Matt Dunham z Nowej Zelandii wygrywa Puchar Świata w Polsce

Matt Dunham, który trenował w zeszłym roku, zdobył złoto na Mistrzostwach Świata w Wioślarstwie w Polsce.  (Obraz pliku)

Steve McArthur / Photosport

Matt Dunham, który trenował w zeszłym roku, zdobył złoto na Mistrzostwach Świata w Wioślarstwie w Polsce. (Obraz pliku)

Samotny uczeń wagi lekkiej, Matt Dunham, zdobył pierwszy złoty medal Nowej Zelandii na Mistrzostwach Świata w Wioślarstwie w Polsce.

Urodzony w Auckland członek Cambridge Rowing Club spowodował duże opóźnienie w wygraniu finału w Poznaniu w niedzielę (czas nowozelandzki).

Tak jak dzień wcześniej w swoim biegu – Dunham zdominował drugie 1000 m na szczycie stawki – 27-latek ponownie pojawił się w finale, decydując o swojej walce.

Przeciw dwóm polskim rywalom Dunham zajął drugie miejsce za Irlandczykiem Fintonem McCarthy na dystansach 500m, 1000m i 1500m, z łodziami z Irlandii, Urugwaju i Białorusi.

Ale z dokładnie jednej sekundy, na ćwierć wyścigu przed końcem, Kiwi pokonał McCarthy’ego 1,43 sekundy na Steamie 6:43,07.

Felipe Kluwer z Urugwaju okrążył podium 2,36 sekundy za Ferreirą McCarthy.

Dunham po raz pierwszy reprezentował Nową Zelandię w wieku 21 lat, a następnie ogłosił się na arenie Elite International w 2016 roku, kiedy wszedł do lekkiej męskiej czwórki w 2016 roku i pomógł łodzi w dwóch zwycięstwach w Pucharze Świata. Rok później zdobył srebro na Mistrzostwach Świata na Florydzie dzięki zapierającemu dech w piersiach finałowemu sprintowi.

Został nazwany skautem wagi ciężkiej za spróbowanie swoich sił na olimpijskim miejscu w letnim składzie Nowej Zelandii 2019-20.

Tymczasem para mężczyzn Tom McIntosh i Matt McDonald’s oraz cztery kobiety Phil Spurs, Beth Ross, Davina Wade i Catherine Lபர்berne zajęły drugie miejsce w półfinale w niedzielny wieczór (czasu nowozelandzkiego).