Czy możesz sprawdzać kraje, takie jak akcje?

Czy możesz sprawdzać kraje, takie jak akcje?
  • Przegląd akcji dla krajów, ktoś?
  • Sposób na „zagranie” w Polskę
  • Treść, która generuje wiele pomysłów…

Czy inwestorzy powinni podchodzić do gospodarek takich jak firmy? Trzy sugerują, że nie ma większych różnic.

Pierwsza to odpowiedzialność. Podczas gdy dyrektorzy korporacji odpowiadają przed akcjonariuszami, organami regulacyjnymi i klientami, menedżerowie gospodarek (zazwyczaj rządów) muszą dbać o szersze stado, które obejmuje pracowników, wyborców, służby publiczne, przemysł i inne narody.

Drugi dotyczy kształtu i wielkości. Gospodarki są często bardzo zróżnicowane, chociaż nawet największe firmy specjalizują się w jednym lub dwóch podzbiorach sektora. Największa na świecie firma Arabia Saudyjska (SA:2222)Podobnie jak gospodarka Arabii Saudyjskiej i jej główne źródło eksportu, ropa nadal stanowi mniej niż połowę PKB kraju.

Trzecia kwestia to cel. Ponieważ korporacje dążą do maksymalizacji wartości dla akcjonariuszy, gospodarki stają się coraz bardziej złożone i amorficzne i obejmują nie tylko finansowanie broni państwa i kontrolowanie podaży pieniądza, ale także nieograniczone projekty polityczne i społeczne.

Z drugiej strony wielu inwestorów nie bez powodu mówi o krajach i regionach gospodarczych, które składają się z aktywów, kluczowych zmiennych lub szeregu czynników. Na przykład historyczny sukces amerykańskiej giełdy może wiele zawdzięczać kulturze i systemowi prawnemu, który nagradza pomysłowość i bezwzględną pogoń za zyskiem. Ale jest nierozerwalnie związana z historią gospodarki największego i najbogatszego narodu w historii.

Dla wielu inwestorów ta dynamika jest dobrym powodem do lokowania dużych kwot kapitału w amerykańskie akcje, niezależnie od wartości czy ich wartości. Normalna bieżąca premia za ryzyko nad obligacjami.

Ale jak ten obiektyw może być używany gdzie indziej? Jednym z miejsc, od których należy zacząć, jest Europa. Podobnie jak Stany Zjednoczone, jej gospodarki mogą pochwalić się wykwalifikowanymi pracownikami, silnymi instytucjami i dużymi korporacjami. Jeśli chodzi o perspektywy gospodarcze kontynentu, po trudnym roku sytuacja może wyglądać lepiej: w tym tygodniu oficjalne dane strefy euro pokazały, że silnik Europy przekroczył prognozy i wzrósł w ostatnim kwartale 2022 r.

READ  Dan Bewley ponownie wygrywa z GP Polski na żużlu

Gospodarka europejska ma również tę zaletę, że jest domem dla tak wielu krajów, że jej gospodarki można porównywać obok siebie – tak jak przegląda się giełdy. Przyjmując to podejście, kraj wyróżnia się stosunkowo niskim bezrobociem, niskim długiem publicznym, prognozami silnego wzrostu, średnim wiekiem populacji i przystępnością cenową rynków publicznych. Tym krajem jest Polska.

Kraj Bezrobocie* (%) Dług publiczny do PKB* (%) Prognoza PKB na 2023 r. (%) Prognoza PKB na 2024 r. (%) Dwuletni wzrost PKB (%) Prognoza CPI 2023 (%) PE NTM (spółki giełdowe) Średni wiek rating kredytowy Fitch Wynik (/54)
Polska 4.1 51,3 0,6 2.7 3.3 12.8 8.3 40,9 A-, stabilny 43,5
Hiszpania 12.9 113,9 0,9 1.6 2.5 3.7 12.4 43,9 A-, stabilny 32,5
Francja 7.3 111,9 0,2 1.1 1.3 5.9 14.6 41,6 AAA, negatywny 32
Niemcy 5.3 67 -0,5 1.2 0,7 6 12.4 44,9 AAA, stabilnie 32
Wielka Brytania 4.2 99,5 -0,9 1 0,1 7.2 11 39,6 AA-, negatywny 29
Włochy 8.1 145,8 0 0,9 0,9 6.7 9 46,8 BBB, stabilny 20
*Koniec roku 2022. Źródło: FactSet, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Fitch Ratings. NTM = następne dwanaście miesięcy.

Oczywiście w tej metodzie przesiewowej są pewne duże założenia. Niski dług publiczny nie jest powodem do „kupowania” gospodarki, podobnie jak niskie wyceny spółek (zwłaszcza jeśli, jak w Polsce, stopy procentowe i inflacja są wysokie). Skala Screena pomija również niektóre większe wskaźniki, takie jak bezpośrednie inwestycje zagraniczne – gdzie dokładne porównania i dane są niejednolite – chociaż Polska, na Rozmiar Dużo atrakcyjniejsze miejsce niż Włochy czy Holandia.

Ponadto statystyki nie powinny opierać się wyłącznie na danych. Dwadzieścia lat temu, gdy Polska przystąpiła do UE, Wielka Brytania otworzyła swoje podwoje dla polskich pracowników w nadziei, że ta siła robocza i tania siła robocza pomogą ograniczyć inflację. W ostatnich latach połączenie Brexitu, efektów majątkowych i lepszych możliwości skłoniło wielu do powstrzymania się. Badania pokazują Co trzeci polski pracownik Albo planuje powrót, albo rozważa perspektywę, złe wieści dla Wielkiej Brytanii i dobre dla polskiej gospodarki.

READ  Własność Apple House, Kraków, Polska

Do tego dochodzi geopolityka. Polska, od lat skłócona z Brukselą w sprawach związanych z niezawisłością sądownictwa, została wyniesiona do stołu decyzyjnego UE i NATO przez powrót wojny. Przewodząc kontynentowi w pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy (i jej postawie wobec Rosji), Warszawa przesunęła środek ciężkości politycznej i gospodarczej na wschód.

Inwestorzy chętnie kupują ten trend iShares MSCI Poland UCITS ETF (IPOL), która zapewnia ważoną rynkowo ekspozycję na zróżnicowany wachlarz polskich spółek notowanych na giełdzie. Być może nie jest to idealny wskaźnik dla polskiej gospodarki, chociaż jej giełda jest bardziej reprezentatywna dla Wielkiej Brytanii niż zbiór międzynarodowych korporacji zarabiających w dolarach na liście FTSE 100. Lepsze stopy wzrostu nie przekładają się dokładnie na wyższe zyski przedsiębiorstw. Ale pod tym wszystkim jest dobry przypadek inwestycyjny.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *