Ekstremalny spadek zawartości tlenu pewnego dnia udusi większość życia na Ziemi: ScienceAlert

Ekstremalny spadek zawartości tlenu pewnego dnia udusi większość życia na Ziemi: ScienceAlert

Obecnie na naszej bogatej w tlen planecie kwitnie życie, ale na Ziemi nie zawsze tak było — a naukowcy przewidują, że w przyszłości atmosfera powróci do atmosfery bogatej w metan i o niskiej zawartości tlenu.

Prawdopodobnie nie stanie się to przez około miliard lat. Jednak według badań opublikowanych w 2021 r. zmiana nastąpi bardzo szybko.

Ta transformacja przywróci planetę do stanu podobnego do stanu, w jakim znajdowała się przed tak zwanym Wielkim Wydarzeniem Utleniającym (GOE), około 2,4 miliarda lat temu.

Co więcej, badacze odpowiedzialni za badanie twierdzą, że tlen atmosferyczny raczej nie będzie stałą cechą światów nadających się do zamieszkania, co ma wpływ na nasze wysiłki zmierzające do wykrycia oznak życia w odległych obszarach Wszechświata.

„Model przewiduje, że tlen zostanie usunięty z atmosfery wraz z O2 spadła gwałtownie do poziomu przypominającego Teren archeologiczny„Prawdopodobnie nastąpi to, zanim w systemie klimatycznym Ziemi pojawią się wilgotne warunki szklarniowe i zanim nastąpi znaczna utrata wód powierzchniowych z atmosfery” – wyjaśnili naukowcy w swoim raporcie. papier.

W tym momencie będzie to koniec drogi dla ludzi i większości innych form życia, których przetrwanie zależy od tlenu, więc miejmy nadzieję, że w ciągu najbliższego miliarda lat wymyślimy, jak wydostać się z planety. .

Aby dojść do swoich wniosków, naukowcy przeprowadzili szczegółowe modele biosfery Ziemi, biorąc pod uwagę zmiany jasności Słońca i odpowiadający im spadek poziomu dwutlenku węgla w miarę rozkładu gazu pod wpływem rosnącego poziomu ciepła. Niższy poziom dwutlenku węgla oznacza mniej organizmów fotosyntetyzujących, takich jak rośliny, co może prowadzić do niższej zawartości tlenu.

Naukowcy przewidywali wcześniej, że zwiększone promieniowanie słoneczne usunie wodę oceaniczną z powierzchni naszej planety Za około 2 miliardy latJednak przedstawiony tutaj model – oparty na prawie 400 000 symulacji – mówi, że niski poziom tlenu najpierw zabije życie.

READ  Nocne niebo w tym tygodniu

„Spadek zawartości tlenu jest bardzo gwałtowny” – powiedział naukowiec zajmujący się Ziemią Chris Reinhard z Georgia Institute of Technology. nowy Świat. „Mówimy o milion razy mniejszej zawartości tlenu niż obecnie”.

Tym, co sprawia, że ​​badanie to jest dziś szczególnie istotne, są poszukiwania planet nadających się do zamieszkania poza Układem Słonecznym.

Potężne teleskopy stają się coraz bardziej dostępne, a naukowcy chcą wiedzieć, czego szukać w masie danych gromadzonych przez te instrumenty.

Naukowcy twierdzą, że możliwe jest, że oprócz tlenu będziemy musieli szukać innych biosygnatur, aby mieć największe szanse na odkrycie życia. Ich badania są częścią NASA NExSS (Nexus for Exoplanet System Science) to projekt badający możliwość zamieszkania na planetach innych niż nasza.

Według obliczeń Reinharda i ekologa Kazumi Ozaki z Uniwersytetu Toho w Japonii, bogata w tlen historia nadająca się do zamieszkania, bogata w tlen, mogłaby ostatecznie trwać jedynie od 20 do 30 procent życia całej planety, a życie mikrobiologiczne trwałoby przez jakiś czas. po tym jak wyszliśmy.

„Atmosfera po znacznym odtlenieniu charakteryzuje się wysokim poziomem metanu i niskim poziomem dwutlenku węgla2„I nie ma warstwy ozonowej” – dodał. Ozaki.

„Układ ziemski to prawdopodobnie świat beztlenowych form życia”.

Badanie opublikowano w Przyrodnicze nauki o Ziemi.

Poprzednia wersja tego artykułu została opublikowana w marcu 2021 r.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *