Duże wydarzenia, w tym Siódemki, muszą „podwoić” nacisk na zrównoważony rozwój, z udziałem globalnych ośrodków sportowych, takich jak Polska czy Hiszpania.

Duże wydarzenia, w tym Siódemki, muszą „podwoić” nacisk na zrównoważony rozwój, z udziałem globalnych ośrodków sportowych, takich jak Polska czy Hiszpania.

Według brytyjskiego siódemki rugby Jamiego Farndale’a międzynarodowe wydarzenia sportowe muszą podwoić wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, aby ograniczyć powodowany przez nie „ogromny negatywny wpływ na środowisko”.

Przemawiając na Szczycie Sportu i Zrównoważonego Rozwoju w Hongkongu przed odbywającym się w ubiegły weekend turniejem Cathay/HSBC Hong Kong Sevens, Farndale powiedział, że według jego badań profesjonalny sport emituje 350 milionów ton gazów cieplarnianych – tyle samo, co kraje takie jak Polska czy Hiszpania.

Farndale powiedział, że z 40 000 widzów, którzy wyprzedali bilety w weekend w Hongkongu, 42 procent pochodziło z zagranicy, a 90 procent emisji pochodziło od osób podróżujących na takie wydarzenia.

„Obecne podejście do sprawy polega na dokonaniu 5-procentowych obniżek, 10-procentowych obniżek. [in one’s carbon footprint]powiedział Farndale, który będzie ambasadorem zrównoważonego rozwoju Scottish Rugby i studiuje studia magisterskie na Uniwersytecie Cambridge.

Jamie Farndale (na niebiesko), występujący w Hongkongu w 2018 r., jest ambasadorem zrównoważonego rozwoju szkockiej drużyny rugby. Zdjęcie: Vinson Wong

„Myślę, że to nie jest właściwe podejście; W każdym razie powinniśmy to podwoić.”

Podróże międzynarodowe nie są jedynym problemem, ponieważ stare obiekty, takie jak stadion w Hongkongu, nie korzystają z energii odnawialnej, a po wydarzeniach wyrzucane są tony żywności, opakowań i jednorazowego plastiku.

„Na Super Bowl było około 60 ton śmieci, a to tylko jedno wydarzenie” – powiedział Farndale.

Farndale dodał, że sport jest tak wpływowym sektorem, że gdyby stał się bardziej zrównoważony, popchnąłby więcej ludzi do zmniejszania swojego śladu węglowego.

„Ludzie tacy jak Marcus Rashford – to, co zrobił dla bezpłatnych posiłków w szkole, pokazuje, że kiedy mówią gwiazdy sportu, ludzie słuchają”.

Ale jak łatwo jest to wdrożyć?

Farndale twierdzi, że sam Super Bowl za każdym razem generuje 60 ton odpadów. Zdjęcie: USA Today

W tym roku drużyna Hong Kong Sevens korzystała z plastikowych kubków wielokrotnego użytku, które zostały wyczyszczone, odkażone i użyte ponownie. Niektóre produkty, w tym t-shirty, zostały wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu.

Group of Seven nawiązała współpracę z Feeding Hong Kong, aby zapewnić dystrybucję niesprzedanej żywności i napojów organizacjom niosącym pomoc potrzebującym.

READ  Najmądrzejszymi plakatami turystycznymi w Polsce są Stefan Norblin

Przewodniczący Hongkong Rugby Robbie McRobbie powiedział: „Możesz rozejrzeć się po dzisiejszych zawodach i zobaczysz 101 rzeczy, których nie zrobiliśmy tak dobrze, jak byśmy chcieli, jeśli chodzi o spójność – ale to podróż, w której jesteśmy. Wszystko.”

Zespół Hong Kong Sevens był królikiem doświadczalnym w Przewodniku po zielonych wydarzeniach Departamentu Ochrony Środowiska, w którym opisano, w jaki sposób najważniejsze wydarzenia w mieście mogą zmniejszyć ilość odpadów.

McCrobie stwierdziła, że ​​jednym z głównych problemów, które uniemożliwiają megaimprezom zachowanie przyjaznego dla środowiska charakteru, jest to, że trudno jest nakłonić wszystkich do śpiewania tego samego utworu.

„Na przykład sprzedawcy mają wieloletnie kontrakty na stadionach i nie odbywa się tam zbyt wiele wydarzeń, a jest mniej wydarzeń przynoszących zyski” – powiedział McRobbie. „Dlatego muszą zwiększyć swoje dochody i zmniejszyć wydatki.

„Stadiony również mają ograniczenia; na trybunie południowej nie możemy używać kubków wielokrotnego użytku, ponieważ istnieje ryzyko, że ludzie je wyrzucą” – powiedział.

Reporter Post zauważył, że piwo sprzedawane w Sevens w weekendy (z wyjątkiem trybuny południowej) było rozlewane do kubków wielokrotnego użytku, ale duża liczba napojów i część jedzenia nadal korzystała z plastiku jednorazowego użytku.

Szef rugby w Hongkongu Robbie McRobbie (w środku) twierdzi, że rozwiązaniem może być ustawodawstwo. Zdjęcie: Sam Chang

McRobbie podkreślił także problemy związane ze stadionem w Hongkongu oraz sposób, w jaki nowoczesne stadiony wykorzystują szarą wodę, oświetlenie LED i odnawialne źródła energii.

W przyszłym roku zawody Hong Kong Sevens odbędą się w nowo wybudowanym parku sportowym Kai Tak, którego główny stadion będzie wyposażony w odnawialne źródła energii.

„Odpowiedź [to further reducing mega event’s carbon footprint] Szczerze mówiąc, jest to zgodne z prawem” – powiedział McRobbie. „Jest wiele powodów, aby tego nie robić i uważam, że rząd powinien powiedzieć: «To właśnie zrobisz»”.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *