Kupujący z Auckland zszokowany ceną arbuza za 100 dolarów w Farro

Biznes

Dane pokazują, że 76 procent wszystkich artykułów podrożało w styczniu, wyjaśnia Mark Smith, główny ekonomista ASB, dlaczego koszty wzrosły. Wideo / Herold NZ

Klientka w Auckland była oszołomiona, gdy zobaczyła lokalny supermarket sprzedający arbuzy po 100 dolarów za jednego kupującego.

Sieć supermarketów, Farro, twierdzi, że wygórowana cena była spowodowana tym, że arbuzy są poza sezonem, a owoce muszą być wysłane z Australii.

Megan Robinson z Auckland mówiła na Twitterze o wysokiej cenie po swoim odkryciu pod koniec ubiegłego tygodnia.

„Myślałem o sałatce owocowej, ale zmieniłem zdanie teraz, gdy arbuz przekroczył granicę 100 dolarów”.

Podzieliła się zdjęciem arbuza z plakatem supermarketu Farro pokazującym jego cenę 102,25 dolara, mówiąc, że konkretny kawałek owocu jest „ogromny” i ważył 10 kilogramów.

Napisałem, że arbuz kosztuje 10 dolarów za kilogram. Kolejny owoc obok oferuje bilet za 69,98 $.

Farro powiedział, że stara się dostarczać świeże, wysokiej jakości produkty i, tam gdzie to możliwe, pozyskiwać je od lokalnych dostawców.

„W niektórych przypadkach, gdy nie możemy uzyskać lokalnej produkcji ze względu na klimat lub sezonowość, będziemy selektywnie importować produkty, aby zapewnić naszym klientom specjalne materiały” – powiedziała The Herald rzeczniczka.

„Arbuzy bez pestek w tym przypadku pochodziły z Australii, ponieważ w Nowej Zelandii nie ma arbuzów, a zatem podlegały wysokim kosztom łańcucha dostaw, które są obecnie ponoszone. Zarówno koszty, jak i jakość produktu mogą ulec znacznemu wpływowi w zależności od tego, czy są one wysyłane produkt drogą morską lub powietrzną”.

Tweet Robinsona spotkał się z szokiem wśród innych członków publiczności, którzy nie mogli uwierzyć w cenę jednego arbuza.

Jedna osoba napisała: „Kto w ogóle pomyślałby, żeby zapłacić tak za arbuza?!”

READ  „Nie zapłacę tego”: ekonomiści z ANZ prognozują 10% spadek cen domów

Inni zastanawiali się, jak smakuje arbuz za 100 USD lub czy jest w nim coś wyjątkowego.

„Czy jest pełen złotych monet?” Inna osoba po prostu napisała: „Szkło”.

Gemma Rasmussen z Consumer NZ zachęca kupujących do sprawdzania cen konkurencji, jeśli nie są pewni, ile mają zapłacić za produkt lub usługę.

„100 USD wydaje się dużo do zapłacenia za arbuzy, ale ponieważ są poza sezonem i koszty wysyłki rosną, koszt może być uzasadniony. Ostatecznie to konsumenci określą maksymalną kwotę, jaką są gotowi zapłacić za przedmiot ”, powiedział Rasmussen gazecie Herald.

Zgodnie z Indeksem Cen Żywności Stats NZ, ceny artykułów spożywczych były w kwietniu o 6,4 proc. wyższe niż rok wcześniej io 0,6 proc. wyższe w porównaniu z cenami z marca. Sery Cheddar, mleko i jajka były głównymi czynnikami wzrostu, ale owoce i warzywa również wzrosły o 9,4 procent.

Ceny owoców i warzyw spadły o 3,1 proc. od marca 2022 r., głównie z powodu niższych cen brokułów, sałaty i kiwi.

Ceny drobiu, mięsa i ryb również wzrosły o 8,4% w porównaniu z kwietniem 2021 r.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top