Czy Polska stanie się importerem netto borówek pomimo handlu z Rosją?

Czy Polska stanie się importerem netto borówek pomimo handlu z Rosją?

Polska, znajdująca się na liście 10 największych światowych eksporterów świeżych jagód, stała się jednym z najszybciej rozwijających się rynków dla coraz bardziej importowanych owoców, podaje EastFruit. Warto zauważyć, że do końca 2023 roku Polska awansowała do grona 8 największych importerów świeżych borówek na świecie.

Chociaż wolumen eksportu w dalszym ciągu przewyższa wielkość importu o 15–20%, marża stopniowo się zamyka. W 2023 r. Polska stanęła przed dylematem: pomimo sprzyjającej sytuacji rynkowej, nieudane zbiory borówek w Peru i niezwykle wysokie ceny w Unii Europejskiej od sierpnia do października łącznie utrudniają Polsce wykorzystanie tych warunków i prowadzą do zmniejszenia wolumenu eksportu . . W rezultacie Polska prawdopodobnie w przyszłości przekształci się z eksportera netto w importera netto borówek, choć oczekuje się, że w szczytowych miesiącach letnich i jesiennych utrzyma swoją pozycję głównego europejskiego eksportera.

Głównymi dostawcami świeżych borówek do Polski są Hiszpania, Holandia, Peru, Chile, Maroko i Ukraina. W porównaniu z lokalną produkcją Polski, produkty z pięciu największych krajów trafiają głównie poza sezonem, podczas gdy import z Ukrainy pokrywa się z okresem szczytowych zbiorów w Polsce. Ukraińskie borówki można następnie za pośrednictwem polskich handlowców reeksportować do innych krajów UE.

Największym konsumentem polskich borówek są Niemcy, znacząco wyprzedzając Wielką Brytanię i Holandię, które w rankingach krajów nabywców zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Białoruś zajmuje czwarte miejsce pod względem wielkości dostaw i jest także aktywnym eksporterem borówek krajowych do Rosji. Wśród znawców rynku powszechnie wiadomo, że Polska za pośrednictwem białoruskiego pośrednika wysyła swoje borówki do tzw. kraju okupacyjnego. W latach 2022-2023 na rynek białoruski trafiło ponad 2,7 tys. ton świeżych borówek, co stanowi ponad 5% całkowitego eksportu borówek z Polski, skutecznie docierając do Rosji.

Po więcej informacji: east-fruit.com

Data wydania:

READ  Christian Ochmann o planach i produktach Eurowizji

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *