Lekarz ujawnia, jak „brutalne” leczenie pomogło w leczeniu raka Roda Gilberta

Lekarz ujawnia, jak „brutalne” leczenie pomogło w leczeniu raka Roda Gilberta

Skomentuj zdjęcie,

Profesor Merriad Evans mówi, że Rod Gilbert „chciał, aby jego doświadczenie wynikło z czegoś pozytywnego”

„Kiedyś pacjent określił to jako brutalne i naprawdę utkwiło mi to w pamięci, ponieważ trudno było przez to przejść”.

Jest to leczenie raka, które profesor Merriad Evans rutynowo przepisuje osobom, które do niej przychodzą w nadziei, że uratuje im życie, i które ona zamierza ulepszyć poprzez prowadzone przez siebie badania.

Tego samego słowa użył walijski komik Rod Gilbert, gdy w 2022 roku znalazł się przed konsultantem onkologiem po zdiagnozowaniu u niego raka gardła, szyi, języka i migdałków.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Rod Gilbert był patronem Philander Cancer Center przez 10 lat przed postawieniem diagnozy

Nagle jej słynny pacjent zwrócił uwagę na jej gabinet w Philander Cancer Centre w Cardiff, kiedy nakręcił film dokumentalny o swoim leczeniu.

Profesor Evans, lat 54, specjalista głowy i szyi w Velender Cancer Center w Cardiff, profesor na wydziale nowotworów i genetyki na Uniwersytecie w Cardiff oraz kierownik Cancer Research Wales, powiedział: „Rod chciał, aby jego doświadczenie wyniknęło z czegoś pozytywnego .”

„Rozmawialiśmy o leczeniu, jakie otrzyma i myślę, że uznał, że to okazja, aby podkreślić swoje doświadczenia w leczeniu raka”.

Według Cancer Research UK każdego roku diagnozuje się około 12 500 nowych przypadków tej choroby, a częstość występowania tej choroby rośnie. Co roku umiera na nią około 4000 osób.

Profesor Evans dowiedział się, że zabieg komika zostanie sfilmowany na kilka dni przed jego rozpoczęciem.

Dodała: „Nie sądzę, że zanim zaczął, wiedział, jak ważne będzie nagranie jego podróży. Myślę, że było to coś, co chciał dla siebie zrobić, bo właśnie to robi”.

Źródło obrazu, filmy Kailash

Skomentuj zdjęcie,

Konsultując się z Rodem Gilbertem, profesor Evans próbował zapomnieć, że w pomieszczeniu były kamery

„Miał wrażenie, że udało mu się zamienić bardzo trudne doświadczenie w pozytywne.

„Myślę, że on tak o tym myśli. Zwiększa to świadomość i, miejmy nadzieję, pomaga ludziom w podobnej sytuacji jak on”.

Profesor Evans podczas konsultacji starała się normalnie kontynuować kontakty, pomimo obecności ekipy filmowej.

Gilbert był leczony radioterapią i chemioterapią, które profesor Evans określił jako „szczególnie trudne” w przypadku raka głowy i szyi.

„Kiedy masz guz lub nowotwór w tylnej części gardła, w migdałkach, w tylnej części języka lub w podniebieniu, gdy próbujesz leczyć to radioterapią, w rzeczywistości powodujesz duże wrzody w gardło” – dodała. „Stan jamy ustnej i gardła pacjenta pogarsza się.” W ciągu sześciu tygodni.

„Skutki uboczne to suchość w ustach, brak smaku, wrzody, które sprawiają, że połykanie jest bardzo bolesne i trudne i, jak widzieliśmy, czasami wymagają karmienia przez sondę brzuszną”. [happen to him] W filmie dokumentalnym.

Źródło obrazu, filmy Kailash

Skomentuj zdjęcie,

Kamery uchwyciły moment, w którym Merriad Evans oznajmiła, że ​​leczenie wydaje się działać

Dodała, że ​​powoduje także zmęczenie, którego pozbycie się może zająć miesiące, a skutki nasilają się, jeśli pacjent otrzymuje jednocześnie chemioterapię, która może powodować nudności, wymioty i infekcje.

Kolejnym skutkiem ubocznym, który jest szczególnie ważny dla wykonawców, są zmiany w głosie.

„Radioterapia głowy i szyi powoduje obrzęk i stan zapalny wewnątrz krtani” – wyjaśniła.

„Nierzadko zdarza się, że podczas leczenia u ludzi pojawia się ochrypły głos, który nie zawsze ustępuje. To był prawdziwy strach i oczywiście był to duży strach dla kogoś, kto zarabia na życie swoim głosem”.

Gilbert powtórzył to w programie.

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie powiedział, było: „Obawiam się, że radioterapia może poważnie wpłynąć na mój głos. Stoję, więc to leczenie mogłoby uratować mi życie, ale zabija moją karierę”.

Jakie rodzaje nowotworów wywołuje HPV?

Rak Gilberta był spowodowany wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który częściej wiąże się z rakiem szyjki macicy.

Program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewcząt w wieku 12–13 lat w celu leczenia raka szyjki macicy rozpoczął się w 2008 roku.

Profesor Evans brał udział w dwóch badaniach dotyczących częstości występowania nowotworów HPV u mężczyzn, które wykorzystano jako dowód dla Wspólnego Komitetu ds. Szczepień i Szczepień w celu rozszerzenia w 2019 r. szczepionki przeciw HPV na chłopców, co jest „niezwykle przydatne”.

Program szczepień przeciwko HPV dla dziewcząt zaobserwował prawie 90% zmniejszenie częstości występowania raka szyjki macicy u dziewcząt, które zostały zaszczepione po raz pierwszy w wieku 12 lub 13 lat oraz 97% zmniejszenie liczby przednowotworowych zmian komórkowych, które mogą prowadzić do raka, nie wiem.

„Gdyby wszyscy otrzymali szczepionkę przeciwko HPV, można by sobie wyobrazić, że wskaźniki musiałyby spaść prawie do zera” – stwierdziła.

„Problem polega na zapewnieniu, że wskaźniki szczepień będą wysokie i utrzymane do czasu przerwania przenoszenia wirusa w populacji, ale zajmie to dużo czasu.

„W międzyczasie odnotujemy dużą liczbę osób chorych na raka związanego z HPV, który będziemy musieli leczyć”.

Częścią jej pracy jest obecnie prowadzenie badania wraz z profesorem Terrym Jonesem z Uniwersytetu w Liverpoolu w celu poszukiwania łagodniejszych metod leczenia, które będą równie skuteczne.

Próba tzw WspółczucieStosuje się zabiegi małoinwazyjne, wykonywane metodami robotowymi lub laserowymi, oraz mniejsze dawki chemioterapii lub radioterapii.

Skomentuj zdjęcie,

Profesor Merryread Evans na stanowisku dyrektora Walii ds. badań nad rakiem

Profesor Evans uważa, że ​​jedną z korzyści płynących z filmu dokumentalnego było zobaczenie, jak pacjent radzi sobie z leczeniem poza szpitalem.

„Myślę, że to było bardzo odważne z jego strony, że się otworzył i szczerze pokazał, jakie to było dla niego przeżycie. Nie było to tylko fizyczne, ale także emocjonalne i psychiczne wyzwanie, przez które musiało przejść leczenie” – powiedziała.

„Nieczęsto widzimy tę stronę życia danej osoby, ponieważ kiedy trafia ona do kliniki, rozmawiamy o bardzo praktycznych kwestiach, takich jak: «Jak sobie radzisz z połykaniem?». Jak odczuwasz ból? Czy używasz płynu do płukania jamy ustnej?”

„W wielu przypadkach nie tak postrzegamy rzeczywistość życia z czymś w każdej minucie każdego dnia, w każdej godzinie każdego dnia, kiedy jest tak ciężko”.

READ  Zorza polarna nad Stanami Zjednoczonymi zaintrygowała Twittera

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *