Innovo pozyskuje 54 54 miliony dla wschodzących gwiazd technologii w Polsce

Innovo pozyskuje 54 54 miliony dla wschodzących gwiazd technologii w Polsce

„Polska może stać się jednym z najlepszych krajów na świecie pod względem sektora technologicznego” – zapewnia partner wykonawczy Tomas Sveboda Nowy. Venture capital ogłosił dziś, że zebrał 54 miliony dolarów na swój fundusz Inovo II, czyli prawie o 50% więcej niż pierwotnie planowano.

Sweepoda dołączył do Innovo siedem lat temu po pracy w banku inwestycyjnym i na niepublicznym rynku kapitałowym i szybko skierował firmę venture capital w stronę firm technologicznych, które widział na poprzednich stanowiskach. Jak sama nazwa wskazuje, Innovo II jest drugim funduszem firmy; Jest to następstwem sukcesu Innovo I, który potroił liczbę zwolenników z portfolio 15 zaawansowanych technologicznie startupów.

Sweepoda uważa, że ​​Polska to wyjątkowa szansa dla inwestorów technologicznych. „Mamy bardzo utalentowanych ludzi z prawdziwą mocą w takich obszarach, jak tworzenie oprogramowania” – mówi. „Koszt prowadzenia biznesu w Polsce jest również niski, więc start-upom łatwiej jest szybko niwelować tę lukę”.

Trzeci składnik, dusza narodowa, został zdeterminowany przez Polaków, aby wygrać. „Mamy prawdziwą ambicję, by się wykazać” – radzi, ponieważ Polska może być znana z siły swojego sektora technologicznego, a także z niemieckiej produkcji samochodów czy Wielkiej Brytanii uznawanej za centrum globalnych usług finansowych.

Nie należy tego uważać za mrzonkę, ponieważ Polska cieszy się rosnącą międzynarodową renomą dzięki swoim biznesom technologicznym. Ma już regionalnego lidera. Jeden jest najnowszy Raport Polska ma najbardziej konkurencyjny sektor technologii informatycznych ze wszystkich 23 krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

W tej ostatniej zbiórce funduszy globalne fundusze, przedsiębiorcy i biura rodzinne podkreślają potencjał inwestorów w Innovo, wraz z inwestorem kapitałowym, w Europejskim Funduszu Inwestycyjnym. Fundusz zapewnił już szereg możliwości inwestycyjnych, współpracując z kluczowymi inwestorami międzynarodowymi, w tym Andresenem Horowitzem, Hawkston Ventures i Point Nine Capital.

Teraz zadaniem Sweepody, jak to widzi, jest nie tylko skuteczne wykorzystanie nowych pieniędzy Innovo II – spodziewa się, że zrobi to do końca przyszłego roku – ale zapewnienie większego wsparcia szerszej społeczności startupów. Firma już teraz oferuje porady i wsparcie polskim przedsiębiorcom – nie tylko inwestorom – od ekspertów w zakresie prowadzenia firmy, od edukacji po przydatne wskazówki i regularne podcasty.

„Jedna z naszych firm-inwestorów opisała nas jako szwajcarski nóż wojskowy dla założycieli” – mówi z dumą. „Ale jest to również w naszym interesie – jeśli pomożemy zbudować silny i kompleksowy ekosystem start-upów technologicznych w Polsce, da nam to duże potencjalne inwestycje”.

Potok będzie kluczem do przyszłego sukcesu Innova. Firma zainwestowała 40% w najlepsze rundy zalążkowe przedsiębiorstw technologicznych w ciągu ostatniego roku i ma dobre doświadczenie w pomaganiu kolejnym firmom w pozyskiwaniu funduszy. Ale potrzebuje takich historii jak Buxi, międzynarodowa witryna kosmetyczna, która wspiera ją od samego początku; Globalny sukces Buxi stał się jednym z pierwszych technologicznych jednorożców w Polsce i został zainwestowany przez firmę Innova. Sweepoda ma nadzieję, że kraj – a także szerzej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, stworzy również możliwości dla Innova – że będzie w stanie stworzyć o wiele więcej takich firm.

Inovo musi nadal zwracać się do przedsiębiorców, aby wykorzystać ten potencjał. Brak kapitału inwestycyjnego w Polsce czasami zmusza założycieli do przyjęcia bootstrapowego podejścia do wzrostu, a niektórzy przedsiębiorcy nie docenili jeszcze w pełni, jak finansowanie przyspiesza ich ścieżki.

Niemniej jednak Sweepoda uważa, że ​​nadszedł czas, aby przejść do przodu. „Środowisko technologiczne regionu CEE rozwija się w wyjątkowym tempie – w Polsce tempo wzrostu wynosi 70% rocznie” – mówi. „Do 2020 roku blisko 500 milionów dolarów kapitału podwyższonego ryzyka zostało wykorzystanych przez 300 firm, które z pewnością w tym roku wzrosną. Spodziewamy się, że w tej dekadzie wyprodukowanych zostanie 10 jednorożców i kilka dikorożców z Polski”.

READ  Mistrzowie Metafory: Sztuka Plakatu z Polski

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *