Film pokazuje, jak szczątki chińskich rakiet spadają nad wioską po wystrzeleniu

Film pokazuje, jak szczątki chińskich rakiet spadają nad wioską po wystrzeleniu


Hongkong
CNN

Według oficjalnej chińskiej agencji prasowej Xinhua w sobotę widziano, jak gruz prawdopodobnie pochodzący z chińskiego pocisku spadł na ziemię nad wioską w południowo-zachodnich Chinach, pozostawiając smugę jasnożółtego dymu i zmuszając mieszkańców wioski do ucieczki. Filmy w chińskich mediach społecznościowych i przesłane do CNN przez lokalnego świadka.

Dramatyczny materiał filmowy pojawił się w Internecie wkrótce po wystrzeleniu rakiety nośnej Długi Marsz 2C Wystrzelony 15:00. Rakieta została wystrzelona w sobotę (3:00 czasu wschodniego) czasu lokalnego z Centrum Wystrzeliwania Satelity Xichang w południowo-zachodniej prowincji Syczuan.

Rakieta wysłała na orbitę Variable Space Object Observer, potężnego satelitę opracowanego przez Chiny i Francję w celu badania najodleglejszych eksplozji gwiazd znanych jako rozbłyski gamma.

Chiński przywódca Xi Jinping zobowiązał się do umocnienia pozycji swojego kraju jako dominującej potęgi kosmicznej i zintensyfikowania misji kosmicznych, aby konkurować z innymi głównymi potęgami światowymi, w tym ze Stanami Zjednoczonymi.

Start odbył się w sobotę Ogłaszać „Pełenny sukces” odniosła China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), państwowy wykonawca, który opracował rakietę Long March 2C.

CNN zwróciło się do CASC i Biura Informacyjnego Rady Państwa, które zajmuje się zapytaniami prasowymi skierowanymi do chińskiego rządu, w tym chińskiej agencji kosmicznej, z prośbą o komentarz.

Film opublikowany na Kuaishu, chińskiej stronie z krótkimi filmami, pokazuje długi, cylindryczny kawałek gruzu spadający nad wiejską wioską i rozbijający się obok wzgórza, a z jednego końca unosi się żółty dym.

CNN ustaliło lokalizację geograficzną filmu, który ma zostać nakręcony, z wioski Xianqiao w prowincji Guizhou, sąsiadującej z miejscem startu w prowincji Syczuan na południowym wschodzie. Film został opublikowany w Kuaishou z adresu IP w Guizhou.

Inne filmy rozpowszechniane na chińskich platformach mediów społecznościowych i analizowane przez CNN pokazywały spadające śmieci pod różnymi kątami. Na jednym widać było mieszkańców wioski, w tym dzieci, uciekających, patrząc na pomarańczowy ślad na niebie, a niektórzy zakrywali uszy w oczekiwaniu na kolizję.

READ  NASA i Boeing kończą testy silnika Starliner – co dalej z walczącym statkiem kosmicznym?

Niektóre filmy zostały usunięte w poniedziałek po południu.

Naoczni świadkowie podali w mediach społecznościowych, że słyszeli silną eksplozję po tym, jak gruz spadł na ziemię. Naoczny świadek powiedział CNN, że widział spadający pocisk „na własne oczy”. Dodali: „Poczuł się silny zapach i odgłos eksplozji”.

W usuniętym już zawiadomieniu rządowym, przesłanym ponownie przez miejscowego mieszkańca wioski wkrótce po wystrzeleniu, władze podały, że gmina Xinba w pobliżu wioski Qianqiao miała przeprowadzić „misję odzyskiwania szczątków rakietowych” w godzinach od 14:45 do 15:15 czasu lokalnego . Czas jest sobota.

Mieszkańcy zostali poproszeni o opuszczenie domów i innych budynków na godzinę przed startem i rozproszenie się na bardziej otwarte przestrzenie, aby obserwować niebo. Z zawiadomienia wynika, że ​​ostrzeżono ich, aby trzymali się z daleka od wraku, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym „toksycznym gazem i eksplozją”.

Mieszkańcom „surowo zabrania się” robienia zdjęć wraku i „publikowania powiązanych filmów w Internecie” – czytamy w zawiadomieniu.

Władze lokalne nie otrzymały bezpośrednich doniesień o obrażeniach.

Kuaishu

Zrzut ekranu wzięty z filmu przedstawiającego szczątki podejrzanego chińskiego pocisku spadającego po wystrzeleniu nad wioską Qianqiao w prowincji Guizhou w Chinach.

Markus Schiller, ekspert ds. rakiet i starszy pracownik naukowy w Międzynarodowym Instytucie Badań nad Pokojem w Sztokholmie, powiedział, że szczątki wydają się być wzmacniaczem pierwszego stopnia rakiety Długi Marsz 2C, która wykorzystuje paliwo ciekłe składające się z czterotlenku azotu i niesymetrycznej dimetylohydrazyny (UDMH). ).

„Ta mieszanina zawsze tworzy pomarańczowe smugi dymu. Jest wysoce toksyczna i rakotwórcza” – powiedział Schiller. „Każda żywa istota, która wdycha tę substancję, będzie miała w najbliższej przyszłości trudności”.

Dodał, że takie incydenty zdarzają się często w Chinach ze względu na miejsce startu.

„Jeśli chcesz wystrzelić coś na niską orbitę okołoziemską, zwykle wystrzeliwujesz to w kierunku wschodnim, aby uzyskać dodatkowy impuls z rotacji Ziemi, ale jeśli wystrzelisz na wschód, na drodze tego pierwszego zawsze znajdzie się kilka wiosek. wzmacniacze sceniczne.

READ  Naukowcy odkryli „zaginiony świat” naszych wczesnych przodków w skałach sprzed miliardów lat

Większość chińskich rakiet jest wystrzeliwana z trzech śródlądowych miejsc startu w kraju – Xichang na południowym zachodzie, Jiuquan na pustyni Gobi na północnym zachodzie i Taiyuan na północy. Bazy te zostały zbudowane podczas zimnej wojny i celowo umieszczono je daleko od wybrzeża ze względów bezpieczeństwa.

W 2016 r. na wyspie Hainan, najbardziej wysuniętej na południe prowincji kraju, otwarto czwarte miejsce startu – Wenchang.

Dla porównania, NASA i Europejska Agencja Kosmiczna zazwyczaj wystrzeliwują swoje rakiety z przybrzeżnych miejsc w kierunku oceanu, powiedział Schiller, który jest także dyrektorem ST Analytics w Monachium w Niemczech.

Dodał, że zachodnie agencje kosmiczne w dużej mierze wycofały ten rodzaj wysoce toksycznego ciekłego paliwa pędnego w swoich cywilnych programach kosmicznych, z którego nadal korzystają Chiny i Rosja.

Rakiety wielostopniowe wyrzucają śmieci wkrótce po wystrzeleniu, wzdłuż trajektorii, które można przewidzieć przed startem.

Przed każdym startem chiński Urząd Lotnictwa Cywilnego zazwyczaj wysyła do pilotów powiadomienie, zwane NOTAM, ostrzegające ich o „tymczasowych strefach zagrożenia”, w których prawdopodobne jest spadnięcie odłamków rakiety.

Odłamki chińskich rakiet uderzały już w wioski. Jak podały media państwowe, w grudniu 2023 r. w południowej prowincji Hunan spadły fragmenty rakiety, niszcząc dwa domy. W 2002 roku w północnych Chinach żył chłopiec ranny Kiedy fragmenty wystrzelonego satelity spadły na jego wioskę w prowincji Shaanxi.

„Spodziewam się, że będziemy świadkami czegoś takiego przez długi czas, przez wiele lat” – powiedział Schiller.

Chiny spotkały się już wcześniej z krytyką ze strony międzynarodowej społeczności kosmicznej w związku z postępowaniem z odpadami ze silników rakietowych, które wymknęły się spod kontroli po powrocie na Ziemię.

W 2021 r. NASA skrytykowała Chiny Za niespełnienie „odpowiedzialnych standardów” po tym, jak szczątki wymkniętej spod kontroli rakiety Długi Marsz 5B spadły do ​​Oceanu Indyjskiego na zachód od Malediwów po ponownym wejściu do atmosfery.

READ  Co musisz wiedzieć o chorobie

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *