Lęk epidemiologiczny był trudny dla pacjentów z IBS. Jak znaleźć komfort: strzały

Miliony Amerykanów cierpią na zespół jelita drażliwego, a stres w ciągu ostatnich dwóch lat zaostrzył problemy żołądkowe. Są sposoby, aby pomóc, w tym medytacja i praktykowanie uważności.

Álvaro Tejero / AIM / Getty Images


Ukryj podpis

Przełącznik napisów

Álvaro Tejero / AIM / Getty Images

Miliony Amerykanów cierpią na zespół jelita drażliwego, a stres w ciągu ostatnich dwóch lat zaostrzył problemy żołądkowe. Są sposoby, aby pomóc, w tym medytacja i praktykowanie uważności.

Álvaro Tejero / AIM / Getty Images

Jeśli jesteś jednym z ponad 25 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych Zespół jelita drażliwegoIstnieje duże prawdopodobieństwo, że w ciągu ostatnich dwóch lat objawy nasiliły się. Lub możesz mieć objawy po raz pierwszy.

„Znaleźliśmy doniesienia o zwiększonych zaparciach, biegunce i bólu brzucha” – mówi dr Kendra Camp, naukowiec z University of Washington School of Medicine. Ona Ankietowani pacjenci z IBS z lękiem lub depresją na temat ich doświadczeń na początku pandemii. Ponad 90% zgłosiło zwiększony stres, a 81% zgłosiło zwiększony niepokój. Znaleziono kolejne badanie sponsorowane przez firmę farmaceutyczną Połowa pacjentów z IBS Mówią, że ich objawy były trudniejsze do opanowania, a wiele osób zgłosiło początkowy wybuch IBS podczas pandemii.

„Pandemia stworzyła środowisko niepewności, izolacji i braku dostępu do zasobów wspierających, od których ludzie polegają na swoim dobrym samopoczuciu”, mówi. Susan Smithpielęgniarka praktykująca na Uniwersytecie Kalifornijskim Zintegrowany program zdrowia i dobrego samopoczucia trawiennego. Łącząc dietę i podejście do leczenia stresu, Smith pomaga pacjentom zrozumieć związek między mózgiem a jelitami w zespole jelita drażliwego.

IBS był kiedyś uważany za problem jelitowy, ale naukowcy wiedzą teraz, że zaburzenia na drodze Układ nerwowy, mózg i jelita wchodzą w interakcję Może powodować zmiany, które prowadzą do objawów IBS, w tym bólu brzucha, gazów, wzdęć i nieprawidłowych wypróżnień. „Pomiędzy mózgiem a jelitami istnieje ciągła pętla sprzężenia zwrotnego” — wyjaśnia Smith. Informacja przepływa przez nerw błędny, który łączy mózg z jelitami, więc to, co dzieje się w umyśle, wpływa na układ pokarmowy.

Znajdowanie wyzwalaczy

Stres jest jednym z czynników, które mogą wywoływać objawy lub utrudniać radzenie sobie z nimi. Ważna jest również dieta, sen, ćwiczenia i relacje społeczne. „Wszystkie te rzeczy odgrywają rolę w zdrowiu układu pokarmowego” – mówi Smith.

READ  Nowy Kosmiczny Teleskop Rentgenowski NASA robi pierwsze zdjęcie: eksplodująca gwiazda

Lekarze szukają również czynników wyzwalających, takich jak infekcja lub przerost bakterii, które mogą wymagać antybiotyków, ale celem, jak mówi Smith, jest objęcie wszystkich elementów kompleksowym podejściem do leczenia.

Smith wie Pełne skupienie umysłu Kurs, który może pomóc pacjentom złagodzić niepokój związany z ich objawami. W 2020 roku nazwano badanie pacjentów, którzy uczestniczyli w 8-tygodniowym kursie Uważność oparta na redukcji stresuZnalazłem to 71% pacjentów Silna poprawa objawów żołądkowo-jelitowych. „Nastąpiła znaczna poprawa jakości życia i ogólnego samopoczucia” – mówi Smith. Uczestników nauczono szeregu technik zwiększania świadomości chwili obecnej, zmniejszania lęku antycypacyjnego i zatrzymania pętli sprzężenia zwrotnego, która może wzmacniać uczucia i nieprzyjemne doznania związane z objawami IBS.

„To zmieniło moje życie” – mówi 52-letnia Vicki Meyer, która brała udział w badaniu. Początkowo zauważyła problemy żołądkowe, zarówno na uczelni, jak i poza nią, ale w ostatnich latach objawy się pogorszyły. „Za każdym razem, gdy wychodziłam na kolację, lunch lub kawę, czułam dużo niepokoju i strachu” — wspomina, przewidując, że być może będzie musiała pilnie znaleźć łazienkę lub opuścić restaurację. Zacząłem unikać wychodzenia.

Kiedy jej lekarz zalecił zajęcia z budzenia, była niezdecydowana. „Byłam prawdopodobnie najbardziej sceptyczną osobą na sali” – wspomina. „Pomyślałem:„ Och, będę musiał się położyć przez godzinę. Nie mogę zachować całkowitego spokoju umysłu. „

Ale po rozpoczęciu zajęć uzależniłem się. „Kiedyś praktykowaliśmy różne rodzaje medytacji, czy to było badanie ciałatrzy minuty, ćwiczenia oddechowelub medytacja podczas chodzenia”, mówi Meyer, wyjaśniając, że każda z tych metod budziła poczucie spokoju i nowy sposób na dostrojenie się do jej ciała.

Medytacja nie zmieniła jej objawów z dnia na dzień, ale zaczęła odczuwać kontrolę nad swoimi reakcjami emocjonalnymi. Zdaje sobie sprawę, że wiele jej niepokoju wynika z myślenia o najgorszym scenariuszu, takim jak przewidywanie kłopotliwego wypadku w restauracji. Ale gdybym został w tej chwili, sytuacja naprawdę nie była straszna. Zamiast pozwolić swojemu umysłowi snuć opowieść o tym, co może się wydarzyć, nauczyła się przeformułować swoje myśli.

„Nic mi nie będzie, zawsze jest dostępna łazienka” – mówiła sobie, wychodząc na posiłek, zdając sobie sprawę, że zwolnienie się od stołu nie zaszkodzi. „Kiedy zmieniłem swój sposób myślenia, miałem znacznie niższy poziom niepokoju i mogłem przejść przez posiłek z niewielkimi lub żadnymi problemami”.

READ  13 szczęścia? Mars Creativity Helicopter leci w dół, aby zrobić bardziej szczegółowe zdjęcia podczas następnego lotu

Badania pokazują, że uważność może zwiększyć uwagę i regulację emocji. „Jeśli masz lepszą zdolność do regulowania swojej uwagi, możesz skierować swoją uwagę na coś bardziej przydatnego”, mówi Smith, jak nauczył się Meyer.

Mayer mówi, że ostatnio czuje się dużo lepiej. „Umiejętność zmiany sposobu myślenia i pozytywnego postrzegania fizycznych rezultatów jest tak potężna”, mówi. Kontynuuje praktykę medytacji: „Możesz wykonać ćwiczenie oddechowe przez minutę lub dwie, stojąc w kolejce w sklepie spożywczym”.

Moc odpowiedniej diety

Zmiana tego, co znajduje się na liście, jest kolejnym ważnym narzędziem do zarządzania IBS. „Opracowaliśmy strategie żywieniowe, które mogą być bardzo skuteczne” – mówi. William Chigastroenterolog z University of Michigan, który udokumentował: Korzyści z opieki zintegrowanej.

Michigan prowadzi specjalny program żywienia przewodu pokarmowego od 2007 roku. „Kiedy zacząłem mówić o diecie jako ważnej części leczenia pacjentów z IBS w tamtym czasie, ludzie dosłownie się ze mnie śmiali” – mówi Chi. „Ale teraz prawie każdy gastroenterolog akceptuje, że dieta jest ważną częścią rozwiązania”.

W ciągu ostatnich 15 lat liczne badania wykazały, że strategie żywieniowe mogą pomóc w kontrolowaniu objawów.

ten Dieta FODMAP Zwrócił największą uwagę badaczy. Badania pokazują coś pomiędzy 52% do 86% uczestników zgłosiło znaczną poprawę objawów Przestrzeganie diety, w tym redukcja gazów i wzdęcia. Dieta FODMAP wymaga wyeliminowania lub ograniczenia niektórych pokarmów, w tym glutenu, laktozy i dodatkowej fruktozy (znajdującej się w niektórych owocach i syropie kukurydzianym), a także niektórych orzechów, fasoli i warzyw skrobiowych. Naukowcy z Uniwersytetu Monash w Australii Wyjaśnij, że dieta FODMAP Opiera się na założeniu, że niektóre związki zawarte w naszej diecie nie mogą być całkowicie strawione lub wchłonięte, więc mogą trafić do jelita grubego, gdzie są fermentowane przez bakterie jelitowe. Prowadzi to do gazów i wzdęć.

„Zauważyłam korzyści prawie w ciągu pierwszego tygodnia”, mówi Karen Beningo z Northville w stanie Michigan, która była leczona na Uniwersytecie Michigan. Zaczęła stosować dietę FODMAP w październiku ubiegłego roku i stwierdziła, że ​​jej poziom energii znacznie się poprawił. „Obrzęki i wzdęcia zniknęły dość szybko” – mówi. Po ścisłym przestrzeganiu diety, dodała do swojej diety trochę pokarmów. Wie, że gluten jest wyzwalaczem, więc pozostaje bezglutenowa.

READ  Cofanie się wzroku można poprawić krótkimi dawkami porannego czerwonego widzenia

„Odkryłam inne rzeczy, a większość z nich i tak była podejrzliwa” – mówi. Zdałem sobie sprawę, że cebula, brokuły i brukselka, a także niektóre orzechy sprawiają, że stają się gazowane. „A to było po prostu przez uspokojenie mojego systemu, a następnie ponowne jego wprowadzenie [them] Dość mocno podkreśliłem: „Tak, mam problem z tymi rzeczami” Aplikacja FODMAP Uniwersytetu Monash Może pomóc ludziom przestrzegać diety, wyjaśniając, które produkty są w porządku, w jakich ilościach i których należy unikać).

Gdzie otrzymujesz pomoc?

Beningo miał szczęście mieszkać w pobliżu dużego ośrodka akademickiego. University of Michigan zapisał dietetyka do swojego programu GI, który może wspierać pacjentów poprzez zmiany w diecie, co może być nieco frustrujące i mylące do naśladowania. Ale co mogą zrobić ludzie, którzy nie mają dostępu do tego rodzaju zintegrowanej opieki?

W większości gabinetów gastroenterologicznych nie ma dietetyka, psychologa ani specjalisty od zarządzania stresem. „Większość klinicystów nie ma narzędzi ani przeszkolenia, aby móc skutecznie wdrażać naukę w takiej formie, w jakiej pojawia się ona w ich praktyce”, mówi Chi.

Aby wypełnić luki, następuje zwrot w kierunku wirtualnego wsparcia, aby pomóc ludziom uzyskać dostęp do opieki behawioralnej, narzędzi radzenia sobie ze stresem i strategii żywieniowych. „Narzędzia cyfrowe wprowadzane online pomogą w skalowaniu tych zintegrowanych strategii na skalę krajową” – mówi Chi. Wskazuje na trzy przykłady. zawody Jest to urządzenie cyfrowe zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Terapia poznawczo-behawioralna Aplikacja, którą lekarze mogą przepisywać pacjentom z IBS, aby radzić sobie ze stresem. zemedy Jest to kolejna cyfrowa aplikacja oparta na CBT. Jest też Nerwaaplikacja mobilna oferująca hipnoterapię sterowaną jelitami, która pomaga radzić sobie z objawami.

„Wszystkie trzy z nich są oparte na dowodach, co oznacza, że ​​wszystkie przeprowadziły co najmniej jedno obserwacyjne badanie kliniczne, aby wykazać skuteczność”, mówi Chi. Opracowuje się wiele produktów cyfrowych, mówi, dodając, że współpracuje z niektórymi firmami jako śledczy. Chi mówi, że planowane są badania kliniczne na dużą skalę z niektórymi narzędziami, aby lepiej zrozumieć, jak skutecznie z nich korzystać. „To bardzo szybko rozwijająca się przestrzeń” – mówi.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top