Korea Płd. poszukuje sprzedaży energii jądrowej w Polsce

Seul, 1 lipca (Yonhap) — Koreański minister przemysłu Lee Sang-yang wezwał do pogłębienia dwustronnej współpracy w zakresie produkcji energii jądrowej z Polską, ponieważ Seul chce uczestniczyć w projekcie budowy nowego reaktora jądrowego w tym europejskim kraju, podał w piątek jego biuro. .

Polska pracuje nad kompleksowym planem energetycznym, który obejmuje budowę sześciu reaktorów jądrowych do 2043 r. oraz południowokoreańską spółkę Korea Hydro & Nuclear Power Co. W kwietniu złożyła propozycję wygrania kontraktu o wartości 40 mld USD.

Podczas spotkania z polską minister klimatu Anną Moskwą w Warszawie w czwartek Lee wyjaśnił zaawansowane technologie jądrowe i bezpieczeństwo Seulu oraz wyraził nadzieję na silniejsze relacje przemysłowe dzięki projektowi, jak podaje Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii.

Podpisując protokół ustaleń, obie strony zgodziły się promować wymianę i współpracę w sektorach jądrowym, wodorowym, mobilności elektrycznej i innych sektorach energetycznych.

Obiecali również, że będą regularnie organizować wspólne posiedzenie komisji ds. energii między ich rządami w celu przeprowadzenia kompleksowych dyskusji.

Lee spotkał się także z Ryszardem Terleckim, wicemarszałkiem Sejmu RP i zabiegał o poparcie sejmowe i uwagę dla udziału Korei Południowej w programie atomowym.

Jeśli Korea Południowa wygra umowę, będzie to pierwszy projekt elektrowni jądrowej na pełną skalę w tym kraju, odkąd podpisała w 2008 r. umowę nuklearną ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) na budowę reaktorów Barakah.

Po spotkaniach Lee wziął udział we wspólnej sesji z około 300 urzędnikami jądrowymi z obu krajów, aby pogłębić ich relacje.

Podczas wydarzenia oba kraje podpisały łącznie dziewięć memorandów ustaleń w sektorze energetyki jądrowej z udziałem sześciu południowokoreańskich firm i dziewięciu polskich firm – poinformowało ministerstwo.

Lee przebywa w Polsce z dwudniową wizytą po wizycie w Czechach w celu współpracy energetycznej. Będzie to jego pierwsza podróż zagraniczna od czasu objęcia urzędu w zeszłym miesiącu.

W środę Yun i prezydent Polski Andrzej Duda rozmawiali o sposobach ścisłej współpracy w zakresie energetyki jądrowej w ramach działań na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Spotkali się na marginesie szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top