Melbourne rezygnuje z planów COVID-Zero, skupia się na szybkich szczepieniach

  • Blokada w Melbourne prawdopodobnie zostanie przedłużona do 23 września
  • NSW spodziewa się, że do połowy października wskaźnik szczepień osiągnie 70%
  • Skarbnik wzywa państwa do kontynuowania krajowych planów ponownego otwarcia

SYDNEY (Reuters) – W środę australijskie władze przedłużyły blokadę COVID-19 w Melbourne o kolejne trzy tygodnie, skupiając się na szybkich kampaniach szczepień i odchodząc od strategii tłumienia, aby zredukować przypadki do zera.

Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił oszałamiające złagodzenie surowych ograniczeń, gdy 70% dorosłej populacji stanu otrzyma przynajmniej jedną dawkę, co ma nadzieję osiągnąć najpóźniej 23 września, w oparciu o obecne wskaźniki szczepień.

Andrews powiedział dziennikarzom w Melbourne, stolicy stanu, po prawie miesięcznej blokadzie, która nie zdołała stłumić epidemii. Zamknięcie miało się zakończyć w czwartek.

„Mamy czas, aby pozwolić na wykonywanie szczepień przez cały czas, wykonując tę ​​bardzo ciężką pracę, tę bardzo bolesną i trudną pracę, aby zachować jak największą ochronę w przypadkach”.

Liczba nowych lokalnych przypadków wzrosła w Victorii do 120 z 76 dzień wcześniej. Z nowych przypadków 100 spędziło czas w społeczności zaraźliwej.

Sąsiednia Nowa Południowa Walia, w której znajduje się Sydney, w środę przesunęła docelową datę szczepienia 70% osób powyżej 16 roku życia na połowę przyszłego miesiąca z początkowego celu pod koniec października, ponieważ wybuch epidemii zwiększył szczepienia.

„Bez względu na to, gdzie mieszkasz, życie będzie znacznie lepsze i bardziej wolne, o ile otrzymasz szczepionkę w 70%” – powiedział dziennikarzom Berejiklian. Jak dotąd 37% zostało w pełni zaszczepionych w stanie, a 67% otrzymało co najmniej jedną dawkę, nieco wyższą niż dane krajowe.

W NSW wykryto łącznie 1116 nowych przypadków, w porównaniu z 1164 dzień wcześniej. Nowa Południowa Walia zgłosiła cztery nowe zgony, podnosząc całkowitą liczbę zgonów w ostatniej epidemii do 100.

Życie z wirusem

Australia próbuje opanować trzecią falę infekcji, która doprowadziła do zamknięcia ponad połowy 25-milionowej populacji. Sydney i Melbourne, jego największe miasta oraz stolica Canberra, podlegają surowym prośbom o pozostanie w domu przez kilka tygodni.

READ  Naukowcy uważają, że w naszym Układzie Słonecznym kryje się niewidzialna gigantyczna planeta: ScienceAlert

Pomimo niedawnych eksplozji udało się utrzymać liczbę koronawirusów na stosunkowo niskim poziomie, z nieco ponad 55 000 przypadków i 1012 zgonami.

Rząd federalny wywiera presję na stany i terytoria, aby się do tego stosowały Krajowy plan ponownego otwarcia Gdy wskaźniki szczepień osiągną 70%-80%, chociaż niektóre stany wolne od wirusów twierdzą, że mogą one zostać opóźnione z powodu szybkiego wzrostu liczby przypadków w Sydney.

Berejiklian powiedział, że NSW otworzy się dla międzynarodowych podróżnych, gdy szczepienia osiągną 80% i że może pozwolić osobom mieszkającym w innych stanach na lot do Sydney, nawet jeśli inne kraje zdecydują się nie otwierać swoich granic.

Sekretarz Skarbu Federalnego Josh Frydenberg wezwał przywódców państw do przestrzegania krajowych planów ponownego otwarcia.

„Trzymaj się planu… planu, który pozwala firmom na ponowne otwarcie i planowanie przyszłości… plan, który posuwa Australię do przodu, aby bezpiecznie żyć z wirusem” – powiedział Frydenberg.

Raport Ringo Jose. Montaż przez Stephena Coatesa i Michaela Perry

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *