryzowane, z akceptacją innego kierunku w niektórych częściach świata. Bitcoin jest teraz prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze Nie wzbudził on zbytniego zdziwienia, ale spodobał się niektórym dużym firmom, w tym Microsoftowi, który akceptuje płatności w kryptowalutach.

Fonterra pomogła przynieść zyski na rynku krajowym w zeszłym tygodniu. Udziały w Co-op wzrosły o około 10 procent w ciągu następnych pięciu sesji Gigant mleczarski odnotował solidne roczne wyniki zysku, przy silnym wzroście sprzedaży w Większe Chiny i Azji i Pacyfiku.

Wysokie ceny mleka obniżyły marże zysku, ale zarząd nadal wskazuje plany zwrotu około 1 miliarda dolarów akcjonariuszom w ciągu najbliższych trzech lat. Ta współpraca ma również na celu zbycie aktywów za granicą i kontynuowanie: ’Resetuj’ proces kiwi. Jednostka w Chile jest wstrzymana, wraz z potencjalną pierwszą ofertą publiczną dla australijskiego biznesu – taką, która może być wyceniana na około 1 do 2 miliardów dolarów.

Dywidendy zostały zwiększone, a wraz ze zmniejszaniem się ogromnego zadłużenia spółki istnieje możliwość stałego wzrostu wypłat. Bardzo cierpliwi akcjonariusze, którzy od 2018 roku odnotowali ponad 40-procentową erozję wartości, z zadowoleniem przyjmą to.

Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia dla Fonterry i nie tylko Zbliżająca się restrukturyzacja kapitałowa plany. Nie mniej ważne są plany „uczynić nowozelandzkim mlekiem bardziej zróżnicowanym na arenie światowej”. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że znajdujemy się w „szczycie krów”, gdzie oczekuje się spadku liczby stad w nadchodzących latach, oraz w związku z podejmowaniem inicjatyw dotyczących zmian klimatycznych.

Akcje Fonterry wzrosły w zeszłym tygodniu o około 10 procent po tym, jak gigant mleczarski osiągnął solidne wyniki.

Kristel Yardley/Personel

Akcje Fonterry wzrosły w zeszłym tygodniu o około 10 procent po tym, jak gigant mleczarski osiągnął solidne wyniki.

Inną firmą mleczarską, która miała do czynienia z więcej niż kilkoma wyzwaniami, jest: Synlait, który w poniedziałek rano ogłosił wyniki całoroczne. Ceny mleka były wysokie, a roczny przychód wzrósł o 5 procent do 1,37 miliarda dolarów, ale strata w wysokości 28,5 miliona dolarów była pierwszą od ośmiu lat. Marże osłabiły się w związku z niższym popytem z A2 Milk jest największym klientem firmyA kierownictwo chce poprawić ten rok fiskalny dzięki ożywieniu sprzedaży odżywek dla niemowląt w Chinach.

Synlait podjął koszty, które wydają się słuszne, ponieważ moim zdaniem byłaby to rosnąca tendencja do odchodzenia od A2. Ponowne otwarcie granic powinno pomóc w przyszłym roku handel Daegu Jednak konkurencja na kluczowych rynkach A2 wzrosła i może się jeszcze bardziej nasilić. Nowy dyrektor generalny Synlait, Grant Watson, zostanie poddany potencjalnie rygorystycznym testom.

Kolejną spółką objętą raportem jest The Warehouse Group, która w środę publikuje całoroczne wyniki. Wygląda na to, że od wybuchu pandemii prawie wszyscy byli chętni do zawarcia „umowy”, a wszyscy szukamy burzy. Jednak dane za cały rok powinny również dobrze wypadać w porównaniu z okresami sprzed Covida. Oczekuje się, że skorygowany zysk netto po opodatkowaniu przekroczy 160 mln USD, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku podatkowym 2019.

ten Ostatnie blokady Covid-19 (które wykraczają poza okres sprawozdawczy) będą miały wpływ na ostatnie transakcje. Jednak sprzedaż online powinna być wyższa, w tym w Auckland, które jest teraz na poziomie 3. Magazyn (i kilka innych firm) będzie jednym z tych, którzy w tym tygodniu zajmują się umiarkowaną liczbą spraw. Spadek poziomów zwykle zbiega się z pośpiechem konsumentów, wspomaganym przez nagromadzone oszczędności, na rzeczy, których nie mogli kupić (co mogę zaświadczyć po tym, jak usiadłem na przejażdżkę Auckland McDonald’s w piątek wieczorem).

Czas pokaże, czy reakcja Rynek mieszkaniowy po zamknięciu tego czasu Nie będzie różnicy. Ceny domów w Nowej Zelandii wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 25 procent i należą do najszybciej rosnących na świecie. Byłem świadkiem ostatniej próby schłodzenia szalejących cen domów Bank Rezerw w zeszłym tygodniu zaostrzył kwotę kredytów, które banki mogą udzielać powyżej LVR (wskaźnik wartości kredytu do wartości) z 80 procent do 10 procent wszystkich nowych kredytów dla właścicieli rezydentów, w porównaniu z 20 procentami w chwili obecnej. Zmiany zaczynają się od 1 listopada.

Urzędnicy uważają, że wzrosło ryzyko korekty na rynku mieszkaniowym, z czym trudno się spierać. Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby uniknąć większego problemu idącego właściwą ścieżką.

Bez planu finansowego rząd USA zostałby zamknięty, a Stany Zjednoczone mogłyby w przyszłym miesiącu nie spłacać swoich rachunków.

dostarczony

Bez planu finansowego rząd USA zostałby zamknięty, a Stany Zjednoczone mogłyby w przyszłym miesiącu nie spłacać swoich rachunków.

W związku z tym, że wiele banków podniosło ostatnio oprocentowanie kredytów, koszty obsługi zadłużenia wzrosną jeszcze bardziej, a przystępność cenowa już jest problemem.

Wskaźniki cen do dochodów już osłabły. Chociaż jest to zjawisko globalne, a my jesteśmy w lepszej sytuacji niż niektórzy (właściciele domów w Pekinie i Szanghaju osiągają dochody przeciętne do 50 razy!), to po prostu nie można go utrzymać, zwłaszcza że długoterminowe stopy procentowe rosną ponownie.

Rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji wzrosły w zeszłym tygodniu, ponieważ Rezerwa Federalna skłaniała się ku pierwszej podwyżce stóp procentowych w 2022 r. Inne banki centralne skłaniają się w ten sposób. Norwegia stała się pierwszym rozwiniętym bankiem centralnym, który podniósł stopy procentowe w zeszłym tygodniu, a Bank Anglii otworzył drzwi do podwyżek stóp w nadchodzących miesiącach. Bank Rezerw Nowej Zelandii spotyka się w przyszłym tygodniu i być może niedługo będzie Podwyższona jest stawka gotówkowa.

Wcześniej, oprócz wszystkiego po stronie Evergrande, pojawi się jeszcze jedna potencjalnie trudna kwestia, z którą rynki będą się poruszać. Prawodawcy amerykańscy (przynajmniej niektórzy) będą pracować w godzinach nadliczbowych, aby zapewnić uchwalenie planu finansowania na czas, aby uniknąć zamknięcia rządu w październiku. Ustawa trafia do Senatu, gdzie Republikanie prawdopodobnie zagłosują przeciwko podniesieniu limitu zadłużenia w wysokości 28,4 biliona dolarów.

Bez zgody rząd USA zostałby zamknięty, a Stany Zjednoczone mogą w przyszłym miesiącu zalegać z rachunkami.

Republikanie prawdopodobnie będą tańczyć wokół każdej drobnej decyzji i widzą okazję, aby zagrać ostro w planie budżetowym Joe Bidena wynoszącym 3,5 biliona dolarów. Choć zapewne któryś z ustawodawców będzie chciał, aby wcisnął guzik Armagedonu – podczas prezydentury Donalda Trumpa limit zadłużenia był podnoszony trzykrotnie – rynki będą w tym tygodniu bacznie obserwować rozwój sytuacji.

Greg Smith jest analitykiem giełdowym.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top