Europa stoi w obliczu epidemii odry

Europa stoi w obliczu epidemii odry

Fałszywe twierdzenie z lat 90., że szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce powoduje autyzm, doprowadziło do spadku wskaźników szczepień. Później kampanie na rzecz zdrowia publicznego pozwoliły odzyskać znaczną część tego deficytu, ale podczas pandemii Covid-19 wskaźniki ponownie spadły, szczególnie w krajach o niskich dochodach.

Wirus odry jest szczególnie skuteczny w znajdowaniu obszarów podatnych na ataki, ale mogą po nim nastąpić wybuchy innych chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, powiedział dr Saad Omar, dziekan Wydziału Zdrowia Publicznego O'Donnell na Uniwersytecie Teksasu Southwestern w Dallas.

„Odra to często kanarek w kopalni węgla” – powiedział dr Omar.

W tym roku w Stanach Zjednoczonych Filadelfia odnotowała dziewięć przypadków odry, stan Waszyngton potwierdził trzy przypadki i badał trzy kolejne, a kilka stanów śledziło kontakty z jednym przypadkiem w każdym z nich.

Według dr Natashy Crowcroft, starszego doradcy tej organizacji ds. odry i różyczki, według dr Natashy Crowcroft, starszego doradcy tej organizacji ds. odry i różyczki, według stanu na styczeń „duże lub wyniszczające epidemie” wystąpiły w 49 krajach.

Wielka Brytania potwierdziła 250 przypadków odry w 2023 r., większość z nich u dzieci w wieku poniżej 10 lat. Według Światowej Organizacji Zdrowia w zeszłym roku w Europie jeden na pięć przypadków dotyczył osoby dorosłej w wieku 20 lat lub starszej.

Dr Omar powiedział, że liczby te mogą wydawać się skromne, ale wskazują, że urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym muszą zintensyfikować kampanie na rzecz szczepień.

„Jeśli pożar dopiero się zaczął, nadszedł czas, aby zrobić wszystko, co w Twojej mocy i natychmiast go ugasić, zamiast czekać, aż się rozprzestrzeni” – powiedział.


Aby odra pozostała pod kontrolą, co najmniej 95% populacji musi zostać zaszczepione. W Europie odsetek osób, które otrzymały pierwszą dawkę, spadł z 96% w 2019 r. do 93% w 2022 r.

READ  Odkryto pozostałości wymarłego świata żywych organizmów

W latach 2020–2022 ponad 1,8 miliona niemowląt nie zostało zaszczepionych przeciwko odrze.

„Wiedzieliśmy już, że to się stanie, więc nie jest to dla nas nowość” – powiedziała dr Crowcroft o wzroście liczby przypadków odry w Europie.

„Są chwile, kiedy posiadanie racji nie jest wcale zabawne, i to jest jeden z takich momentów”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *