Jak były bramkarz Atlanty Thrashers pomagał uchodźcom wojennym w Polsce

Ashley Steed jest asystentką lotniczą, prywatnym pilotem i wolontariuszką międzynarodowej pomocy humanitarnej. Nie jest fanem hokeja: „Nawet jeśli każesz mi siedzieć przed jakimkolwiek wydarzeniem sportowym”, „Ile koszy do przyłożenia?”

Wcześniej tej wiosny Stead z Fredericton w stanie NB spędzał wakacje pracując w Przemyślu, polskim mieście niecałym 20 kilometrów od granicy z Ukrainą. Pracował w magazynie – sortując ubrania, toalety i artykuły medyczne – ale widział też ludzi przychodzących do miasta, którzy nie mieli możliwości odebrania starych lub nowych rzeczy.

Potrzebowali walizki.

„To doprowadzało mnie do szału, ponieważ byłem stewardessą” – powiedział. „Ponieważ bardzo trudno jest dostrzec, kiedy samotne matki podróżują ze swoimi dziećmi W celu Właściwy sprzęt. A większość z tych uchodźców to samotne matki z dziećmi lub seniorzy.

Steed zebrał pieniądze od przyjaciół i rodziny w Kanadzie i zaczął kupować tyle walizek, ile tylko mógł. Wypożyczony przez niego sedan nie był zbyt przestronny, więc wysłał SMS-a do Michaela Corneta, kolejnego kanadyjskiego ochotnika, który pomagał uciekającym przed rosyjską inwazją.

Wynajęła dziewięcioosobową furgonetkę, aby przewozić uchodźców z granicy do schronisk w całym mieście, a on zabrał ją do dużego sklepu – „European Costco” – i zabezpieczył 50 nowych walizek. Dopóki Steed nie opublikował zdjęć w mediach społecznościowych, nie ostrzegł przed częścią najpopularniejszej przeszłości Cornetta.

„Hej, czekaj”, powiedziała, „jesteś wielką sprawą czy coś?”

– Nie – powiedział. „Nie ja.”

Garnett zaliczył 24 występy dla Atlanta Thrashers w sezonie 2005-06, gdzie wygrał siedem z ostatnich 11 meczów, zanim wymarłe prawa do ekspansji pogrzebały go w górnikach. Pracował przez kolejny sezon w American Hockey League, zanim znalazł nowy, bardziej lukratywny – i ostatecznie pomocny – dom w KHL.

„Ponieważ grał w KHL, praktycznie biegle mówił po rosyjsku” – powiedział Stead. „Więc jest tam bardzo wygodnie. Bardzo skromny facet.”

READ  Samolot z polskim prezydentem wylądował w Reso na spotkanie z Pittonem

Garnett z Saskatoon, ale mieszkający w Calgary, ma głębokie korzenie rodzinne na Ukrainie, od strony matki po macierzyńską gałąź drzewa genealogicznego ojca. Po rosyjskiej inwazji w lutym Garnett spędził tygodnie, próbując znaleźć sposoby, w jakie mógłby pomóc.

„Kim są ci Asamczycy?” Przepraszam – powiedziała jego żona Rebecca Ryder. Głębia tej złości i frustracji była dla mnie bardzo zaskakująca.

„Od razu powiedział: „Czuję, że powinienem tam być”.

Poprzez linki w hokeju, Garnett znalazł połączenie w pobliżu granicy. Jeździł po całej Europie dla dużego vana pasażerskiego. Znalazł go w Bratysławie na Słowacji za 1000 dolarów miesięcznie – trzykrotnie wynajmowali go w Polsce – i wyjechał z Ryderem za granicę.

Ich podróż jest całkowicie samofinansująca. Zarejestrowali się u władz lokalnych i rozpoczęli swój czas jako wolontariusze kierowcy wahadłowców. Garnett i Ryder zabrali uchodźców na granicy i zabrali ich na punkty pomocy. Gonili ich od punktów pomocy na stację kolejową. Jechali dzień i noc.

Opublikowali wideo na swoim kanale YouTube, wskazując na całkowite odejście od zwykłych treści, które mogli publikować. Ich kanał „Fun Way Round” jest wypełniony filmami młodych, atrakcyjnych par o przygodach w egzotycznych i zalanych słońcem miejscach.

W filmie opublikowanym z Polski w kwietniu odwiedzający zwiedzili swój przeciętny dzień, od granicy przez stację kolejową po punkty pomocy i przystanki z jedzeniem. Podróżnik opowiedział im, jak przez miesiąc ukrywał się w swojej piwnicy w Ługańsku, kiedy rosyjskie czołgi zaatakowały miasto.

Garnett i Ryder zawieźli dwóch uchodźców po siedemdziesiątce, opiekując się nastoletnim wnukiem ze specjalnymi potrzebami. Babcia zabroniła im jeść przez 15 godzin.

„W tym momencie to niesamowite, jak ciężko możesz być:„ Chodźmy, jest 3 nad ranem, twoja rodzina jest w innym schronie, więc wsiadajmy do furgonetki” – powiedział Ryder. „Ale kiedy naprawdę siedzisz przez chwilę i pozwalasz, by emocje cię zaatakowały, oczyszcza to serce. To druzgocące.

READ  Rosja, rząd wzywa do wstrzymania dostaw gazu do Polski | Polska

„Pójdziemy do McDonalda na pięć kaw dziennie, a ja włamie się do łazienki. Możesz wchodzić w interakcje z tymi ludźmi w ich sytuacjach życiowych i w ich stylu życia i możesz zrozumieć, co robią.

Garnett grał za granicą przez dekadę swojego życia, z których większość była w Rosji. KHL dał mu więcej niż zarobił w Ameryce Północnej czy ligach europejskich. Widział innych graczy pochodzących z Ameryki Północnej, a potem szybko odszedł, ponieważ nie mogli przystosować się do życia ani kultury.

„To dlatego, że myśleli, że to bzdura, każdego ranka trzeba było uścisnąć wszystkim ręce” – powiedział Garnett. „Tak to jest: kiedy tam dotrzesz, chodzisz po garderobie, codziennie ściskając ręce każdej osoby”.

Studiował język. Szacuje, że w swoim domu ma jeszcze 15 podręczników. Ma zeszyty wypełnione własnym charakterem pisma, jak łączyć rosyjskie czasowniki. W tamtym czasie wydawało się, że to coś, co pomogłoby przedłużyć jego życie w Rosji.

„Jeśli mogę udzielić wywiadu po rosyjsku, jeśli inna grupa może obejrzeć to w telewizji, ta grupa podpisze mnie, ponieważ powiedzą:„ Hej, ten facet okazuje nam szacunek ”- powiedział. „To było z powodu wypłaty. To z powodu możliwości. To było z powodu chęci bycia. Chciałem tego tam.

Mieszkając w Czelabińsku w 2013 r Meteor Wdarł się w atmosferę, wytwarzając ciągłe fale dźwiękowe, rozbijając szklane okna w całym mieście i przebijając się przez niebo. (Był w łóżku, kiedy to się stało, i naciskał przycisk usypiania: „Byłem najbardziej przestraszonym człowiekiem w moim życiu”).

Carnett spędził czas z Balashika MWD HC, który był częścią rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. (Miał legitymację policyjną, która pozwalała mu łatwo przechodzić przez punkty kontrolne.)

Teraz wylicza, że ​​jest w stanie uchwycić dziewięć na każde dziesięć słów, jakie może wypowiedzieć rosyjski rozmówca podczas rozmowy. Nie jest źle, ale mówi, że to nie wystarczy, aby przełożyć się na jakąkolwiek oficjalną umiejętność. Mimo że jest kierowcą na granicy, jest nieoceniony, zwłaszcza dla uchodźców ze wschodnich części Ukrainy.

READ  Krzyk, by streamować polską piłkę nożną w Wielkiej Brytanii |

— Docenią jego akcent — powiedział Ryder z uśmiechem.

Garnett i Ryder, piloci WestJet, wrócili samolotem do Polski w czwartek. Mają pozostać za granicą do 10 czerwca. Przygotowując się do wyjazdu, nie wiedzieli, gdzie spędzą czas. Transport nie będzie już ważny, więc Garnett powiedział, że ich energia może zostać wydana na pomoc tym, którzy chcą wjechać do Kanady.

Płacą za podróż. Jest para Przedstawiono GoFundMeKażdy zebrany grosz zostanie wykorzystany na bezpośrednią pomoc uchodźcom uciekającym przed wojną.

„Zatrzymanie kogoś tam i zabranie go w bezpieczne miejsce to wszystko” – powiedział Stead. „Ponieważ tak naprawdę nie mają planu, prawda? Wszystko, co mają, jest zrujnowane. Wyjechali na granicę i chcą wiedzieć, czy będą bezpieczni.

Stead, który będzie kontynuował swoją licencję pilota zawodowego, planuje powrót. Koledzy z WestJet zbierają toalety z hoteli, a on wyjeżdża do Toronto, aby podróżować za granicę. (Uchodźcy mogą z łatwością nosić małe przedmioty, takie jak te w hotelach, powiedział.)

Stań też Zbieranie pieniędzy. Podczas swojej ostatniej podróży dokonała zaopatrzenia przez granicę do Lwowa. Mamie nie powiedziałem o tym, dopóki nie wróciłem.

– Może to szaleństwo – powiedział Steed. „Ale więcej: co jest szalone, pomożesz, czy nic nie zrobisz?”

(Zdjęcie dzięki uprzejmości Michaela Garnetta)

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top