Kierowca ciężarówki Hastings, który odmówił podania szczepionki na Covid, otrzyma 29 000 dolarów odszkodowania za niesłuszne zwolnienie

Kierowca ciężarówki Hastings, który odmówił podania szczepionki na Covid, otrzyma 29 000 dolarów odszkodowania za niesłuszne zwolnienie

Wayne Bashir był kierowcą długodystansowym między Hastings a Putaruru. Fotografia: Josiah Farrow – Unsplash

Kierowca ciężarówki wykonujący przewozy długodystansowe, który został zwolniony za niezaszczepienie się przeciwko Covid-19, otrzymał prawie 29 000 dolarów za nieuzasadnione zwolnienie.

Wayne John Bashir otrzymał 15 000 dolarów za poniżanie, utratę godności i zranione uczucia oraz 13 967 dolarów za trzymiesięczną utratę zarobków.

Bashir pracuje w Big Chill Distribution Ltd od 2011 roku i jest kilkukrotnym zdobywcą nagród tej firmy za bycie najlepszym kierowcą.

W chwili zwolnienia przebywał w zajezdni Big Chill w Hastings, jeżdżąc między tym miejscem a Putaruru oraz między Te Awamutu i Rotorua, a czasami także Palmerston North. Większość czasu pracy spędzał samotnie w swoim samochodzie.

Bashir powiedział Urzędowi ds. Stosunków Pracy, że został bezpodstawnie zwolniony, ponieważ Big Chill nie postępował zgodnie z uczciwą i rozsądną procedurą, zanim wypuścił go i zmusił swoich pracowników do zaszczepienia się podczas pandemii Covid-19.

Bashir został zwolniony 24 stycznia 2022 r. za niezaszczepienie się zgodnie z wewnętrzną polityką szczepień Big Chill.

Nastąpiło to dzień po tym, jak w całej Nowej Zelandii postawiono „czerwony” alarm w systemie zarządzania „sygnalizacjami świetlnymi” Covid, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa Omicron w całej społeczności.

Big Chill, część Freightways zatrudniająca ponad 5000 osób, konsultowała się ze swoimi pracownikami w sprawie polityki szczepień na rok 2021 i zachęcała do szczepień za pomocą płatności w wysokości 75 dolarów oraz loterii dla w pełni zaszczepionych pracowników.

W grudniu 2021 r. ogłosiła, że ​​wprowadzi obowiązkowe szczepienia na wszystkich stanowiskach.

Bashir nie zgodził się na szczepienie. Stwierdził, że nie spotyka się regularnie z klientami oraz że magazyny, w których pracował, były na tyle duże, że w jego obecności mógł zachować odpowiednie odległości separacji.

READ  Tesla jest gotowa na kolejny rekord dostaw pomimo obaw związanych z zamówieniami

Big Chill powiedział Urzędowi ds. Stosunków Pracy, że zwolnienie Bashira było „obiektywnie uzasadnione”, ponieważ musiał przejść szczepienia, aby móc wykonywać swoje obowiązki zgodnie z obowiązującą polityką.

Ale Beshear powiedział, że Big Chill nie ma uzasadnienia dla wprowadzenia polityki szczepień. Twierdzi, że jego rola została błędnie oceniona jako objęta polisą, ponieważ nie przeprowadzono odpowiedniej indywidualnej oceny ryzyka.

Powiedział również, że nawet gdyby obowiązki kierowcy były objęte polityką szczepień, Big Chill nie zastanawiał się, w jaki sposób wypełni swoją rolę ani jakie obejścia mógłby zastosować, w związku z czym „nie wyczerpał wszystkich innych rozsądnych alternatyw”, które pozwoliłyby mu Kontynuować. waluta.

Członkini Komisji Natasha Szeto powiedziała, że ​​Big Chill odmówił lub zignorował prośbę o przekazanie Bashirowi dodatkowych informacji na temat oceny ryzyka dla zdrowia i bezpieczeństwa kierowców, aby uzasadnić ocenę jego roli jako „wysokiego ryzyka”.

Powiedziała, że ​​„nie jest to krok, który podjąłby uczciwy i rozsądny pracodawca”.

Powiedziała, że ​​Big Chill również mógł rozważyć przeprowadzenie indywidualnej oceny ryzyka w związku z rolą Bashira, zwłaszcza że był on jednym z niewielu przypadków nieszczepionych pracowników.

„Biorąc pod uwagę ostateczne konsekwencje zatrudnienia Pana Bashira, uważam, że uczciwy i rozsądny pracodawca mógł z nim uczciwie współpracować przy ocenie ryzyka, nawet w kontekście firmy, która w dalszym ciągu reagowała na skutki światowej pandemii, – powiedział Seto. Powiedział.

Powiedziała, że ​​Big Chill mógł również zaoferować Baszirowi urlop jako alternatywę dla zwolnienia.

„Odkryłem, że Big Chill nie postępował zgodnie z uczciwą i rozsądną procedurą oceny ryzyka związanego z rolą pana Bashira ani nie uważał urlopu za rozsądną alternatywę dla zwolnienia” – powiedział Seto.

„Wynika z tego, że Big Chill bezpodstawnie zwolnił pana Bashira z pracy”.

READ  Poza menu: Restauracje usuwają pozycje z menu ze względu na wysokie koszty jedzenia

Szeto opowiedział się za Big Chill z dwóch innych powodów, twierdząc, że firma nie naruszyła indywidualnej umowy o pracę Bashira ani nie naruszyła wobec niego obowiązku zachowania dobrej wiary w zakresie prywatności jego osobistych informacji medycznych.

Rick Stevens przez wiele lat pracował dla byłej agencji informacyjnej New Zealand Press Association, w tym jako korespondent polityczny w parlamencie, zanim objął wysokie stanowiska w kilku gazetach codziennych. Dołączył do zespołu Open Justice NZME w 2022 r., a jego siedziba znajduje się w Hawke's Bay.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *