Czy wariant omikronowy jest mniej ostry? A jakie są jego objawy? : strzały

Zamaskowani pasażerowie na wycieczce autobusowej w Liverpoolu w Anglii. Koronawirus typu omicron wzrósł w Wielkiej Brytanii i obecnie dominuje również w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dostępne są dane wskazujące na nasilenie objawów.

Paul Ellis / AFP przez Getty Images


Ukryj podpis

Przełącznik napisów

Paul Ellis / AFP przez Getty Images

Zamaskowani pasażerowie na wycieczce autobusowej w Liverpoolu w Anglii. Koronawirus typu omicron wzrósł w Wielkiej Brytanii i obecnie dominuje również w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dostępne są dane wskazujące na nasilenie objawów.

Paul Ellis / AFP przez Getty Images

Kiedy został odkryty, Omicron zaalarmował naukowców.

Wariant bardzo różnił się od poprzednich wersji koronawirusa — i wkrótce okazało się, że te mutacje dały Omicronowi cudowną zdolność unikania naszych szczepionek i bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się.

Ale rozplątanie splątania, które definiuje omikron, jeśli w ogóle, zajęło więcej czasu choroba Niezależnie od swoich poprzedników. A przede wszystkim, czy ten wariant powoduje mniej poważną chorobę niż poprzednia?

Z infekcjami na rekordowym poziomie w Stanach Zjednoczonych, obraz kliniczny nabiera teraz tempa i zaczyna potwierdzać to, co odkryły inne kraje — typowy przypadek omikronu nie tylko wygląda nieco inaczej, ale prawdopodobnie niesie ze sobą mniejszą szansę na zachorowanie. Naprawdę chory.

Naukowcy z Case Western Reserve University mają Wstępne dowody Ryzyko przyjęcia do szpitala lub oddziału intensywnej terapii podczas erupcji omikronowej w Stanach Zjednoczonych stanowi około połowę ryzyka obserwowanego podczas fali delta. Odzwierciedla to, co lekarze w całym kraju widzą obecnie blisko swoich pacjentów.

Dr mówi. Brendan Carr, Krzesło Medycyny Ratunkowej Mount Sinai Health System – Pogotowie są bardziej zatłoczone niż kiedykolwiek, ale wielu pacjentów z COVID-19 nie jest wystarczająco chorych, aby zostać przyjętym.

Ale tak jak w przypadku każdego rodzaju SARS-CoV-2, twoje bezwzględne ryzyko zależy od wielu czynników, w tym od tego, czy otrzymałeś szczepionkę i dawkę przypominającą, twój wiek, ogólny stan zdrowia i status ekonomiczny.

„W starszej grupie wiekowej choroba nadal jest złą chorobą, nawet jeśli jest mniej” [nasty] zmiennej delta”, mówi dr. Pamela Davis, pulmonolog z Case Western Reserve University i starszy autor nowego badania. „Nie możesz pozbyć się ciszy tylko dlatego, że jesteś ranny w czasie omikronów”.

„Chociaż omicron wydaje się być mniej dotkliwy w porównaniu z deltami, szczególnie u osób zaszczepionych, nie oznacza to, że należy go sklasyfikować jako„ łagodny ”” Powiedział Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, w środę. „Podobnie jak poprzednie warianty, omicron przenosi ludzi do szpitali i zabija ludzi”.

W rzeczywistości liczba hospitalizacji w Stanach Zjednoczonych wynosi obecnie ponad 126 000 łóżek, a więcej niż 1 na 4 łóżka OIOM jest pełne pacjenta z COVID-19, zgodnie z danymi Najnowsze dane Z Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej.

Kiedy zachorujesz na omikron, jakie są objawy?

Te numery szpitali nie mówią nam, jak wygląda typowy przypadek.

READ  Dlaczego te meksykańskie ryby robią falę?

Podobnie jak w przypadku poprzednich wariantów, zdecydowana większość osób z oomicronem ma kombinację objawów, które ustępują stosunkowo szybko i nie wymagają opieki szpitalnej.

Lekarze uważają, że wiele z tych stanów wygląda jak zwykła infekcja górnych dróg oddechowych. Innymi słowy, o czym myślisz jako o zwykłym przeziębieniu.

Dr mówi. John VancheryD., zastępca dyrektora Center for Emerging Viral Threats w LSU Shreveport. „Kaszel jest lżejszy [than previous variants], jeśli w ogóle występuje kaszel, a gorączka wydaje się być mniej powszechna”.

To pasuje Wczesne dane z Wielkiej Brytanii Okazuje się, że gorączka i kaszel nie są powszechne w przypadku omikronów, a pięć głównych objawów to katar, ból głowy, zmęczenie, kichanie i ból gardła.

W przypadku Omicron objawy pojawiają się również szybciej po zakażeniu. kilka studia Odkrył, że okres inkubacji – czas potrzebny na pojawienie się objawów po ekspozycji – wynosi około trzech dni. Dla kontrastu, Delta zajęła około czterech dni, a wersji oryginalnej ponad pięć.

