Helikopter NASA Ingenuity po raz ostatni poleciał na Marsa

Helikopter NASA Ingenuity po raz ostatni poleciał na Marsa

Po trzech latach służby helikopter NASA po raz ostatni poleciał na Marsa. Na początku tego miesiąca, podczas swojego 72. lotu, Ingenuity poleciał z łazikiem Perseverance. Chociaż później odkryto, że co najmniej jedna z łopat wirnika z włókna węglowego Ingenuity została uszkodzona podczas lądowania 18 stycznia. Helikopter stoi w pozycji pionowej i nadal ma kontakt z kontrolerami naziemnymi, ale nie jest już w stanie latać.

Kreatywność znacznie przekroczyła pierwotnie planowany czas życia. NASA zaprojektowała helikopter do wykonania do pięciu lotów testowych w ciągu 30 dni. Ale służył przez ponad trzy lata. Ingenuity przeleciał ponad 14 razy dalej, niż pierwotnie oczekiwano, a całkowity czas lotu wyniósł ponad dwie godziny.

Administrator NASA Bill Nelson powiedział: „Zakończył się historyczny lot Ingenuity, pierwszego samolotu na innej planecie”. . „Ten niesamowity helikopter poleciał wyżej i dalej, niż kiedykolwiek sobie wyobrażaliśmy, i pomógł NASA robić to, co potrafi najlepiej – uczynić niemożliwe możliwym. Dzięki misjam takim jak Ingenuity NASA toruje drogę przyszłym podróżom do naszego Układu Słonecznego i inteligentniejszym, bezpieczniejszym ludziom eksploracja Marsa i nie tylko.

Po pierwszych pięciu lotach Ingenuity NASA zdecydowała o pozostawieniu helikoptera w użytku w ramach demonstracji operacyjnej. .

18 stycznia zespół Ingenuity zaplanował krótki lot pionowy, aby zlokalizować helikopter po tym, jak podczas poprzedniego lotu musiał awaryjnie lądować. Helikopter wzniósł się na wysokość 40 stóp i wisiał w powietrzu przez 4,5 sekundy, po czym opadał z prędkością 3,3 stopy na sekundę. Jednakże kontakt z Wytrwałością został utracony, gdy znajdował się około trzech stóp nad powierzchnią.

Nie jest jasne, w jaki sposób uszkodzona została łopata wirnika. NASA sprawdza, czy ostrze uderzyło w powierzchnię. Wytrwałość jest tak daleko, że kamera helikoptera wykrywa uszkodzenia na cieniu łopaty wirnika.

Zdjęcie cienia łopaty wirnika wykonane przez należący do NASA helikopter Ingenuity pokazuje część uszkodzeń.

NASA/JPL-Caltech

Wytrzymały helikopter przetrwał trudny teren, awarię czujników, burze piaskowe (i od tego czasu udało mu się oczyścić) i marsjańską zimę. Zespół kreatywny zakończy działalność helikoptera po przeprowadzeniu końcowych testów i pobraniu z jego pamięci najnowszych danych i obrazów. Po przejściu do historii jako pierwszy samolot, który poleciał z Ziemi do , Ingenuity może teraz jedynie odpocząć na powierzchni Marsa.

READ  Dlaczego Wenus obraca się powoli, pomimo silnej siły grawitacyjnej Słońca?

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *