Kometa trzy razy większa od Mount Everest zmierza w stronę Ziemi. Zamknij podejście na…

Kometa trzy razy większa od Mount Everest zmierza w stronę Ziemi.  Zamknij podejście na…

Brytyjskie Towarzystwo Astronomiczne uważnie monitoruje Kometę 12P. (obraz reprezentacyjny)

Naukowcy ostrzegają, że „rogata” kometa trzy razy większa od Mount Everest eksplodowała po raz drugi w ciągu czterech miesięcy i obecnie zmierza w stronę Ziemi. Według amerykańskiej witryny „kosmicznej” kometa, zwana 12P/Pons-Brooks, jest zimną kometą wulkaniczną lub zimnym wulkanem. Nauki żywe. Ma średnicę 30 kilometrów i wybuchł 5 października.

To już druga erupcja tej komety w ciągu ostatnich czterech miesięcy, a ostatnie wydarzenie na niebie miało miejsce w lipcu. the Brytyjskie Towarzystwo Astronomiczne (BAA), które uważnie monitorowały 12P, odkryły eksplozję po zauważeniu, że wydawała się ona dziesiątki razy jaśniejsza dzięki światłu odbitemu od jej komy – gazu chmurowego otaczającego jej centrum.

W ciągu następnych kilku dni koma komety rozszerzyła się jeszcze bardziej i rozwinęły się jej charakterystyczne „rogi”, Nauki żywe wspomniany. Niektórzy eksperci żartowali, że nieregularny kształt komy sprawia, że ​​wygląda ona jak statek kosmiczny science-fiction, jak Sokół Millennium z „Gwiezdnych wojen”.

Przyczyna strąków jest niejasna, jednak eksperci uważają, że może to być spowodowane kształtem jądra 12P. Richard Miles z Brytyjskiego Towarzystwa Astronomicznego powiedział: „Te dwa rogi mogą powstać w wyniku dziwnie ukształtowanego zimnego komina wulkanicznego z jakąś przeszkodą, która powoduje wyrzucanie materii według dziwnego wzoru przepływu”. Poczta nowojorska.

Przeczytaj także | „Epicki widok”: NASA udostępnia zdjęcie Ziemi widzianej z kosmosu podczas corocznego zaćmienia „Pierścienia Ognia”

Jednak pomimo złowrogiej ścieżki 12P nie ma potrzeby przygotowywać się jeszcze na „głęboki wpływ”. Naukowcy twierdzą, że kometa dotrze do najbliższego punktu Ziemi dopiero w 2024 roku, kiedy będzie widoczna gołym okiem. Kometa zostanie następnie wyrzucona z powrotem do Układu Słonecznego i wyruszy w kosmiczną podróż powrotną dopiero w 2095 roku.

Warto zauważyć, że jest to druga eksplozja 12P od 20 lipca, kiedy to ciało niebieskie eksplodowało po raz pierwszy od 69 lat. Podczas tej erupcji emisja przypominająca róg była 7000 razy większa niż sama kometa.

READ  Masywny, długi na milion mil pióropusz wznoszący się ze słońca, uchwycony przez astrofotografa

Cytat z BAE, Nauki żywe Stwierdziła, że ​​w chwili obecnej nie jest jasne, jak duża urosła śpiączka podczas niedawnej erupcji, ale istnieją przesłanki, że eksplozja była „dwukrotnie silniejsza” niż poprzednia. Dodała, że ​​do tej pory śpiączka prawdopodobnie skurczyła się do prawie normalnego rozmiaru.

Kometa ta może przyciągnąć więcej uwagi w przyszłym roku, jeśli będzie nadal eksplodować. Po raz pierwszy została odkryta przez Jean-Louisa Ponsa 12 lipca 1812 roku. Mówi się, że jest jedną z 20 komet, o których wiadomo, że mają aktywne kriowulkany.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *