Geolodzy odkrywają „skarb” tropów dinozaurów w Polsce | Historia Aktualności

Odkryto kilkaset śladów dinozaurów reprezentujących co najmniej siedem gatunków, a geolodzy twierdzą, że może ich być jeszcze więcej.

W Polsce odnaleziono setki śladów dinozaurów, dobrze zachowanych nawet w łuszczącej się skórze, co daje geologom wgląd w złożony ekosystem sprzed około 200 milionów lat.

Państwowa Służba Geologiczna-Państwowy Instytut Badawczy opisuje go jako „skarb”, a ślady skamieniałości i kości znaleziono w kopalni gliny na wolnym powietrzu w Borgovis, 130 km (80 mil) na południe od Warszawy.

„Wśród śladów pozostawionych przez dinozaury można przeczytać ich zachowanie i zwyczaje… mamy ślady dinozaurów biegających, pływających, odpoczywających i siedzących” – powiedział geolog Gregors Nitsvitsky.

Największe ślady mięsożernych dinozaurów mają 40 cm (15,7 cala) długości i w wielu przypadkach są szeroko widoczne na skórze.

„Aby taka sytuacja bezpieczeństwa była możliwa, w krótkim okresie musi nastąpić bardzo szczególne wydarzenie” – powiedział w oświadczeniu geolog Greskors Pyenkowski.

Odkryto kilkaset śladów dinozaurów reprezentujących co najmniej siedem gatunków, a geolodzy twierdzą, że prawdopodobnie znajdą więcej.

„W tej chwili mamy już kilkaset odcisków stóp i kości w naszej kolekcji Borkovis. Jednak niedługo nie wiemy, czy będziemy mieli wiele tysięcy takich okazów” – powiedział Pyankovsky.

Fragmenty kości znaleziono również u zwierząt i ryb.

READ  FNE w Gdyni Polski FF 2021: Operacja Hiacynt

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top