Inflacja: kiedy spadł grosz w gospodarstwie domowym, wszystko się zmieniło

Inflacja zaczęła rosnąć w połowie 2021 r., ale Rosnące ceny To naprawdę uderzyło w dom dopiero kilka miesięcy później, a teraz bardzo trudno jest tego uniknąć, mówi jeden z ekonomistów.

Rosnące koszty wywierają presję na rodziny Z pozornie rosnącym kosztem wszystkiego, z jedzenia na paliwo Materiały budowlanei z Stopy procentowe teraz rosną.

Aotearoa Nowa Zelandia nie jest osamotniona w ja walczeinflacjaktóry na całym świecie rośnie po Rosja najechała UkrainęW kontekście problemów z łańcuchem dostaw i polityk mających na celu złagodzenie skutków COVID-19.

„Uważamy, że ten rok będzie ogólnie trudny dla gospodarstw domowych, a inflacja jest do tego kluczem” – powiedział Mark Smith, główny ekonomista ASB.

Czytaj więcej:
* Bank Rezerw Nowej Zelandii stanie w obliczu decyzji „coin off” w sprawie zakresu podwyżki OCR w środę
* Rolnicy ostrzegają przed „przerażającymi” podwyżkami cen
* Komitet: Jak wpływają na ciebie rosnące koszty życia?

Ludzie zauważają, że jeśli cena rośnie, gdy inflacja jest niska, ale gdy ceny są ogólnie wysokie, ludzie są bardziej skłonni to zaakceptować.

„Myślę, że widzieliśmy to pod koniec ubiegłego roku, kiedy oczekiwania inflacyjne stały się bardziej problematyczne” – powiedział.

Inflacja zaczęła rosnąć w połowie zeszłego roku, ale podwyżka cen dotarła do domu dopiero kilka miesięcy później.

Kevin rekwizyt/rzeczy

Inflacja zaczęła rosnąć w połowie zeszłego roku, ale podwyżka cen dotarła do domu dopiero kilka miesięcy później.

„Wtedy pieniądze zaczęły spadać, a ludzie zaczęli mówić o kosztach. W zeszłym roku ostrzegaliśmy, że w tym roku problemem będzie inflacja i już się to stało.

Roczna inflacja była pod kontrolą przez cały rok 2020, gdy pandemia się rozprzestrzeniała, i utrzymywała się poniżej 2 procent do 2021 roku, zanim zaczęła rosnąć. Roczna inflacja cen konsumpcyjnych wzrosła z 1,5 proc. w pierwszym kwartale do 3,3 proc., następnie 4,9 proc. i wreszcie 5,9 proc. w grudniu.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku ekonomiści uważają, że inflacja była najwyższa od 30 lat i wynosiła co najmniej 7 procent. W 1990 r. przekraczał 7 proc., do 7,6 proc., choć pod koniec lat 80. wynosił aż 18,9 proc.

„W tej chwili opór przed podwyżkami cen jest bardzo niewielki” – powiedział Smith.

„Ludzie zasadniczo go noszą, a potem starają się to zrekompensować. Oznacza to, że albo inna firma, albo jeśli jesteś konsumentem, stara się uzyskać wyższą podwyżkę, aby to zrekompensować, więc zasila cały system.”

Oprócz pracowników poszukujących wyższych zarobków rodziny zmagały się obecnie z unikaniem wpływu wyższych cen.

Zakupy mogą być drogie, a podwyżki cen są bezcelowe. Smith powiedział, że jedyną realną opcją jest próba kupowania mniej i sprzedawania aktywów lub mniejszych oszczędności.

Jednak jeden z ważnych zakupów zaczyna tanieć z Słaby rynek nieruchomości Ceny teraz spadają.

Ekonomiści z Kiwi Bank mówią:

dostarczony

„Gospodarstwa domowe kiwi widzą, jak ich realne dochody spadają” – mówią ekonomiści Kiwi Bank.

Ekonomiści Kiwibanku twierdzą, że wydatki na e-karty spadły o 9,1 procent w pierwszym kwartale 2022 r., wynika z kwartalnego narzędzia do śledzenia wydatków banku.

Powiedzieli, że ludzie wydają mniej w kwartale marcowym, gdy wracają do siebie po okresie świąteczno-świątecznym, ale ten rok był szczególnie słaby.

Wydatki związane z mieszkaniem spadły o 20 procent w ciągu kwartału, z powodu czynników sezonowych i słabego zaufania konsumentów, a także Zmieniona ustawa o kredycie konsumenckim.

Jednak wydatki mogą być również relatywnie lepsze niż oczekiwano ze względu na inflację, która zwiększyła wartość transakcji.

Wydatki na ropę w szczególności wzrosły w marcu o 8 procent, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała wzrost cen surowców.

Niestety, na horyzoncie niewiele jest ulgi, ponieważ napięcia geopolityczne pozostają wysokie, a Chiny stoją w obliczu największego rozprzestrzeniania się wirusa Covid od dwóch lat. Zamknięte Chiny wywierają presję na już napięte łańcuchy dostaw, zaostrzając presję kosztową.

Ekonomiści z Kiwi Bank twierdzą, że wzrost płac o 2,5 proc. nie nadąża za szybko rosnącymi kosztami życia.

„Domy kiwi przeżywają erozję swoich prawdziwych dochodów. Droższy koszyk zużywa dochód do dyspozycji, utrudniając budżetowanie. A inflacja najbardziej boli tych, którzy nie mają zbyt wiele miejsca do machania.

Gospodarstwa domowe o niskich lub stałych dochodach są nieproporcjonalnie dotknięte, a żywność i paliwo zwykle stanowią większą część ich budżetu. W związku z przewidywanym dalszym wzrostem cen w najbliższym czasie, gospodarstwa domowe będą zmuszone do zaciskania pasa i skracania list zakupów.

W zeszłym miesiącu , Westpac Zmniejszenie zaufania konsumentów do najniższego poziomu od światowego kryzysu finansowego z 2008 r., w obliczu rosnących stóp procentowych i kosztów życia.

Michael Gordon, pełniący obowiązki głównego ekonomisty Westpac, powiedział wtedy, że wiele gospodarstw domowych zgłosiło pogarszającą się sytuację finansową w ciągu ostatniego roku, a coraz więcej spodziewa się, że ich finanse będą zagrożone w nadchodzących miesiącach.

Bank Rezerw opublikuje swoją kolejną decyzję w sprawie oficjalnego kursu gotówkowego w środę, a Stats NZ opublikuje dane o inflacji w czwartek, 21 kwietnia.

READ  Właściciele poprzednich firm taksówkowych mogą być zmuszeni do zapłaty

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top