Liczba zgonów z powodu wirusa Corona w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 700 000 pomimo powszechnej dostępności szczepionek

W piątek Stany Zjednoczone przekroczyły 700 000 zgonów z Korona wirus, kamień milowy, który kilku ekspertów przewidział kilka miesięcy temu, kiedy szczepionki stały się powszechnie dostępne dla amerykańskiej opinii publicznej.
Zdecydowana większość Amerykanów, którzy zmarli w ostatnich miesiącach, nie została zaszczepiona, w okresie, gdy kraj zapewnił szeroki dostęp do zastrzyków. Stany Zjednoczone mają jeden z najwyższych ostatnio wskaźników śmierć Ceny żaden kraj nie ma wystarczającej podaży szczepionek.
Nowy i alarmujący wzrost liczby zgonów tego lata oznacza, że ​​pandemia koronawirusa stała się najbardziej śmiercionośną w historii Ameryki, wyprzedzając opłaty z pandemii grypy w latach 1918 i 1919, w której zginęło około 675 000 osób.
„Ta fala delta pęka podczas nieszczepienia” – powiedział Howard Markell, historyk medycyny z University of Michigan. Dodał, że zgony spowodowane powszechną dostępnością szczepionek były „całkowicie niepotrzebne”.
Analiza przeprowadzona przez New York Times pokazuje, że ostatnie zgony spowodowane wirusem różnią się od tych w poprzednich rozdziałach pandemii. Ludzie, którzy zmarli w ciągu ostatnich trzech i pół miesiąca, skoncentrowali się na południu, gdzie szczepienia pozostają w tyle; Kilka zgonów zostało zgłoszonych na Florydzie, Mississippi, Luizjanie i Arkansas. A ci, którzy zginęli, byli młodsi: w sierpniu każda grupa wiekowa poniżej 55 lat miała najwyższy wskaźnik śmiertelności z powodu pandemii.
W tym miesiącu Brandi Stripling, kelnerka z Cottondale w stanie Alabama, powiedziała szefowi, że czuje się, jakby przejechał ją pociąg towarowy.
Stripling, 38-letnia samotna matka, nie została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi i uzyskała wynik pozytywny. Odpoczywa, jej szef, Justin Grimball, uspokoił ją.
„Myślałem, że skończy, wróci do pracy i będzie dalej żyć” – powiedział Grimbull.
W zeszłym tygodniu stał na cmentarzu, podczas gdy Stripling została pochowana na działce jej rodziny. Ksiądz wypowiadał podnoszące na duchu słowa, jej dzieci przytulały się do siebie w żałobie, aw tle śpiewała wiejską piosenkę „Jeśli umrę młodo”.
Jej śmierć nadeszła, gdy fala wirusa ogarnęła kraj przez całe lato, gdy wariant delta przetoczył się przez Południe, Północno-Zachodni Pacyfik i część Środkowego Zachodu.
Prawie 100 000 osób w Stanach Zjednoczonych zmarło na Covid-19 od połowy czerwca, kilka miesięcy po tym, jak szczepionki stały się dostępne dla dorosłych Amerykanów.
Rząd USA nie śledził dokładnie stanu szczepień każdego, kto zaraził się wirusem, ale Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom do tej pory zidentyfikowały 2900 zaszczepionych osób ze 100 000, które zmarły na Covid od połowy czerwca.
Szczepionki okazały się bardzo skuteczne w zapobieganiu poważnym chorobom i śmierci, a badanie przeprowadzone przez CDC opublikowane we wrześniu wykazało, że po tym, jak delta stała się dominującą alternatywą, osoby nieszczepione były ponad 10 razy bardziej narażone na śmierć z powodu wirusa niż osoby zaszczepione. ona była. W badaniu, które trwało od kwietnia do połowy lipca, wykorzystano dane z 10 stanów, Nowego Jorku, hrabstwa Los Angeles i hrabstwa King w Waszyngtonie, w tym Seattle.
Tempo zgonów przyspieszyło, a następnie zwolniło, a następnie ponownie przyspieszyło w ciągu ostatnich 18 miesięcy, gdy wirus rozprzestrzenił się w Ameryce falami.
Ostatnie 100 000 zgonów miało miejsce w okresie ponad trzech miesięcy, znacznie wolniej niż w okresie szczytu epidemii zeszłej zimy. Podczas tego poprzedniego wzrostu upłynęły tylko 34 dni między śmiercią 400 000 a 500 000.
Pod koniec września każdego dnia z powodu wirusa umierało średnio ponad 2000 osób, co jest poziomem, którego kraj nie osiągnął od lutego.
Ale niedawne zgony pozostawiły rodziny i przyjaciół, z których niektórzy powiedzieli, że uważają, że pandemia w dużej mierze się skończyła, oszołomiona i zdewastowana. Znużeni lekarze i pielęgniarki wyrazili frustrację, że wielu pacjentów, którzy walczą o ratowanie życia, uniknęło szczepień. A koronerzy, przedsiębiorcy pogrzebowi i duchowni znów byli zajęci współczuciem cierpiącym i przygotowywaniem zmarłych do pochówku.
Wayne Bright, kierownik domu pogrzebowego w Tampa na Florydzie, od początku pandemii ma do czynienia ze zgonami spowodowanymi wirusem Covid-19, pracując przez długie godziny w trudnych warunkach.
Jednak tego lata było inaczej.
Około 40% ostatnich 100 000 osób, które zmarły z powodu wirusa, miało mniej niż 65 lat, co stanowi wyższy odsetek niż w jakimkolwiek innym czasie pandemii, a Bright spędził miesiące będąc świadkiem tego, co nazywa „wczesną żałobą”. W jednej rodzinie zmarł ojciec nastolatków. 16-letnia dziewczyna z innej rodziny straciła matkę, ciotkę i kuzynkę przez wirusa, wszystko jedno po drugim.
„Teraz masz do czynienia z ludźmi po trzydziestce, czterdziestce i pięćdziesiątce” – powiedział. „Są to ludzie, którzy bez pandemii na pewno żyliby i żyli pełnią życia. Teraz jest znacznie gorzej niż wtedy, gdy wybuchła pandemia. Wariant delta jest znacznie gorszy. Będzie mi trudno powiedzieć, jak źle jest.”
Jego wyczerpanie jest głębokie. Pracuje siedem dni w tygodniu i ostatnio napotkał niewyobrażalne wcześniej problemy: brak skrzyń, szpitale z pełnymi kostnicami i konieczność planowania tygodni pochówku w przyszłości, aby cmentarze miały sklepienia.
„To zdecydowanie miało wpływ” – powiedział. – A ty po prostu myślisz, że nie musi tak być.
Wzrost liczby Delta szczególnie mocno uderzył w Amerykanów w wieku produkcyjnym. Starsi Amerykanie są nadal bardziej narażeni na zarażenie się wirusem, ale skorzystali z chęci zaszczepienia się: osoby w wieku 65 lat i starsze, które były jednymi z najciężej chorych na wirusa, miały najwyższy wskaźnik szczepień ze wszystkich grup wiekowych, wynoszący 83%. zostały w pełni zaszczepione, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
Serum Wchodzi w życie w niektórych stanach i niektórych firmach, a w piątek Kalifornia jako pierwszy stan ogłosił plany dodania szczepionki koronawirusowej innym osobom, które są wymagane do uczęszczania do szkoły, począwszy od jesieni przyszłego roku. Ale tylko 65% kwalifikującej się populacji USA jest w pełni zaszczepionych. Krajowa kampania szczepień została spowolniona przez ludzi, którzy powiedzieli, że są niechętni lub niechętni do szczepienia, w obliczu polaryzującego spektaklu, który zawierał dezinformację ze strony konserwatywnych i antyszczepionkowych komentatorów kwestionujących bezpieczeństwo szczepionek.
Wskaźniki szczepień są niższe dla osób w wieku 30 lat, a liczba osób w tej grupie wiekowej, które zmarły z powodu wirusa w sierpniu, była prawie dwukrotnie większa niż liczba osób, które zmarły w styczniu, poprzednim rekordowym miesiącu, według tymczasowych statystyk CDC. Ponad 3800 osób w wieku 40 lat zmarło na Covid-19 w sierpniu, w porównaniu do 2800 w styczniu.
Stephen Kimmel, profesor epidemiologii z University of Florida, powiedział, że młodzi ludzie są teraz szczególnie podatni na infekcje, ponieważ mają stosunkowo niski wskaźnik szczepień i coraz częściej wchodzą ze sobą w interakcje, co prowadzi do większej szansy na infekcję. Wariant delta jest bardziej zaraźliwy niż poprzednie warianty.
„Jeśli spojrzysz wstecz, kiedy wirus zaczął się po raz pierwszy, mantra brzmiała, wydaje się, że ta choroba bardziej dotyka starszych ludzi i na szczęście młodzi ludzie nie chorują w takim samym stopniu” – powiedział. „Młodzi ludzie czują teraz, że jest to wirus, który ich nie dotknie”.
W wielu częściach Południa, które przetrwały najgorsze lato, liczba zgonów spowodowanych przez Covid-19 dopiero niedawno zaczęła zwalniać.
James Pollard, koroner z hrabstwa Henry w stanie Kentucky, niedaleko Louisville, powiedział, że widzi więcej zgonów w domu niż w jakimkolwiek innym czasie pandemii. Powiedział, że ostatniego dnia wezwano karetkę, aby przywieźć pacjenta z koronawirusem z powrotem do szpitala, ale osoba ta zmarła przed przyjazdem karetki.
„Rodziny na początku przechodzą przez wiele bólu i traumy, a kiedy pozbywamy się osób w wieku 20, 30, 40 lat, to jeszcze trudniej” – powiedział. „Ma trwalszy efekt niż jakakolwiek inna naturalna śmierć”.
Słychać częstą abstynencję: członków rodziny, którzy zobowiązują się do szczepienia po utracie krewnego z powodu choroby.
Fala śmiertelności delta była szczególnie wysoka na obszarach wiejskich na południu, gdzie wskaźniki szczepień odpowiadają wskaźnikom w pobliskich obszarach miejskich. Chociaż początkowa liczba zgonów Covid-19 jest wyższa na obszarach miejskich, ponieważ mają one większą populację, odsetek osób, które umierają z powodu wirusa na obszarach wiejskich, był znacznie większy.
Ogromny wpływ na południową Mississippi spowodował, że Nowy Jork i New Jersey są przyczyną największej liczby zgonów z powodu koronawirusa w porównaniu z populacją podczas pandemii. Przed wybuchem epidemii delty, stanami najbardziej dotkniętymi były stany północno-wschodnie, które doświadczyły wczesnych wybuchów epidemii, a także Arizona. Ale Luizjana i Alabama stały się dwoma z pięciu stanów o najwyższym wskaźniku zgonów z powodu Covid.
Harold Proctor, koroner z Floyd County w stanie Georgia, powiedział, że jego biuro zajmuje się dwukrotnie większą liczbą zgonów w porównaniu do tego czasu w zeszłym roku. W tym momencie pandemii, powiedział, niektóre rodziny są tak przyzwyczajone do słuchania i czytania o Covid-19, że mają poczucie, że zgony z powodu wirusa są powszechne.
„Wydaje się, że bardziej zaakceptowali fakt, że teraz ludzie umrą z powodu Covid” – powiedział Proctor.
Inne rodziny wyrażały żal zmieszany z głębokim żalem, że ich zmarły krewny nie został zaszczepiony.
Wielebna Joy Baumgartner, pastor w Beloit w stanie Wisconsin, przewodniczyła niedawnemu pogrzebowi, który określiła jako „najsmutniejszy i najsmutniejszy, jaki kiedykolwiek przeżyłem”.
Kobieta, która zmarła na Covid-19, była 64-letnią członkinią kościoła, utalentowaną piekarzem i częstą wolontariuszką podczas grupowej kolacji z okazji Święta Dziękczynienia. Jej dorosłe dzieci poradziły jej, aby nie przyjmowała zastrzyków.
Baumgartner powiedziała, że ​​po przybyciu do kościoła dzieci kobiety żałowały swoich czynów i szukały uzasadnienia. „Osądzili samych siebie” – wspomina.
„Musiałem trzymać tych ludzi w ramionach przed tą urną z prochami i prosić Boga, aby im w tym pomógł. To był niekończący się tydzień rozdzierającego bólu.”

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top