Małe biura, więcej udogodnień | EurobuildCEE

Małe biura, więcej udogodnień |  EurobuildCEE

Choć liczba projektów biurowych wyraźnie się kurczy na ośmiu największych regionalnych rynkach miejskich w Polsce, to wciąż wyprzedza Warszawę – podaje BNP Paribas Real Estate Poland w raporcie „W skrócie – Regionalne Rynki Biurowe Miast Q4 2023”.

Na koniec ostatniego kwartału 2023 roku łączne zasoby biurowe ośmiu największych miast regionalnych poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin i Szczecin) wyniosły prawie 6,67 mln mkw. W ubiegłym roku w regionach oddano do użytku prawie 280 000 mkw. nowej powierzchni biurowej w 21 oddanych budynkach. Do największych projektów biurowych, które zostaną ukończone w 2023 roku, należą Ocean Park B i Creo w Krakowie, Kraft w Katowicach i Novi Rynek E w Poznaniu. Największe projekty oddano do użytku w czwartym kwartale w Krakowie (biur Mokilska 35 i The Park Kraków II) i Poznaniu (nowa siedziba Detos).

Choć w nadchodzących kwartałach oczekuje się, że miasta regionalne wyprzedzą stolicę Polski pod względem nowej podaży powierzchni biurowej, to poziom rozwoju regionalnego na koniec grudnia 2023 r. był o 40 proc. niższy rok do roku. Z raportów deweloperów wynika, że ​​w latach 2024-2026 w ośmiu głównych miastach regionalnych Polski ma zostać oddanych do użytku 367 000 mkw. nowej powierzchni biurowej wobec 238 000 mkw. w Warszawie. BNP Paribas Real Estate Poland zauważa, że ​​warunki rynkowe ulegną zmianie, a spadek powierzchni biurowej przyspieszy uruchamianie nowych projektów. Niemniej jednak kurczące się plany deweloperskie to jeden z kluczowych tematów kształtujących regionalne rynki biurowe miast w 2023 roku.

Większość firm zmniejszyła swoją powierzchnię biurową o 20–30 procent w ciągu ostatnich dwóch–trzech lat, ponieważ wiele z nich przyjęło hybrydowe metody pracy w porównaniu z poziomem wynajmu biur przed pandemią.

Zmieniły się lokalizacje biur. Aby zachęcić pracowników do powrotu do biura, firmy coraz częściej traktują udogodnienia poprawiające samopoczucie pracowników. Większość obiektów koncentruje się na fizycznym lub psychicznym aspekcie dobrego samopoczucia i obejmuje chłodne pomieszczenia, dostęp do świeżego powietrza i ciche przestrzenie do refleksji. Dodatkowo pracownicy powracający do biura mogą liczyć na usługi cateringowe, fitness i zdrowotne oraz bezpłatne posiłki w biurowcu.
Agnieszka Witkowska, Konsultant, Reprezentacja Najemcy, Firma Biurowa, BNP Paribas Real Estate Poland

Tymczasem do końca 2023 roku wskaźnik pustostanów w istniejących budynkach biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych osiągnął najwyższy poziom w historii. Powierzchnia do natychmiastowego wynajęcia stanowiła około 17,5% całkowitych zasobów biurowych, co oznacza wzrost o 0,2 pp w porównaniu z kwartałem. W ujęciu rok do roku wzrosła ona o 2,2 pp. Najwyższy współczynnik pustostanów zanotowano w Katowicach – 21,5 proc., najniższy w Szczecinie – 4,8 proc.

Trend wynajmu dodatkowej powierzchni już minął. Office Optimization, średnia wielkość najmu, na koniec 2023 roku wyniosła 938 mkw., w porównaniu z 996 mkw. w roku poprzednim. Aktywność najemców w 2024 roku uzależniona jest od ogólnej sytuacji makroekonomicznej i planów ekspansji przedsiębiorstw. Ponadto oczekuje się, że wiele firm skupi się na zapewnieniu zgodności z wymogami ESG.
Dorota Mielke, zastępca dyrektora, firma biurowa, BNP Paribas Real Estate Poland

Raport dotyczący regionalnych zasobów biurowych za czwarty kwartał 2023 r. wykazał, że całkowity popyt na biura w okresie październik-grudzień 2023 r. wyniósł 219 100 mkw., co oznacza wzrost o 11% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Kraków (80 200 mkw.), Wrocław (43 300 mkw.) i Poznań (27 700 mkw.) charakteryzowały się dużą aktywnością najemców. Analiza całkowitego popytu w zeszłym roku wykazała, że ​​działalność najmu nie słabnie, a w 2023 r. transakcje wyniosły łącznie ponad 750 000 metrów kwadratowych, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim.

READ  Kasia Smutniak opowiada o swoim polskim dokumencie o granicy „Mury” - Variety

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *