Czy plastry na pryszcze działają? – New York Times

Czy plastry na pryszcze działają?  – New York Times

W Film na Tik Toku, kobieta rozpyla przezroczysty roztwór na pęsetę, przygotowując się do odklejenia małego okrągłego płatka z boku nosa. „Nie wiem, jak będzie wyglądał ten peeling, ale jestem prawie pewna, że ​​tak będzie” – mówi. Soczysty„.

Po usunięciu plastra odsłoni się jego spód – biały, spuchnięty i wypełniony płynem z pęcherzy. Przybliża naszywkę do aparatu, dumnie pokazując swoją maź.

To tylko jeden z Wiele filmów w Internecie Od osób, które twierdzą, że pryszcze sprawiają, że wypryski się goją lub stają się mniejsze. Ale nie musisz być online, żeby je zobaczyć. Plastry można łatwo znaleźć w aptekach w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach i składzie. Można również zobaczyć jedną lub dwie osoby noszące go w miejscach publicznych.

Ale zanim samodzielnie wypróbujesz plastry na pryszcze, twierdzą dermatolodzy, wiedz, że niektóre rodzaje mogą być bardziej korzystne niż inne.

Plastry na pryszcze to po prostu bandaże przeznaczone do umieszczania na pryszczach. Zwykle są wyłożone hydrokoloidem, chłonną substancją żelującą, stosowaną przez lekarzy od dziesięcioleci jako opatrunek na rany.

Po nałożeniu na ranę hydrokoloid wchłania nadmiar płynu, tworzy żel i tworzy środowisko sprzyjające gojeniu. Sam plaster zapobiega infekcjom, chroniąc skórę przed zanieczyszczeniami i bakteriami.

W gabinetach lekarskich i szpitalach większe wersje tych plastrów są powszechnie stosowane na rany chirurgiczne, drobne oparzenia lub odleżyny. Są również popularnym sposobem leczenia pryszczy i egzemy.

Jeśli przykleisz plaster na pryszcz wypełniony ropą, „może go ochronić, stworzyć środowisko lecznicze i pomóc w usunięciu mazi i sebum” – powiedział dr John Barbieri, dermatolog w Brigham and Women's Hospital w Bostonie.

Doktor Zakia Rahman, profesor dermatologii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanforda, twierdzi, że wiele osób uważa, że ​​„rany potrzebują powietrza”. Powiedziała jednak: „To niepoprawne z naukowego punktu widzenia” i dodała, że ​​zakrycie każdego rodzaju ran, w tym pęcherzy, pomoże je wyleczyć.

READ  Niedobór witaminy B12 może powodować wiele objawów

Opatrunki stosowane w medycynie zwykle składają się wyłącznie z hydrokoloidu, ale niektóre plastry na pryszcze mają charakter leczniczy, co oznacza, że ​​zawierają również składniki stosowane w leczeniu trądziku, takie jak nadtlenek benzoilu (który zwalcza bakterie wywołujące trądzik) i kwas salicylowy (który zmniejsza obrzęk i rozjaśnia pory). ). ). Niektóre plastry zawierają również składniki łagodzące skórę, takie jak olejek z drzewa herbacianego i aloes, lub składniki wysuszające skórę, takie jak olej z nasion konopi.

Inne wersje mają również mikroigły, czyli maleńkie szpilki Penetracja skóry Aby dostarczyć te składniki bezpośrednio do pryszcza.

Eksperci twierdzą, że plastry hydrokoloidowe mogą pomóc w leczeniu przebarwień. Ale dermatolodzy ostrzegają przed stosowaniem wersji leczniczych.

Niektóre z ich aktywnych składników, takie jak nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy i kwas glikolowy, mogą pomóc w leczeniu trądziku, ale mogą również powodować podrażnienia, szczególnie gdy są przyklejone do skóry pod plastrem, mówi dr Barbieri.

Nawet plastry zawierające składniki reklamowane jako „naturalne” i „łagodzące”, m.in Olejek z drzewa herbacianego I Kaktusymoże to być denerwujące, gdy jest używane w ten sposób.

Plastry z mikroigłami mogą wnikać w skórę i dostarczać składniki stosowane w leczeniu trądziku lepiej niż inne rodzaje plastrów, twierdzi dr Leela Athali, dermatolog z hrabstwa Orange w Kalifornii. Ale może też być bardziej irytujące.

„Tam Trochę literatury „Aby wspierać bezpieczeństwo i skuteczność plastrów z mikroigłami na brodawki, czas pokaże, jak skuteczne są one w klinice” – powiedziała dr Athale.

Według dr Barbieri plastry i mikroigły lecznicze mogą nie być skuteczniejsze niż wersje zawierające wyłącznie hydrokoloid. „Hydrokoloid działa świetnie sam w sobie” – powiedział.

Instrukcje dotyczące produktu zwykle zalecają oczyszczenie i osuszenie dotkniętego obszaru, nałożenie plastra na blister, a następnie pozostawienie go na około sześć do ośmiu godzin lub na noc.

READ  Horyzonty zdarzeń to przestrajalne fabryki do splątania kwantowego

Gdy hydrokoloid wchłania olej, martwy naskórek i bakterie, materiał staje się biały i lekko spuchnięty (co może Wynik zadowalający).

Niewiele jest badań naukowych dotyczących skuteczności plastrów na pryszcze. Jednak nawet bez badań klinicznych wielu dermatologów zachęca pacjentów do stosowania wersji dostępnych bez recepty w leczeniu trądziku. Plastry zawierające wyłącznie hydrokoloidy stanowią delikatną alternatywę dla tradycyjnych kremów do punktowego leczenia miejsc, które u niektórych osób mogą powodować podrażnienia ze względu na aktywne składniki, takie jak nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy, mówi dr Rahman.

Ale dr Athali powiedziała, że ​​plastry nie zadziałają na wszystkie niedoskonałości. Nie złagodzi trądziku torbielowatego ani guzkowego, który powoduje, że pryszcze pojawiają się głęboko pod skórą. Nie zrobi to również wiele w przypadku zaskórników i zaskórników.

„Plastry mogą wyciągnąć trochę płynu z tych miejsc, ale pomagają tylko w minimalnym stopniu” – powiedziała dr Athale. „Idealnym pryszczem na takie plamy jest pryszcz lub grudka, która nie jest zbyt głęboka”.

Jednakże nie zaszkodzi zastosować te plastry na pryszcze, dodał dr Rahman. W rzeczywistości mogą pomóc zapobiec drapaniu skóry, co często opóźnia gojenie i powoduje blizny lub infekcję bakteryjną.

Należy jedynie zachować ostrożność podczas usuwania plastra, ponieważ zbyt szybkie jego oderwanie może spowodować otarcie, które może prowadzić do powstania blizn lub przebarwień – mówi dr Athale. Zaleciła usunięcie plastra podczas ciepłego prysznica lub zdejmowanie go dopiero po utracie kleju.

Eksperci twierdzą, że plastry hydrokoloidowe mogą pomóc w szybszym gojeniu się pryszczy, ale nie powinny być jedynym narzędziem do pielęgnacji trądziku. Dr Barbieri twierdzi, że szersze podejście do pielęgnacji skóry może obejmować stosowanie leków do stosowania miejscowego dostępnych bez recepty lub na receptę, a także stosowania plastrów.

READ  Ekspedycja ujawniła, że ​​podwodne pasmo górskie w pobliżu Wyspy Wielkanocnej jest siedliskiem stworzeń nieznanych nauce

„Czy są warte tego szumu? Tak i nie” – stwierdziła dr Athale. „To świetny dodatek do dobrej pielęgnacji skóry, ale nie wystarczy”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *