Łukaszenka oskarżył Polskę i NATO o spisek w celu podziału Ukrainy

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko weźmie udział w spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 11 marca 2022 r. na Kremlu w Moskwie. Via Sputnik / Michael Clementev / Kreml REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

23 maja (Reuters) – Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko w poniedziałek wyraził zaniepokojenie działaniami Zachodu na rzecz „rozczłonkowania” Ukrainy i oskarżył Polskę o próby zajęcia zachodniej części kraju.

Nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń.

Podczas telewizyjnego spotkania z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem Łukaszenka powiedział: „Niepokoi nas to, że Polacy i NATO są gotowe pomóc przywrócić Zachodnią Ukrainę stan sprzed 1939 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Łukaszenko, bliski sojusznik Putina, powiedział, że Kijów w końcu będzie musiał poprosić o pomoc w zapobieganiu okupacji zachodniej Ukrainy.

Moskwa w przeszłości sugerowała, że ​​Polska dąży do ustanowienia kontroli nad historycznymi ziemiami polskimi na Ukrainie, czemu Warszawa zaprzeczyła jako dezinformacja. Czytaj więcej

Polska jest jednym z najsilniejszych zwolenników Ukrainy, wysyłając broń przez granicę i przewożąc ponad 3 miliony ukraińskich uchodźców.

Białoruś powiedziała w marcu, że jej siły zbrojne nie brały udziału w tak zwanej przez Moskwę „operacji specjalnej” na Ukrainie, ale 24 lutego działały jako platforma startowa dla Rosji, która wysłała tysiące żołnierzy do granicy.

Na mocy traktatu o nieokupacji, podpisanego w 1939 r. na krótko przed wybuchem II wojny światowej, nazistowskie Niemcy i Związek Sowiecki podzieliły między sobą Polskę. Większość terytoriów zajętych przez Moskwę znajduje się obecnie na Białorusi lub Ukrainie. Kaliningrad, dawniej niemieckie Prusy Wschodnie, stał się przyczółkiem Rosji.

Raport Reutera; Montaż przez Kevina Liffeya i Angusa Maxwana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top