Jest jeszcze jedna różnica, którą zauważają lekarze: utrata węchu i smaku – która jest charakterystycznym objawem COVID-19 – nie jest tak powszechna w przypadku infekcji oomicron. A mniej pacjentów, w tym starszych, ma objawy związane z problemami z dolnymi drogami oddechowymi, takie jak duszność, mówi Vanchiere.

Jednocześnie wydaje się – przynajmniej anegdotycznie – że pewne objawy są bardziej obecne w przypadku oomicron niż w przypadku Delta. Trzy z nich, które przykuły moją uwagę, to nudności, nocne poty i ból w dole pleców.

Ale jest bardzo prawdopodobne, że lekarze i pacjenci po prostu troszczą się o te objawy bardziej niż w przypadku poprzednich wariantów, mówi dr. Scott Roberts, adiunkt chorób zakaźnych w Yale University School of Medicine.

„Wiele z tego prawdopodobnie wzmacnia te objawy pod mikroskopem, a nie oczywiste zmiany” – mówi. „Omicron i Delta są naprawdę bardziej podobne niż różne”.

Podobnie jak poprzednie warianty, Omicron nie można zdefiniować jako powodujący tylko wąski zestaw objawów. Podobnie jak we wczesnych stadiach epidemii, wielu pacjentów nadal miało kombinację gorączki, problemów żołądkowo-jelitowych, bólów, mgły mózgowej, osłabienia i często trudności w oddychaniu, mówi Carr-Mount-Sinai.

„Omicron może zaoferować mnóstwo różnych sposobów” — mówi.

Pozostaje również niejasne, w jakim stopniu wcześniejsze szczepienia i infekcje są odpowiedzialne za niektóre z tych wczesnych objawów klinicznych, że Omicron powoduje łagodniejszy zestaw objawów, mówi dr. Daniel Griffin, który jest przewodniczącym wydziału chorób zakaźnych w ProHEALTH w Nowym Jorku oraz wykładowcą na Columbia University.

„Ludzie, którzy byli wcześniej zaszczepieni, zdają się wykazywać łagodniejsze objawy na całym świecie” – mówi.

Tak było jeszcze przed Omicronem: ludzie, którzy mieli przełomowe infekcje Mają mniej objawów – i łagodniejszy – niż osoby nieszczepione.

Więc jeśli otrzymam omikron, jakie jest ryzyko rozwoju ciężkiej choroby?

W przypadku SARS-CoV-2 największe ryzyko polega na tym, że łagodna choroba przekształci się w chorobę zagrażającą życiu. Chociaż może się to z pewnością zdarzyć w przypadku omikronu, ryzyko wydaje się być mniejsze niż w przypadku delty.

READ  Elon Musk przekazuje 50 milionów dolarów szpitalowi św. Judy

a badanie Opublikowane w Internecie 2 stycznia dostarczają jedne z pierwszych przekonujących dowodów ze Stanów Zjednoczonych, że prawdopodobieństwo trafienia do szpitala jest mniejsze w przypadku Omicrona niż w przypadku wariantu Delta.

Naukowcy z Case Western Reserve University przeanalizowali dokumentację medyczną ponad pół miliona osób zarażonych SARS-CoV-2 w całym kraju, w tym 14 000 osób, które prawdopodobnie miały omicron od 15 do 24 grudnia, po tym, jak alternatywa stała się powszechna.

„W tym momencie nadal mamy krążące delty w społeczności. Ale coraz bardziej naciskasz na zmienną omikronową” – mówi Davis, który uczestniczył w badaniu.

Następnie naukowcy sprawdzili, czy istnieje różnica między osobami rannymi pod koniec fali delta a osobami rannymi we wczesnej fazie fali omikronowej. „Różnica była ogromna”, mówi analityk danych. Rong Shu, który prowadził badanie i jest również na Uniwersytecie Case Western Reserve. „Nie musieliśmy robić żadnych skomplikowanych statystyk, aby zobaczyć różnicę”.

Xu i współpracownicy odkryli, że podczas pierwszej części wybuchu omikronu ryzyko konieczności udania się na izbę przyjęć zmniejszyło się z około 15% do 5% (redukcja o 70%), a ryzyko hospitalizacji zmalało z 4% do 2 % (lub 50%).

Jeśli ktoś trafił do szpitala, ryzyko przyjęcia go na OIT lub włączenia respiratora pod koniec grudnia było również znacznie zmniejszone w porównaniu z pacjentem z deltą. W szczególności ryzyko przyjęcia na oddział intensywnej terapii spadło z 0,8% do 0,4% (lub około 50%), a szansa na użycie respiratora spadła z 0,4% do 0,1%.

To niższe ryzyko dla omikronu jest również zgodne z tym, co mają naukowcy Zauważony w RPA i Wielkiej Brytanii.

Shaw i jej zespół szacują, że w swoim badaniu zaszczepiono około 60% osób. Tak więc niektóre z tego niższego ryzyka mogą być spowodowane szczepieniem, ale ogólnie dane sugerują mniejsze ryzyko hospitalizacji przy użyciu zmiennej omikronu w porównaniu ze zmienną delta.

W szczególności Xu i jej zespół zaobserwowali podobne zmniejszenie ryzyka we wszystkich grupach wiekowych, w tym dzieci poniżej piątego roku życia, które nie kwalifikowały się do szczepienia, oraz dzieci w wieku od 5 do 15 lat, które mogły być zaszczepione, ale nie otrzymały dawki przypominającej.

Ta spójność sugeruje, że zmniejszenie nasilenia jest częściowo spowodowane czymś nieodłącznym od samego omikronu, a nie tylko zmianami w statusie przeszczepu, mówi Xu.

„To jest naprawdę coś innego między Omicronem a Deltą” – mówi Shaw. Jednak to zmniejszenie ryzyka nie oznacza, że ​​omikron będzie umiarkowany dla wszystkich. W przypadku osób z wysokim ryzykiem poważnej choroby, takich jak osoby starsze lub osoby z podstawowymi problemami zdrowotnymi, szansa na hospitalizację jest nadal bardzo wysoka. Na przykład, jeśli masz ponad 65 lat, ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 wynosi nadal 5% w przypadku wariantu omikronu, co oznacza, że ​​1 na 20 zarażonych osób w tej grupie wiekowej trafi do szpitala. (Dla kontrastu, przy pierwotnym uwolnieniu wirusa, wskaźnik wynosił 1 na 10.)

READ  Meteor przebija się przez sufit i ląduje na łóżku kobiety

„Ryzyko nie jest zerowe”, mówi kolega Shawa, Davis, mówiąc o firmie Omicron. „Wiele osób nadal trafia na oddział intensywnej terapii, a niektórzy nadal będą potrzebować wentylacji mechanicznej”.

Dlatego, jak mówi, każdy powinien być zaszczepiony i wzmocniony. Podobnie jak w przypadku poprzednich wariantów, szczepienie znacznie chroni przed ciężką chorobą za pomocą Omicron. Badanie od rządu Wielkiej Brytanii, opublikowany W zeszłym tygodniu stwierdzono, że trzy dawki szczepionki zmniejszają ryzyko hospitalizacji z powodu omikronu o około 80% w porównaniu z osobą, która w ogóle nie była szczepiona.

Jeśli skończysz w szpitalu, jak źle może być?

Chociaż wczesne dane pokazują, że Omicron jest łagodniejszy niż Delta, wiele szpitali jest przytłoczonych, ponieważ liczba zarażonych osób jest ogromna.

Lekarze znajdują klucz Różnica między ich pacjentami, którzy trafiają na izbę przyjęć lub są przyjmowani: wielu nie ma trudności z oddychaniem i nie radzi sobie z niebezpiecznie niskim poziomem tlenu.

Te dwa stany, jak mówi Carr, były „znakiem rozpoznawczym choroby Delta I i nie są widoczne w Omicron”.

W przeszłości uważano za oczywiste, że poważny przypadek COVID-19 uszkodzi płuca, czasami powodując zapalenie płuc i niekontrolowane zapalenie. Ale ta pozorna zmiana w chorobie – poważne infekcje w płucach nie wydają się być powszechne – oznacza, że ​​mniej osób potrzebuje dodatkowego tlenu lub intubacji.

„Nie mają duszności, prawda jest taka, że ​​płuca są w porządku” – mówi Roberts z Yale University. Obserwacje te są również zgodne z badaniami laboratoryjnymi wykazującymi, że OMICRON Nie namnaża się w tkance płucnej Jak również delta.

Wielu pacjentów przyjmowanych do szpitala często ma jakiś podstawowy stan zdrowia lub jest starszych i bardziej podatnych na infekcję wirusową. „To, co widzimy, jest czymś, co naprawdę wystawia tych pacjentów na krawędź”, mówi Roberts. Na przykład infekcja omikronowa może prowadzić do powikłań istniejącego stanu, takiego jak cukrzyca lub niewydolność serca.

Ale Roberts mówi, że nadal bardzo rzadko zdarza się, aby zaszczepione i wzmocnione osoby poważnie zachorowały na omicron. Około 80% pacjentów w szpitalu Yale New Haven nie jest szczepionych. Spośród zaszczepionych prawie wszyscy nie otrzymali dawki przypominającej.

Chociaż to dobra wiadomość, że omikrony są łagodniejsze dla płuc, Griffin z ProHEALTH mówi, że nie jest tak w przypadku niektórych jego pacjentów. Jak mówi, wśród nieszczepionych osób infekcja oomicron może odczuwać tę samą bezwzględną chorobę.

„Jeśli mamy młodszego pacjenta, jeśli mamy pacjenta, który został zaszczepiony, jeśli mamy pacjenta, który niedawno wyzdrowiał z delty, po zastosowaniu Omicron mamy tendencję do występowania bardzo łagodnej choroby” – mówi Griffin. „Ale nowi ludzie, którzy nie mają wcześniej istniejącej odporności, trudno zauważyć, że wirus jest łagodniejszy”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top