Czy możemy znaleźć obce życie poprzez jego zanieczyszczenie?

Czy możemy znaleźć obce życie poprzez jego zanieczyszczenie?

Oprócz krótkiej żywotności dwutlenku azotu istnieje również problem polegający na tym, że istnieje zbyt wiele naturalnych źródeł, które go wytwarzają – od piorunów po… Pożary lasówZatem stwierdzenie tego może nie stanowić mocnego dowodu na to, że obca cywilizacja opracowała na przykład silniki spalinowe lub jakąkolwiek inną technologię wyrzucania dwutlenku azotu. Jednak Arne i jej współautorzy argumentują, że same naturalne źródła na Ziemi nie wytworzyłyby wystarczającej ilości dwutlenku azotu, aby można go było wykryć z daleka. Dlatego obserwacja jej w atmosferze innej planety może w rzeczywistości wskazywać, że ma miejsce pewnego rodzaju działalność przemysłowa.

Naukowcy badają już światło odbite od odległych planet, aby ustalić, jakie substancje chemiczne mogą się tam znajdować. We wrześniu naukowcy poinformowali, że użyli Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba Do wykrywania metanu i dwutlenku węgla W atmosferze planety K2-18b, która krąży wokół gwiazdy karłowatej oddalonej o około 120 lat świetlnych od Ziemi. To samo w sobie było poważnym odkryciem, ponieważ sugerowało, że planetę może otaczać ocean wody.

„Po raz pierwszy w historii byliśmy tak blisko stwierdzenia, że ​​można powiedzieć, że na egzoplanecie istnieje ocean” – mówi Nikku Madhusudhan z Uniwersytetu w Cambridge.

Może Ci się spodobać:

Ale on i jego koledzy znaleźli także dowody na istnienie bardziej ekscytującego związku, znanego jako siarczek dimetylu (DMS), w atmosferze K2-18b. Na Ziemi związek ten wytwarza wyłącznie życie, choć jest on również emitowany z niektórych źródeł przemysłowych, np. celulozowni przetwarzających drewno.

Madhusudan podkreśla, że ​​wynik jest tymczasowy i wymaga dalszego potwierdzenia, aby potwierdzić, że DMS faktycznie istnieje. Ale w zasadzie mógłby to być biosygnał – znak życia – a kto wie, może nawet technologiczny odcisk palca, jeśli kosmici przetwarzają materiały w podobny sposób, w jaki my przetwarzamy drewno na Ziemi. Madhusudan dodaje jednak, że trudno mu wyobrazić sobie obcą cywilizację przemysłową w świecie, który mógłby być całkowicie pokryty wodą.

READ  Krokodyl z dinozaurem w żołądku znaleziony w Australii

Jednak w poszukiwaniu życia gdzie indziej we wszechświecie, jego zdaniem, należy brać pod uwagę możliwości, które mogą nas zaskoczyć: „Powinniśmy spodziewać się nieoczekiwanego”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *