Lider praw człowieka ostrzega, że ​​Polska jest „antydemokratyczna”

Polski lider praw człowieka Adam Botner został skrytykowany za powolną reakcję na łamanie rządów UE, ostrzegając w wywiadzie, że Polska stanie się „antydemokratyczna”.

Amboutman powiedział AFP, że rządzący populiści „nie byli w stanie lub nie mogli zdobyć dodatkowych mechanizmów władzy jeden po drugim”.

44-letni profesor prawa został aresztowany w zeszłym tygodniu przez AFP po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w kwietniu. Rozmawiał z, co nakazało mu opuścić stanowisko w ciągu kilku tygodni.

Partia Prawo i Sprawiedliwość (PIS), która rządzi od 2015 r., „Odsunęła na bok rolę parlamentu, sprowadzając do walki po piętach Trybunał Konstytucyjny, prokuraturę, media publiczne i niektóre instytucje sądowe”, powiedział.

Komisja Europejska od lat próbuje przywrócić Polsce i jej sojusznikowi Węgry demokratyczne zasady.

Botner powiedział, że reakcje unijnej władzy wykonawczej przyniosły pozytywną zmianę w Polsce w przeszłości, ale Ursula van der Leyne zaznaczyła zmianę od czasu objęcia stanowiska przewodniczącej UE w 2019 roku.

„Odnoszę wrażenie, że trwa nieustanne poszukiwanie pojednania, konsensusu i dialogu z polskim rządem… który tak naprawdę niczego nie osiągnął” – powiedział.

„W międzyczasie rząd wykorzystał ten czas na wprowadzenie i ustabilizowanie zmian oraz na coraz większą pracę nad przesuwaniem granic dotyczących podległości sądownictwa” – dodał.

„Pomimo odpowiedzi komisji nastąpiło to znacznie później, niż było to konieczne”.

Zarzucając Botnerowi stronniczość w stosunku do opozycji, PIS twierdzi, że jego reformy są niezbędne do zwalczania korupcji i usunięcia ostatnich siedzib komunizmu z wymiaru sprawiedliwości.

– uderzyć palcem? –

Jeszcze w tym miesiącu Trybunał Konstytucyjny stanie twarzą w twarz z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS), który ostatnio sprzeciwił się kluczowej części kontrowersyjnych reform sądownictwa rządu.

Sąd nie rozstrzygnął jeszcze, czy Warszawa powinna zastosować się do zarządzeń tymczasowych ETS – czy jest to przede wszystkim kwestia prawa unijnego czy polskiego.

READ  Apple uruchamia samoobsługową naprawę w Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii

Odnosząc się do „narastającego procesu lekceważenia zasady suwerenności prawa UE nad Polską”, Botner ostrzega, że ​​orzeczenie może być częścią „prawowitego państwa”.

Ma nadzieję, że orzeczenie doprowadzi rząd do zignorowania przeszłych i przyszłych orzeczeń ETS. UE ma elastyczne procedury, w tym kary finansowe, ale Bruksela ma kilka miesięcy na podjęcie działań.

„Każdy kolejny tego rodzaju wyrok to nie tylko symbol, ale także przesuwanie granic w kierunku państwa antydemokratycznego” – powiedział.

Uważa, że ​​obecna sytuacja jest egzystencjalnym problemem dla całej UE.

„Jaka powinna być UE? Wspólnota oparta na wartościach demokratycznych – czy luźna federacja państw składająca się z krajów demokratycznych i dyktatorskich?” Zapytał, ostrzegając, że ta ostatnia „może oznaczać rozpad UE”.

– Wojna ze spadkobiercą –

Botner i jego koledzy w innych krajach wyrazili „szok i zaniepokojenie sytuacją w Polsce”, zwłaszcza teraz, gdy jego urząd stał się częścią historii, w środku wojny o powołanie następcy.

Firma niezależnego rzecznika praw obywatelskich sięga XIX wieku w Szwecji, a biuro jest w jakiejś formie w ponad 100 krajach.

„W Polsce Partia Komunistyczna zaatakowała ten pomysł pod koniec lat 80-tych. Postrzegano to jako swego rodzaju ustępstwo na rzecz opozycji i demokratycznych aspiracji tamtych czasów” – powiedział Botner.

Inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej poszły w jego ślady.

Botner został mianowany na krótko przed objęciem urzędu przez obecny rząd, a jego pięcioletnia kadencja formalnie wygasła we wrześniu.

Dodał, że Senat, kontrolowany przez niższą izbę parlamentu i opozycję, nie zaakceptował sukcesji, z udziałem Baisa i jego mniejszych koalicjantów w większości.

W zeszłym miesiącu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przedłużenie Botnera jest niezgodne z konstytucją i przyznał mu trzymiesięczny urlop.

Nie jest jasne, co się stanie, jeśli nie będzie dostępna alternatywa.

Botner postrzega skład jako naturalne ulepszenie strategii partii rządzącej, argumentując, że Paes chce mieć pewność, że następny rzecznik praw obywatelskich będzie „niezbyt niezależny, ale zdolny do ciągłego testowania rządzących”.

READ  Polska powstrzymuje Girarda w nachyleniu konferencji | Wiadomości, sport, praca

amj / dt / jz

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *