Japoński „Księżycowy Snajper” budzi się po długiej księżycowej nocy

Japoński „Księżycowy Snajper” budzi się po długiej księżycowej nocy

JAXA

Japoński łazik Moon Sniper wykonał nowe zdjęcia miejsca lądowania. Obszary pokazane na czerwono zostaną sfotografowane przez przyszły lądownik.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Japońska „Moon Sniper” to misja księżycowa, która wciąż wraca do życia. Według Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych, sonda cudem przebudziła się w weekend i wysłała na Ziemię nowe zdjęcia, po tym jak przez większą część lutego pozostawała w stanie uśpienia.. Ten wyczyn był nieoczekiwany, biorąc pod uwagę, że lądownik księżycowy nie został zaprojektowany tak, aby wytrzymać surowe temperatury panujące na Księżycu.

Znany jako SLIM lub inteligentne urządzenie lądujące do eksploracji Księżyca Samochód wylądował 19 stycznia Japonia stała się trzecim krajem w tym stuleciu – i piątym w historii – który wylądował na Księżycu.

Jednak podczas lądowania statek kosmiczny doświadczył anomalii Wylądowała na nosieCo oznaczało, że jego panele słoneczne były skierowane na zachód, a nie pionowo i nie otrzymywały światła słonecznego potrzebnego do wytworzenia energii.

Po zaledwie kilku godzinach pracy na ograniczonym zasilaniu akumulatorowym lądownik przesłał mozaikowy obraz miejsca lądowania, po czym się wyłączył. Japońska agencja kosmiczna miała nadzieję, że światło dotrze do ogniw słonecznych statku kosmicznego wraz ze zmianą kąta padania słońca na Księżyc, co umożliwi ponowne przebudzenie statku kosmicznego.

Z pewnością Moon Sniper, nazwany na cześć precyzyjnej technologii, która umożliwiła mu wylądowanie zaledwie 55 metrów (165 stóp) od celu, Obudziłem się 10 dni później I zacząłem robić nowe zdjęcia.

Jednak godziny czuwania statku kosmicznego były krótkie i 31 stycznia Moon Sniper wszedł w, jak to określiła Japońska Agencja Badań Kosmicznych, „dwutygodniowy okres uśpienia podczas długiej księżycowej nocy”. Według nich temperatura podczas księżycowej nocy może spaść do -208 stopni Fahrenheita (-133 stopni Celsjusza). NASA.

READ  Co mówi nam epidemia na kampusach uniwersyteckich

Ostateczny widok Księżyca z perspektywy lądownika przed nocą księżycową na X został udostępniony 1 lutego, gdy zespół misji wysłał polecenia do Moon Sniper i potwierdził, że jest on w stanie uśpienia.

JAXA

Ta nastrojowa scena była ostatnim zdjęciem wykonanym przez lądownik SLIM przed wejściem w księżycową noc pod koniec stycznia.

Sonda nie została zaprojektowana tak, aby wytrzymać takie temperatury, ale zespół stwierdził, że spróbuje ponownie połączyć się z lądownikiem w połowie lutego.

Tymczasem firma z Houston o nazwie Intuitive Machines Ich bezzałogowa misja IM-1 wylądowałaSonda, zwana także Odyseuszem, znajdowała się na południowym biegunie Księżyca, co czyniła ją pierwszym komercyjnym statkiem kosmicznym, który miękko wylądował na powierzchni Księżyca i pierwszym amerykańskim statkiem kosmicznym, który dotarł na powierzchnię Księżyca od czasu Apollo 17 w 1972 r. Ale podobnie jak SLIM, „ Misja Odie” przypominała przejażdżkę kolejką górską na Księżycu, wymagającą polegania na eksperymentalnej technologii podczas lądowania i mety Lądowanie na boku.

W weekend zespół misji SLIM wysłał polecenie do Moon Sniper i otrzymał odpowiedź „potwierdzającą, że statek kosmiczny pomyślnie przeleciał noc księżycową i utrzymał możliwości komunikacji” – podała JAXA. Ujawnione w Xdawniej znany jako Twitter.

JAXA

Kamera nawigacyjna SLIM uchwyciła jasne warunki panujące w jasnym księżycowym dniu w miejscu lądowania.

„Komunikacja z #SLIM została przerwana po krótkim czasie, ponieważ było księżycowe południe, a temperatura sprzętu komunikacyjnego była zbyt wysoka. Trwają przygotowania do wznowienia pracy, gdy temperatura sprzętu dostatecznie się ochłodzi.” Udostępnij na X. „Księżycowe noce były zimne, ale księżycowe dni były bardzo gorące. Kiedy zeszłej nocy nawiązaliśmy kontakt z Ziemią, temperatura niektórych naszych urządzeń wynosiła już ponad 100 stopni Celsjusza (212 stopni Fahrenheita). (Nie spodziewaliśmy się) temperatury są tak wysokie.” , ale, co zaskakujące, elektronika kosmiczna nadal działa!

READ  Nowe odkrycia są „całkowitym odwróceniem” w zrozumieniu, dlaczego Ziemia stała się gościnna dla życia, a jej „bliźniak” nie

Temperatury w pobliżu równika księżycowego mogą osiągnąć w ciągu dnia 250°F (121°C). Według nich dzień księżycowy może trwać 29,5306 dni ziemskich NASA.

W miarę nawiązywania kontaktu statek kosmiczny wykonał więcej zdjęć za pomocą kamery nawigacyjnej, a zespół misji analizuje dane. Niektóre zdjęcia przedstawiają obszary, które nie były widoczne w poprzednich danych przesłanych przez lądownik.

Zespół stwierdził, że jest „podekscytowany perspektywami dalszych obserwacji”, ale nie powiedział, kiedy lądownik wznowi badania powierzchni Księżyca.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *