Equinor i Polanergia wspierają farmy wiatrowe Kigawatt w Polsce

Norweska firma Equine i Polish Application Polargia otrzymały kontrakty (CFD) na planowane ulepszenia powietrza morskiego w Polsce.

Ujawniona energia: zasubskrybuj, aby zaakceptować

Uzyskaj cenne informacje na temat transformacji energetycznej światowego przemysłu naftowego i gazowego Akcelerator, Bezpłatny cotygodniowy biuletyn od upstream i doładowania. Zarejestruj się tutaj już dziś.

Equinor potwierdził, że para ta otrzymała kontrakty CFD na projekty Baltic 2 i 3 w URE w ramach pierwszej fazy programu rozwoju morskiego Polski.

Proponowane morskie farmy wiatrowe będą miały zintegrowaną moc 1,44 gigawata – wystarczającą energię odnawialną, aby dostarczyć energię elektryczną do 2 milionów polskich gospodarstw domowych, jak podaje Equinor.

Kontrakty CFD polskiego regulatora zostały wyemitowane na 319,60 zm (15 84,15) na MW na okres do 25 lat, chociaż podlegają korekcie i ostatecznemu zatwierdzeniu przez polskie władze i Komisję Europejską.

CFD to instrument finansowy zaprojektowany w celu zapewnienia generatorowi stałej ceny za jego moc wyjściową.

W kwietniu Euro dostarczyło już kontrakty CFD dla konsorcjum polskiego przedsiębiorstwa BGE i morskiego lidera Arstet na 2,85 GW mocy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. RWE Renewables otrzymało CfD z taką samą maksymalną stawką jak projekt 350 MW FEW Baltic II (wcześniej znany jako Baltic Trade and Investment).

Polska zdecydowała się udzielić bezpośredniego wsparcia CFD dla pierwszej partii 5,9 GW o mocy Bałtyckiego Wiatru, która została opracowana z wyprzedzeniem i ma zostać uruchomiona do 2030 r.

Każdy projekt zatwierdzony przez URE musi wystąpić do Komisji Europejskiej o osobiste powiadomienie zgodnie z Zasadami pomocy rządowej. Po przeanalizowaniu planów z punktu widzenia zysków finansowych, Komisja Wyborcza poinformowała Recharge, siostrzaną publikację Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) Upstream, że może obniżyć kurs CFD. Następnie polski regulator sprawdzi korzyści z projektów, zanim zostanie ustalona ostateczna cena.

READ  Reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej wraca na mundialu w Polsce

Ważny kamień milowy

Equinor zauważył, że emisja kontraktów CFD na Bałtyk 2 i 3 była „ważnym kamieniem milowym” w realizacji projektów, które stanowią część morskiego centrum wiatrowego na Morzu Bałtyckim.

„Nagrody CFD dla projektów Baltic 2 i Baltic 3 odzwierciedlają przełom dla Equinor w Polsce i wspierają ambicje tego kraju w zakresie zmiany miksu energetycznego” – powiedział Paul Eitheim, wiceprezes Equinir ds. Nowych rozwiązań energetycznych.

„Realizacja obu projektów na pełną skalę to powiew morskiej bryzy na Morzu Bałtyckim, który stworzy działalność przemysłową i miejsca pracy wspierające polską gospodarkę, a po niskich kosztach dostarczy odnawialną energię elektryczną do polskich domów i firm.

Paul Etriheim, wiceprezes wykonawczy ds. Nowych rozwiązań energetycznych Zdjęcie: EQUINOR

„Nagroda CFD potwierdza naszą skoncentrowaną strategię tworzenia wartości poprzez skalowalny wstępny dostęp do atrakcyjnych rynków”.

Ambicja polskiego wiatru

Projekty Baltic 2 i 3 obejmą obszar 240 kilometrów kwadratowych w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego w wyłącznej strefie ekonomicznej Polski, na głębokości od 25 do 40 metrów.

Equinor będzie kierować projektami w fazie rozwoju, budowy i eksploatacji.

Norweski koncern naftowy zamierza realizować projekty do 2024 r., Z zastrzeżeniem ostatecznych decyzji inwestycyjnych oraz wszelkich niezbędnych umów i zgód.

Equinor i Polenergia wspólnie rozwijają również morską farmę wiatrową Baltic 1 o mocy do 1,56 GW, ale rozwijają się dla projektów Baltic 2 i 3 w innym terminie.

Oczekuje się, że projekty te przyczynią się do osiągnięcia przez Polskę celu, jakim jest zwiększenie zdolności produkcyjnej morskiego powietrza do 5,9 gigawata do 2030 roku i 11 gigawatów do 2040 roku.

(Poprawka: szósty akapit tego artykułu został zredagowany w celu odzwierciedlenia dokładnych odbiorców umów dotyczących różnorodności i powiązanych projektów).

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *