Dane z łazika marsjańskiego potwierdzają starożytne osady jeziorne na Czerwonej Planecie

Dane z łazika marsjańskiego potwierdzają starożytne osady jeziorne na Czerwonej Planecie

Napisane przez Steve'a Gormana

LOS ANGELES (Reuters) – Według badania opublikowanego w piątek, należąca do NASA sonda kosmiczna Perseverance zebrała dane potwierdzające obecność starożytnych osadów jeziornych osadzonych przez wodę, która niegdyś wypełniała gigantyczny basen na Marsie zwany Kraterem Jerycho.

Wyniki obserwacji radarowych wykonanych przez robotyczny łazik potwierdzają wcześniejsze obrazy orbitalne i inne dane, które skłoniły naukowców do postawienia hipotezy, że części Marsa były kiedyś pokryte wodą i mogły być siedliskiem życia drobnoustrojów.

Wyniki badań prowadzonych przez zespoły z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) i Uniwersytetu w Oslo opublikowano w czasopiśmie Science Advances.

Opierały się one na skanach podpowierzchniowych przeprowadzonych przez sześciokołowy łazik wielkości samochodu przez kilka miesięcy w 2022 roku, gdy przemierzał powierzchnię Marsa od dna krateru do sąsiedniego obszaru splecionych obiektów przypominających orbitę. Delty rzek na Ziemi.

Sondowania z instrumentu radarowego RIMFAX statku kosmicznego umożliwiły naukowcom zerknięcie pod ziemię i uzyskanie przekrojowego widoku warstw skał o głębokości 20 metrów, „prawie jak patrzenie na odcinek drogi” – powiedział David Page, planetolog z na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i pierwszy autor.”. Z papieru.

Warstwy te dostarczają jednoznacznych dowodów na to, że osady gleby przenoszone przez wodę zostały osadzone w kraterze Jerezo i jego delcie z rzeki, która go zasilała, tak samo jak ma to miejsce w jeziorach na Ziemi. Wyniki potwierdzają to, co od dawna sugerowały poprzednie badania: że zimny, suchy i pozbawiony życia Mars był kiedyś ciepły, wilgotny i być może nadawał się do zamieszkania.

Naukowcy zamierzają dokładnie zbadać osady gejzerów – które prawdopodobnie powstały około 3 miliardy lat temu – w próbkach pobranych przez łazik Perseverance w celu przyszłego transportu na Ziemię.

Tymczasem najnowsze badanie jest mile widzianym potwierdzeniem, że naukowcy mimo wszystko przeprowadzili swoje badania geobiologiczne wokół Marsa we właściwym miejscu na planecie.

READ  Omicron pokonuje argument „naturalnej odporności” przeciwko COVID

Zdalna analiza wczesnych próbek rdzenia odwierconych przez łazik Perseverance w czterech miejscach w pobliżu miejsca, w którym wylądował w lutym 2021 r., zaskoczyła badaczy, odkrywając skały o charakterze wulkanicznym, a nie osadowym, jak oczekiwano.

Obydwa badania nie są ze sobą sprzeczne. Nawet skały wulkaniczne nosiły oznaki zmian pod wpływem działania wody, a naukowcy, którzy opublikowali te odkrycia w sierpniu 2022 r., doszli do wniosku, że osady prawdopodobnie uległy erozji.

Page stwierdził, że odczyty radaru RIMFAX zgłoszone w piątek wykazały oznaki erozji przed i po utworzeniu się warstw osadowych zidentyfikowanych na zachodnim obrzeżu krateru, co stanowi dowód na złożoną historię geologiczną tego miejsca.

„Wylądowaliśmy na skałach wulkanicznych” – powiedziała Paige. „Prawdziwa wiadomość jest taka, że ​​weszliśmy do delty i widzimy dowody na obecność osadów w jeziorze, co jest jednym z głównych powodów, dla których znaleźliśmy się w tym miejscu. Pod tym względem jest to więc szczęśliwa historia”.

(Raport: Steve Gorman z Los Angeles; redakcja: Will Dunham i Kim Coghill)

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *