[iliad Press Release] Transakcja zakończona

[iliad Press Release] Transakcja zakończona

Informacja prasowa

Paryż, 3 kwietnia 2023 r

Efektem finalizacji transakcji jest powstanie PŚO, największej w Polsce ogólnodostępnej sieci szerokopasmowej

Zgodnie z porozumieniem ogłoszonym 19 czerwca 2022 r., InfraVia Capital Partners („InfraVia”) oraz Grupa iliad ogłaszają sfinalizowanie sprzedaży na rzecz InfraVia 50% udziałów iliad w spółce Polski Światłowód Otwarty sp. z o.o. z oo („PŚO”, dawniej FiberForce sp. z oo) za kwotę 1 775 mln zł. PŚO jest dedykowaną spółką Grupy Iliad z infrastrukturą sieciową UPC w Polsce i będzie wspólnie kontrolowana przez InfraVia i Play.

Istniejąca sieć HFC o przepustowości do 1 Gb/s zostanie zmodernizowana do technologii FTTH, a plan inwestycyjny PŚO obejmie swoim zasięgiem ponad 6 mln gospodarstw domowych. W związku z modernizacją istniejącej sieci i infrastruktury światłowodowej do standardu XGS-PON, operatorzy będą mogli dostarczać łącza internetowe FTTH o prędkości do 5 Gb/s z wykorzystaniem sieci PŚO.

Istniejąca sieć PŚO obejmuje swoim zasięgiem gospodarstwa domowe w 14 województwach i prawie 200 gminach w Polsce. Pierwszymi operatorami współpracującymi z PŚO jest Play i jego spółka zależna UPC Polska, która obsługuje 1,4 mln abonentów w sieci PŚO. PŚO udostępnia swoją sieć wszystkim operatorom w modelu otwartego dostępu.

Transakcję skomentował Thomas Reynaud, dyrektor generalny iliad: „Transakcja ta stanowi punkt zwrotny w rozwoju działalności Grupy Iliad w Polsce. Partnerstwo z InfraVia wzmocni rynek stacjonarnych usług internetowych w Polsce poprzez model otwartego dostępu, dając wszystkim operatorom równy dostęp do największej w kraju sieci światłowodowej, która docelowo obejmie połowę wszystkich polskich gospodarstw domowych. Planowany program inwestycyjny znacząco przyczyni się do rozwoju polskich regionów, miast i przemysłu.

Vincent Levida, założyciel i dyrektor generalny InfraVia Capital Partners dodał:Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę z Grupą iliad poprzez wspólne przedsięwzięcie z Grupą Play. Ta inwestycja wykorzystuje całe nasze doświadczenie w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej w całej Europie. Dostęp szerokopasmowy jest podstawową usługą ułatwiającą inkluzywną transformację cyfrową i jesteśmy dumni, że możemy wspierać tę transformację, której kulminacją jest największa sieć szerokopasmowa w Polsce”.

O grupie Iliady

READ  🇵🇱 Polska: TVP poprowadzi "Mini Eurowizję" 27 sierpnia

Utworzona na początku lat 90. grupa Iliad jest wynalazcą pierwszego na świecie urządzenia typu triple-play i stała się głównym europejskim graczem telekomunikacyjnym, wyróżniającym się innowacyjną, prostą i atrakcyjną ofertą. Grupa macierzysta Frei we Francji, Iliad we Włoszech i Play w Polsce zatrudnia ponad 16 700 pracowników obsługujących 45,9 mln aktywnych abonentów i oczekuje się, że do 2022 r. wygeneruje 8,4 mld przychodów. We Francji grupa to połączenie sieci stacjonarnej i komórkowej Ultra. -operator szybkiego internetu szerokopasmowego i miał 21,4 mln abonentów detalicznych na dzień 31 grudnia 2022 r. (14,2 mln abonentów komórkowych i 7,2 mln abonentów stacjonarnych). We Włoszech – gdzie Grupa rozpoczęła działalność pod marką Iliad w 2018 roku, stając się czwartym operatorem telefonii komórkowej w kraju z 12% udziałem w rynku – na dzień 31 grudnia 2022 roku miała prawie 9,6 mln abonentów. W Polsce grupa stała się zwartą jednostką. Operator po przejęciu UPC Polska w 2022 roku i na dzień 31 grudnia 2022 roku miał prawie 12,8 mln abonentów telefonii komórkowej oraz ponad 2 mln abonentów telefonii stacjonarnej. Dzięki przejęciom Play i UPC Polska odpowiednio w 2020 i 2022 roku Grupa stała się szóstym co do wielkości operatorem telefonii komórkowej w Europie pod względem liczby abonentów telefonii komórkowej (z wyłączeniem M2M) i stacjonarnego internetu.

Ucz się więcej:

www.iliad.fr/en

Podążaj za nami:

Świergot: @GrupaIliada
LinkedIn: Grupa Iliada

Łączność:

Kontakt dla inwestorów: [email protected]
Relacje prasowe: [email protected]

O Partnerach Kapitałowych InfraVia

InfraVia jest wiodącą niezależną firmą private equity specjalizującą się w infrastrukturze i technologii

Inwestycje. InfraVia wspiera rozwój przedsiębiorców i firm oraz pomaga im rozwijać działalność i przekształcać ją w platformy najwyższej klasy. Od 2008 roku InfraVia zgromadziła kapitał w wysokości 10 miliardów euro i zainwestowała w ponad 50 firm w 13 krajach europejskich.

READ  Polska Kanada Chopin Pianista | Wiadomości ze świata

www.infraviacapital.com

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *