Emma Raducanu zabiera Wielką Brytanię do finału Billie Jean King Cup. Postępu dokonała także Ameryka, Polska i Japonia

Emma Raducanu zabiera Wielką Brytanię do finału Billie Jean King Cup.  Postępu dokonała także Ameryka, Polska i Japonia

Brytyjka Emma Raduganu zapewniła sobie miejsce w sobotnim finale Pucharu Billie Jean King po zwycięstwie 4:6, 6:1, 7:6 (1) z Francuzką Diane Barry i powiększyła niezachwiane prowadzenie 3:1. W kwalifikacjach do trzech zwycięstw.

Polska – prowadzona przez nr 1 Ikę Świdek – również awansowała do finału, który odbędzie się w listopadzie w Sewilli w Hiszpanii, wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią, Australią, Słowacją, Rumunią i Niemcami. Osiem kwalifikujących się krajów dołącza do obrońców tytułu Kanady, wicemistrzów Włoch w 2023 r., gospodarzy Hiszpanii i Czech, które uzyskały dziką kartę w finałach obejmujących 12 drużyn.

Raducanu, mistrzyni US Open 2021, która opuściła większość poprzedniego sezonu z powodu kontuzji, podniosła się po porażce w pierwszym meczu singlowym z Caroline Garcia, która odbyła się w piątek na krytym korcie ceglanym w Le Portal we Francji.

Był to rewanż za zeszłoroczne eliminacje, w których zwyciężyła Francja; Tym razem po piątku wszystkie kraje miały remis na poziomie 1. Katie Boulder pokonała Clarę Burrell 7:5, 6:0 i zapewniła Wielkiej Brytanii prowadzenie 2:1 w prawie trzygodzinnym meczu, zanim na boisko wszedł Radukanu. Poprowadził Barry'ego 5: 2 w trzecim secie, miał dwa punkty meczowe, aby wygrać 5: 3, ale potrzebował dogrywki, aby zakończyć sprawę.

Raduganu przeszedł operację każdego nadgarstka i jednej kostki w 2023 roku. Po sobotnim zwycięstwie rzuciła rakietę na kort, pochyliła się, opierając dłonie na kolanach, po czym wstała z uśmiechem.

„Możliwość rozegrania dwóch takich meczów jeden po drugim – trzech setów i na glinie, przeciwko bardzo trudnym przeciwnikom – jest świadectwem pracy, którą wykonaliśmy” – powiedział Raduganu. WTA zajęła 10. miejsce w rankingu WTA, a w tym tygodniu zajmowała 302. miejsce, ponad 250 miejsc niżej zarówno od Garcii (nr 23), jak i Barry'ego (nr 49). „Wiedziałem, że to się w końcu opłaci. Dlatego w ten weekend jestem naprawdę szczęśliwy, że mogę to pokazać.

READ  Polska Ukraina Islandia Euro 2024 Piłka nożna | Sport narodowy

Wielka Brytania nigdy nie wygrała międzynarodowych zawodów drużynowych kobiet.

Stany Zjednoczone awansowały, gdy Jessica Pegula zapewniła gospodarzom prowadzenie 3:0 nad Belgią, pokonując Hanne Vandewingel 6:2, 6:0 na odkrytym twardym korcie w Orlando na Florydzie. Amerykanie zdobyli rekordową liczbę 18 tytułów w imprezie zwanej Fed Cup, ale ostatni raz zdobyli w 2017 roku.

W sobotę Świdek strzelił na 3:0 po zwycięstwie 6:4, 6:3 nad Szwajcarką Celine Knopf i zapewnił sobie miejsce w Polsce. Sviatek, która zdobyła tytuły Wielkiego Szlema na French Open i jeden na US Open, wygrała swój pierwszy mecz w grze pojedynczej na krytym korcie twardym w Piel w Szwajcarii.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *