Fonterra ogłasza rekordowe otwarcie cen mleka w gospodarstwie na przyszły sezon

  • Fonterra ogłasza rekordowe otwarcie cen mleka dla rolników w przyszłym sezonie
  • CEO Miles Hurrell powiedział, że długoterminowe perspektywy dla mleczarni są pozytywne
  • Wysokie ceny mleka szkodzą marży
  • Zysk spadł o 22% w ciągu 9 miesięcy do 30 kwietnia

Fonterra ogłosiła otwarcie rekordowych płatności cen mleka dla rolników w przyszłym sezonie, poparte utrzymującym się silnym popytem na produkty mleczne i ograniczoną globalną podażą. Ale jego zyski gwałtownie spadły.

Spółdzielnia spodziewa się zapłacić rolnikom od 8,25 do 9,75 USD za kilogram suchej masy mleka w sezonie rozpoczynającym się w przyszłym miesiącu. Punkt środkowy 9 dolarów za kilogram płacony rolnikom przekroczył poprzedni rekord ustanowiony w tym czasie w zeszłym roku, wynoszący 8 dolarów za kilogram wody.

Największa firma mleczarska w kraju W tym sezonie czterokrotnie podniosła przewidywane płatności dla rolników Niedobór mleka wspiera popyt na największy eksport Nowej Zelandii. Zamieszanie na Ukrainie, w Chinach i na Sri Lance wpłynęło na ceny ostatnich światowych aukcji, To skłoniło Fonterrę do wycofania się z prognoz na początku tego miesiącaAle spodziewa się, że te efekty będą krótkotrwałe.

„Długoterminowe perspektywy dla mleczarstwa pozostają pozytywne, pomimo ostatnich wydarzeń geopolitycznych związanych z Covid-19 wpływających na globalny popyt w krótkim okresie” – powiedział dyrektor generalny Miles Hurrell.

Czytaj więcej:
* Ceny mleka wzrosły na aukcji o 4,2%, osiągając najwyższy poziom od prawie 9 lat
* Ceny produktów mlecznych na aukcji osiągnęły najwyższy poziom od ośmiu lat. Płatności mleczne dla rolników mogą zostać podniesione
* Fonterra podnosi cenę mleka rolniczego do rekordowo wysokiego poziomu; Widzi 13,8 miliarda dolarów wsparcia ekonomicznego

Po stronie podaży oczekuje się, że wzrost w głównych regionach produkujących mleko pozostanie ograniczony, ponieważ wyższe koszty pasz, nawozów i energii nadal obciążają wielkość produkcji. Oczekuje się, że dynamika podaży i popytu będzie wspierać ceny przetworów mlecznych w perspektywie średnio- i długoterminowej”.

READ  Polestar przygotowuje się do uruchomienia w Nowej Zelandii całkowicie elektrycznego Polestar 2 - Aktualności

rzeczy

Fonterra uwzględnia poziom tłuszczu i białka w mleku kupowanym od rolników.

Hurrell powiedział jednak, że firma działa w coraz bardziej niestabilnym środowisku globalnym i zarządza szerszym zakresem ryzyka niż zwykle.

„Obejmuje to potencjalny dalszy wpływ Covid-19, rynki finansowe i wahania kursów walutowych, globalną presję inflacyjną, zacieśnienie rynku pracy, podwyżki stóp procentowych i wydarzenia geopolityczne, a także potencjalny wpływ na popyt ze strony wyższych cen przetworów mlecznych. – powiedział.

„Dlatego zakres naszych prognoz na 2022/23 jest tak szeroki w tym momencie sezonu”.

Fonterra powtórzyła swoją prognozę na bieżący sezon między 9,10 a 9,50 USD za kilogram. Punkt środkowy wyniesie 9,30 USD za kg Najwyższa partia mleka od założenia Fonterry w 2001 rokui wpompował prawie 14 miliardów dolarów w gospodarkę Nowej Zelandii.

Jednak wyższe płatności za mleko dla rolników i globalne niepokoje wpłynęły na rentowność Fonterry.

Firma odnotowała 22-procentowy spadek dochodów do 472 milionów dolarów w ciągu dziewięciu miesięcy zakończonych pod koniec kwietnia, ale utrzymała prognozę całorocznych zysków na poziomie od 25 do 35 centów na akcję.

Wielkość sprzedaży Fonterra spadła o 4% w wyniku niższych partii mleka i terminów sprzedaży z powodu krótkoterminowych skutków popytu, w tym blokady Covid-19 w Chinach, kryzysu gospodarczego na Sri Lance oraz konfliktu między Rosją a Ukrainą.

Marża zysku brutto spadła do 14,3% z 16,1%, a Hurrell powiedział, że spodziewa się kontynuacji presji na marże.

Najlepiej wypadła spółdzielnia z Afryki, Bliskiego Wschodu, Europy, Azji Północnej i obu Ameryk, osiągając zyski o 30% do 406 mln USD, ponieważ skorzystała z wyższych marż zysku w branży komponentów i dobrych wyników z działalności chilijskiej, która jest na sprzedaż.

Z kolei zyski z Wielkich Chin spadły o 17% do 317 mln USD, ponieważ zwiększona sprzedaż bardziej marżowych produktów w branży składników nie wystarczyła, aby zrównoważyć presję na marże spowodowaną wyższymi cenami mleka, szczególnie w branży gastronomicznej. jak i efekt. z zamknięć Covid-19.

READ  Maserati potwierdza wprowadzenie elektrycznego GranTurismo o mocy 880 kW w przyszłym roku

„Oprócz niektórych supermarketów, wszystkie restauracje i inne punkty sprzedaży żywności w Szanghaju zostały zamknięte na początku kwietnia, aby powstrzymać epidemię Omicron” – powiedział Hurrell. Chociaż ograniczenia zaczęły słabnąć, wiele punktów sprzedaży żywności pozostaje zamkniętych, podczas gdy inne miasta w Chinach borykają się z ograniczeniami związanymi z Covid-19.

„Skutki tego i zakłócenia w łańcuchach dostaw są odczuwalne na całym rynku, co znalazło odzwierciedlenie w naszych wielkościach sprzedaży w Wielkich Chinach, które spadły mniej więcej w tym samym czasie w zeszłym roku”, powiedział.

Powiedział, że pracownicy Fonterry w Chinach znajdują innowacyjne sposoby dostarczania produktów mlecznych konsumentom, takie jak dostarczanie produktów bezpośrednio dużym grupom zakupowym w kompleksach mieszkaniowych.

Herrell powiedział, że Fonterra pozostaje „naprawdę pozytywnie nastawiony” do chińskiego rynku w perspektywie średnio- i długoterminowej i spodziewa się, że rynek powróci do bardziej normalnych poziomów w nowym sezonie około sierpnia.

Jej zysk w regionie Azji i Pacyfiku spadł o 43 procent do 177 milionów dolarów, w tym 81 milionów w wyniku gwałtownej deprecjacji rupii lankijskiej.

„Podczas gdy australijski kanał Business Channel and Components nadal osiągał dobre wyniki, zostało to zrekompensowane bezprecedensowymi wyzwaniami gospodarczymi na Sri Lance, presją na marże z powodu wyższych cen mleka i innymi wyzwaniami związanymi z Covid-19” – powiedział Hurrell.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top