Część ostatnich polskich MiG-29 może wyruszyć na wojnę na Ukrainie

Część ostatnich polskich MiG-29 może wyruszyć na wojnę na Ukrainie

Podczas gdy siły powietrzne oczekują na przybycie byłych europejskich samolotów F-16 Lockheed Martin i Dassault Mirage 2000, Polska zasygnalizowała, że ​​może zaoferować Ukrainie pozostałe myśliwce Mikojan MiG-29, które mogłyby przywrócić flotę MiG-ów Sił Powietrznych Ukrainy do pełnej siły. .

Jednak najpilniejszą potrzebą ukraińskich sił powietrznych nie są myśliwce. Siły Powietrzne najbardziej potrzebują obrony powietrznej, aby chronić istniejące myśliwce na ziemi. Dodanie odrzutowców bez dodawania obrony powietrznej spowoduje zniszczenie odrzutowców, zanim w ogóle odlecą.

Dwusilnikowe, naddźwiękowe MiG-y pojawiły się w prasie ukraińskiej. Wołodymyr Zełenski i premier Donald Tusk podpisali w poniedziałek w Warszawie porozumienie obronne.

Tusk powiedział, że chciałby zrezygnować z 15 istniejących MiG-ów, ale tylko pod warunkiem, że sojusznicy Polski z NATO wyślą myśliwce do patrolowania polskiej przestrzeni powietrznej, aby polskie siły powietrzne mogły zastąpić MiGi nowymi odrzutowcami. „Nie możemy od razu przekazać MiG-ów, ponieważ pełnią one obecnie obowiązki patrolu powietrznego” – Tusk powiedział.

To nie powinno być problemem. NATO rutynowo patroluje niebo swoich mniejszych członków, korzystając z sił bojowych większych członków, czyli Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Estonia, Łotwa i Litwa nawet nie mają myśliwców i zawsze są patrolowane przez samoloty sojusznicze.

Można się spodziewać, że Polacy w końcu wyślą MiG-y. Ponieważ Ukraińcy tracą bojowników w nieznośnym tempie, potrzeba jest jasna. W zeszłym tygodniu przez trzy zaskakujące dni rosyjskie drony przelatywały nad ukraińskimi lotniskami i wykrywały cele dla rakiet balistycznych Iskander. Podczas tych ataków ukraińskie siły powietrzne zestrzeliły co najmniej trzy cenne myśliwce, w tym MiG-29.

Nie jest jasne, ile MiG-ów pozostawili Ukraińcy. Siły powietrzne Kijowa weszły do ​​walki w lutym 2022 roku z około 50 byłymi radzieckimi MiG-29, co stanowi prawie połowę jego aktywnej floty bojowej.

Ale bitwa okazała się trudna dla brygad MiG-ów. W ciągu 28 miesięcy zaciętych walk Ukraińskie Siły Powietrzne Co najmniej 28 MiG-29 zginęło Naukowcy to potwierdzili. Między sobą Polska i Słowacja przebudowały 27 MiG-ów, ale niektóre z ich płatowców nie nadają się do latania i nadają się jedynie jako źródło części zamiennych.

Kilkanaście dodatkowych polskich MiG-29 zostanie odrestaurowanych, jeśli nie rozbudowanych, Flota MiG-ów Sił Powietrznych UkrainyKup czas Siłom Powietrznym, gdy w przyszłym roku na rynku pojawią się nowe F-16 i Mirage 2000. Już lada dzień na Ukrainę dotrze kilka pierwszych F-16.

Istnieje jednak ryzyko, że nowe byłe polskie MiG-y w ogóle nie wystartują. Wykorzystując luki w ukraińskiej obronie powietrznej, Rosjanie przelecieli nad ukraińskimi lotniskami więcej dronów i uderzyli w lotniska rakietami Iskander.

Dlatego Ukraina potrzebuje więcej obrony powietrznej niż więcej myśliwców. Na szczęście dla Ukrainy jej sojusznicy doceniają skalę potrzeb. Obrona powietrzna Ukrainy jest głównym tematem spotkania przywódców NATO w tym tygodniu w Waszyngtonie.

Chodź za mną Świergot. sprawdzać Moja strona internetowa lub inne moje prace Tutaj. Proszę o bezpieczną wskazówkę.

READ  Matt Cash dumny z starań Polski o wsparcie Ukrainy jako pracodawcy żegna się z Mistrzostwami Świata przed meczem towarzyskim Szkocji

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *