Domy za milion dolarów: mediana ceny domu w Nowej Zelandii po raz pierwszy przekracza 1 milion dolarów

Był to rekordowy rok dla rynku nieruchomości w 2021 r., w którym po raz pierwszy średnia krajowa wartość domu przekroczyła milion dolarów.

(obraz pliku)
Zdjęcie: RNZ / Claire Eastham-Farrelly

Według indeksu cen nieruchomości CoreLogic, rok zakończył się średnią ceną 1 006 632 USD i rocznym wzrostem rynku na poziomie 27,4 procent.

To przekracza poprzedni rekord 24,4 procent ustanowiony w 2003 roku.

Nick Goodall, szef działu badań w CoreLogic, powiedział, że w zeszłym roku popyt na nieruchomości mieszkalne był niezmiennie silny.

„Ogólnie rzecz biorąc, obserwujemy silny wzrost w całym kraju” – powiedział.

Wszystkie główne ośrodki odnotowały wzrost wartości swoich nieruchomości o co najmniej 20 procent, przy czym Christchurch odnotowało najwyższy wskaźnik, nowy rekord regionalny wynoszący 38 procent.

„Christchurch naprawdę wyróżnia się teraz, po latach stosunkowo płaskiego lub niewielkiego wzrostu. (Ale) nawet 20% wzrostu to wyjątkowa stopa” – powiedział Goodall.

Auckland jest najdroższym miejscem do kupienia ze średnią ceną 1,42 miliona dolarów, za nim plasują się Tauranga i Wellington, które również mają sześciocyfrowe średnie: odpowiednio 1191186 dolarów i 1125729 dolarów.

Goodall powiedział, że wstępne sygnały wskazywały na spowolnienie rynku w tym roku, chociaż spadek cen mieszkań jest mało prawdopodobny.

Powiedział, że potencjalni nabywcy pierwszych domów mogą chcieć wypróbować centra hrabstw, które mają niższy zakres niż średnie wartości nieruchomości.

„Takie jak Invercargill, średnia cena tam wciąż wynosi mniej niż 500 000 USD”.

„Whanganui odnotowało wyjątkowy wzrost, ale mediana ceny domu wciąż wynosi mniej niż 600 000 USD”.

Goodall przypomniał kupującym, że liczby te są średnie i że w najlepszych centrach wciąż znajdują się nieruchomości o wartości 400 000 USD.

„Jest wiele informacji i bardzo przydatne jest przeprowadzenie badań, a następnie przyjrzenie się temu, co dzieje się na lokalnym rynku.

READ  NZ Post prosi o dodatkowych pracowników do obsługi zamówień świątecznych

„Kluczem jest zrozumienie swoich finansów”.

Goodall powiedział, że rozmowa z bankiem lub brokerem z wyprzedzeniem pomoże potencjalnym nabywcom sprawdzić, czy można ich wcześniej zatwierdzić.

„Możesz dowiedzieć się, gdzie jesteś na rynku, a następnie wyjść i zacząć szukać nieruchomości”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top