[iliad Press Release] Efektem finalizacji transakcji jest powstanie PŚO, największej w Polsce ogólnodostępnej sieci szerokopasmowej

[iliad Press Release] Efektem finalizacji transakcji jest powstanie PŚO, największej w Polsce ogólnodostępnej sieci szerokopasmowej

Informacja prasowa

Paryż, 3 kwietnia 2023 r

Efektem finalizacji transakcji jest powstanie PŚO, największej w Polsce ogólnodostępnej sieci szerokopasmowej

Zgodnie z porozumieniem ogłoszonym 19 czerwca 2022 r., InfraVia Capital Partners („InfraVia”) oraz Grupa iliad ogłaszają sfinalizowanie sprzedaży na rzecz InfraVia 50% udziałów iliad w spółce Polski Światłowód Otwarty sp. z o.o. z oo („PŚO”, dawniej FiberForce sp. z oo) za kwotę 1 775 mln zł. PŚO jest dedykowaną spółką Grupy Iliad z infrastrukturą sieciową UPC w Polsce i będzie wspólnie kontrolowana przez InfraVia i Play.

Istniejąca sieć HFC o przepustowości do 1 Gb/s zostanie zmodernizowana do technologii FTTH, a plan inwestycyjny PŚO obejmie swoim zasięgiem ponad 6 mln gospodarstw domowych. W związku z modernizacją istniejącej sieci i infrastruktury światłowodowej do standardu XGS-PON, operatorzy będą mogli dostarczać łącza internetowe FTTH o prędkości do 5 Gb/s z wykorzystaniem sieci PŚO.

Istniejąca sieć PŚO obejmuje swoim zasięgiem gospodarstwa domowe w 14 województwach i prawie 200 gminach w Polsce. Pierwszymi operatorami współpracującymi z PŚO jest Play i jego spółka zależna UPC Polska, która obsługuje 1,4 mln abonentów w sieci PŚO. PŚO udostępnia swoją sieć wszystkim operatorom w modelu otwartego dostępu.

Komentując transakcję, prezes iliad Thomas Reynaud powiedział: „Transakcja ta stanowi punkt zwrotny w rozwoju biznesu Grupy iliad w Polsce. Partnerstwo z InfraVia wzmocni rynek stacjonarnych usług internetowych w Polsce poprzez model otwartego dostępu, dając wszystkim operatorom równy dostęp do największej w kraju sieci światłowodowej, która docelowo obejmie połowę wszystkich polskich gospodarstw domowych. Planowany program inwestycyjny znacząco przyczyni się do rozwoju polskich regionów, miast i przemysłu.

Vincent Levita, założyciel i dyrektor generalny InfraVia Capital Partners, dodał: „Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę z Grupą iliad poprzez to wspólne przedsięwzięcie z Grupą Play. Ta inwestycja wykorzystuje nasze doświadczenie w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej w całej Europie. Dostęp szerokopasmowy jest podstawową usługą ułatwiającą inkluzywnej transformacji cyfrowej iw Polsce Jesteśmy dumni, że możemy wspierać tę transformację, której zwieńczeniem będzie największa sieć szerokopasmowa.”

READ  Hive Energy przejmuje cztery projekty fotowoltaiczne w Polsce

O grupie Iliady

Utworzona na początku lat 90. grupa Iliad jest wynalazcą pierwszego na świecie urządzenia typu triple-play i stała się głównym europejskim graczem telekomunikacyjnym, wyróżniającym się innowacyjną, prostą i atrakcyjną ofertą. Grupa macierzysta Frei we Francji, Iliad we Włoszech i Play w Polsce zatrudnia ponad 16 700 pracowników obsługujących 45,9 mln aktywnych abonentów i oczekuje się, że do 2022 r. wygeneruje 8,4 mld przychodów. We Francji grupa to połączenie sieci stacjonarnej i komórkowej Ultra. -operator szybkiego internetu szerokopasmowego i miał 21,4 mln abonentów detalicznych na dzień 31 grudnia 2022 r. (14,2 mln abonentów komórkowych i 7,2 mln abonentów stacjonarnych). We Włoszech – gdzie Grupa rozpoczęła działalność pod marką Iliad w 2018 roku, stając się czwartym operatorem telefonii komórkowej w kraju z 12% udziałem w rynku – na dzień 31 grudnia 2022 roku miała prawie 9,6 mln abonentów. W Polsce grupa stała się zwartą jednostką. Operator po przejęciu UPC Polska w 2022 roku i na dzień 31 grudnia 2022 roku miał prawie 12,8 mln abonentów telefonii komórkowej oraz ponad 2 mln abonentów telefonii stacjonarnej. Dzięki przejęciom Play i UPC Polska odpowiednio w 2020 i 2022 roku Grupa stała się szóstym co do wielkości operatorem telefonii komórkowej w Europie pod względem liczby abonentów telefonii komórkowej (z wyłączeniem M2M) i stacjonarnego internetu.

Ucz się więcej:

www.iliad.fr/en

Podążaj za nami:

Świergot: @GrupaIliada
LinkedIn: Grupa Iliada

Łączność:

Kontakt dla inwestorów: [email protected]
Kontakt z prasą: [email protected]

O Partnerach Kapitałowych InfraVia

InfraVia jest wiodącą niezależną firmą private equity specjalizującą się w infrastrukturze i technologii

Inwestycje. InfraVia wspiera rozwój przedsiębiorców i firm oraz pomaga im rozwijać działalność i przekształcać ją w platformy najwyższej klasy. Od 2008 roku InfraVia zgromadziła kapitał w wysokości 10 miliardów euro i zainwestowała w ponad 50 firm w 13 krajach europejskich.

READ  Schronisko dla psów w Polsce przyjmuje zimą domy dla swoich szczeniąt i spotyka się z ciepłym przyjęciem

www.infraviacapital.com


Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *