Ludzie błędnie wierzą, że ich przyjaciele ochronią ich przed Covid

Badanie opublikowane w czwartek wykazało, że chociaż ludzie w strefie przyjaciół są dla ciebie dobrzy Zdrowie psychiczneJeśli chodzi o chorobę zakaźną, taką jak Covid, twoi przyjaciele mogą sprawić, że będziesz na nią bardziej podatny. To właśnie odkryli dwaj naukowcy, którym przypadkiem się zakochali, dzięki pięciu badaniom, które opublikowali w Journal of Experimental Psychology. Hyunjung Crystal Lee i Eline De Vries są adiunktami, profesorami nadzwyczajnymi i specjalistami ds. marketingu specjalizującymi się w zachowaniach konsumenckich i psychologii biznesu na Wydziale Administracji Biznesu Uniwersytetu Carlosa III w Madrycie.
Od dawna wiadomo, że przyjaźń, choć psychologicznie korzystna, może się odkształcić osoba Postrzeganie ryzyka. Zdając sobie sprawę z ryzyka Wynika to ze zdolności osoby do oceny powagi i prawdopodobieństwa negatywnego wyniku. Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie zwykle czują się bezpieczniej, gdy mają silny związek Z kimś może doprowadzić ich do sukcesu namiętny Zamiast racjonalnych decyzji.

Naukowcy wykazali to poprzez pięć różnych eksperymentów z różnorodną grupą ludzi podczas pandemii.

Powiedziała mi, że ona i De Fries byli zainteresowani pracą, ponieważ żyjąc podczas pandemii, zaczęli się zastanawiać, co sprawia, że ​​ludzie podejmują ryzyko i jakie okoliczności sprawiają, że ludzie czują się słabi lub bezbronni.

„Potem weszliśmy do króliczej nory” – dodał de Vries.

Nazywają to „efektem tarczy przyjaciela”.

„Chodziło o to, by patrzeć na naszych przyjaciół jak na tarczę. Czujemy się bezpiecznie, gdy Covid-19 kojarzy się z przyjaźnią” – nawet jeśli nie musimy, powiedział de Vries.

Pierwszy eksperyment obejmował fast food. Profesorowie podzielili uczestników na dwie grupy. Ktoś został poproszony o wymyślenie bliskiego przyjaciela. Druga grupa została poproszona o wymyślenie znajomego z daleka. Oboje napisali wspomnienia tych ludzi. Następnie otrzymali artykuł, w którym stwierdzono, że spożywanie niezdrowych przekąsek może zwiększać ryzyko wystąpienia ciężkiego Covid-19. W artykule wspomniano również, że środki do dezynfekcji rąk i maski mają działanie ochronne.

READ  Evanston w stanie Illinois podnosi poziom transmisji COVID do „wysokiego” w miarę wzrostu liczby przypadków; Rekomendacje zostały wydane na podstawie wytycznych CDC

Grupom pozwolono następnie robić zakupy online w sklepie oferującym środki do dezynfekcji rąk, maski podróżne oraz batony Twix i Mars od Cheez-Its i King. Grupa, która jako pierwsza pomyślała o swoich najlepszych przyjaciołach, była bardziej skłonna do kupowania fast foodów niż prezerwatyw, pomimo ostrzeżeń.

Drugi eksperyment podzielił uczestników na trzy grupy. Żaden z nich nigdy nie miał Covida. Następnie kazano im wyobrazić sobie, że zostali zarażeni przez przyjaciela, znajomego lub nieznajomego. Następnie zapytano ich, ile wydadzą na ochronę zdrowia w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Ci, którzy wyobrażali sobie, że zachorowali od obcych lub osób, które nie były na tyle blisko, aby planować je kupić za tę samą kwotę. Ci, którzy zachorowali od znajomych, planowali wydać połowę tej kwoty. Badanie wykazało, że doświadczenie potwierdziło, że „pozytywne emocje mogą sprawić, że ludzie będą stosunkowo nieświadomi ryzyka i prawdopodobnie będą angażować się w ryzykowne zachowania”.

Badanie wykazało, że bary i zasady bezpieczeństwa Covid-19 nie mieszają się

W eksperymencie wzięły udział trzy osoby, które zaraziły się Covid-19 w pewnym momencie epidemii i wiedziały, jak zostały zarażone po ekspozycji na Covid. Osoby narażone przez ich przyjaciela lub członka rodziny były mniej skłonne wierzyć, że zachorują ponownie, w porównaniu z tymi, którzy zachorowali po tym, jak zostali narażeni przez znajomego lub nieznajomego.

W czwartym badaniu porównano, jak ludzie z silnym poczuciem ograniczeń odczuwali ryzyko zarażenia się Covidem podczas wizyty w ulubionym hamburgerze. Ci, którzy wyraźnie oznaczone Inni z kategorii przyjaciele lub znajomi byli mniej niechętni wychodzeniu na kolację z przyjacielem niż ze znajomymi. Osoby z rozmytymi granicami — bez względu na to, czy dana osoba była przyjacielem, czy znajomym — nie miały możliwości jedzenia w pomieszczeniu dotkniętym tego rodzaju niepewną sytuacją.

W piątym eksperymencie przyjrzano się przyjaźniom ludzi i uwzględniono ideologię polityczną. Wcześniejsze badania wykazały, że polityczni konserwatyści wyraźniej rozróżniają, kto jest przyjacielem, a kto znajomym.

READ  Potężny satelita GOES-T wystrzelony w celu monitorowania pogody i klimatu na Ziemi

W tym eksperymencie poproszono ludzi, aby wyobrazili sobie pójście do swojej ulubionej kawiarni samemu, z bliskim przyjacielem lub znajomym. Zapytano ich, jak ich zdaniem zatłoczona będzie kawiarnia i jak prawdopodobne jest, że zachorują po kontakcie z kimś. Zapytano ich również, jak opisują siebie politycznie. Konserwatyści uważają, że kawiarnia będzie mniej zatłoczona i będą mniej narażeni na zachorowanie, jeśli będą podróżować z przyjacielem, a nie znajomym.

Jak dorośli mogą teraz nawiązywać przyjaźnie?

„Ludzie, którzy mają wyraźne granice tego, kto jest bliskim przyjacielem, a kto jest daleko od nich, wykazują największy efekt tarczy przyjaciela i czują się bardziej odporni na Covida” – powiedział de Vries.

Podsumowując, badania te wydają się raz po raz pokazywać, że ludzie nie są zbyt dobrzy w dostrzeganiu zagrożeń podczas dzielenia się przyjaciółmi, nawet jeśli ryzyko wykracza poza tę osobę w ich kręgu społecznym. To właśnie badanie nazwało „irracjonalnym i potencjalnie niebezpiecznym uprzedzeniem”, ponieważ ograniczona interakcja z innymi jest najbardziej ochronnym zachowaniem w każdej pandemii.

Kylie Angela Byrne, która nie pracowała na tych studiach, ale pracowała Przeprowadzone badania Mówiąc o ryzyku pandemii, powiedział, że te eksperymenty dostarczyły „naprawdę interesującą lekturę” i opierają się na pracy, która pokazuje „kiedy zaufanie jest wysokie, postrzeganie ryzyka jest niskie”.

„Ryzyko wydaje się mniej groźne, gdy jest powiązane z czymś pozytywnym, takim jak przyjaciel lub przyjaciele, więc ma sens, aby pójście do ulubionej kawiarni z przyjaciółmi, nawet w szczytowym momencie epidemii, było dobrą rzeczą, nawet jeśli naprawdę jest 't”, powiedział Byrne, profesor nadzwyczajny psychologii na Uniwersytecie Clemson.

Dołącz do zdalnej firmy?  Oto jak połączyć się z rówieśnikami

Badania Byrne’a wykazały również, że ludzie uważani za konserwatywnych mają niskie ryzyko angażowania się w działania społeczne podczas pandemii. Powiedziała, że ​​jest to częściowo spowodowane upolitycznieniem pandemii, a ich silne poczucie granicy wokół tego, kto jest przyjacielem, dodatkowo zmniejsza postrzegane ryzyko.

READ  Ludzie odegrali główną rolę w wyginięciu mamuta włochatego

Badania wydawały się tworzyć realistyczne scenariusze, powiedziała, i chociaż są eksperymentami, „istnieje sprawiedliwy związek między zamiarem a rzeczywistym zachowaniem”.

Byrne uważa, że ​​projektanci kampanii na rzecz zdrowia publicznego powinni mieć na uwadze te badania. Powiedziała, że ​​utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi jest dobre dla zdrowia psychicznego ludzi, ale należy zachęcać ludzi do spotykania się w bezpieczniejszych miejscach, takich jak park lub inne miejsce na świeżym powietrzu.

„Myślę, że z pewnością możliwe jest utrzymanie interakcji społecznych w przypadku pandemii, jednocześnie starając się zmniejszyć ryzyko infekcji” – powiedział Byrne.

Niektóre wytyczne dotyczące zdrowia publicznego zachęcają ludzi do ograniczania interakcji do zamkniętych kręgów przyjaciół, ale De Vries i Lee mają nadzieję, że ich badanie przyczyni się do rozwoju polityki zdrowia publicznego. Należy przypominać ludziom, aby zachowali ostrożność nawet w przypadku bliskości przyjaciele.

„Chcielibyśmy bardziej wyczerpującej odpowiedzi”, powiedział mi. „Świadomość ryzyka została bardziej zaniedbana w obecnej strategii pandemicznej”.

„Mam nadzieję, że nigdy nie będziemy potrzebować tych informacji w przyszłości i nie będziemy mieć kolejnej pandemii, ale jeśli to zrobimy, musimy wziąć to pod uwagę. Zrozumienie jest ważne” – dodał Lee.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top