Mikroskopowy klip wideo pokazuje szalejącego wirusa Corona.

Intruz skrada się i precyzyjnie śledzi swoją ofiarę, przygotowując się do przebicia pancerza kamieniołomu. Po wejściu do środka agresor zmusza swojego gospodarza do wyprodukowania większej liczby intruzów, a następnie powoduje eksplozję, uwalniając dużą liczbę najeźdźców, którzy mogą kontynuować swój szał na większą skalę.

Dramat przedstawiony na mikroskopijnym filmie, w którym SARS-CoV-2 infekuje komórki mózgu nietoperza, pokazuje, w jaki sposób patogen zamienia komórki w fabryki wirusów, zanim spowoduje śmierć komórki gospodarza.

Film został wyprodukowany przez Sophie Marie Escher i Delphine Planas, wirusologów z Instytutu Pasteura w Paryżu, który otrzymał wyróżnienie pod mikroskopem. Konkurs wideo Sponsorowane przez firmę Nikon Imaging Corporation.

Filmowany przez 48 godzin z obrazem rejestrowanym co 10 minut, materiał przedstawia koronawirusa jako czerwone plamy rozchodzące się wśród masy szarych kropek – komórek mózgu nietoperza. Po zakażeniu komórki nietoperzy zaczynają łączyć się z sąsiednimi komórkami. W pewnym momencie cała masa pęka, powodując śmierć komórki.

Ten zaraźliwy moloch jest taki sam u nietoperzy i ludzi, powiedziała pani Escher, która specjalizuje się w chorobach odzwierzęcych – tych, które mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi – z jedną ważną różnicą: nietoperze ostatecznie nie chorują.

U ludzi koronawirus może uniknąć wykrycia i spowodować dalsze uszkodzenia, częściowo uniemożliwiając zainfekowanym komórkom ostrzeganie układu odpornościowego o obecności najeźdźcy. Ale jego szczególna siła polega na zdolności zmuszania komórek gospodarza do łączenia się z sąsiednimi komórkami, proces znany jako syncytia, który pozwala koronawirusowi pozostać niewykrytym podczas namnażania.

„Za każdym razem, gdy wirus musi opuścić komórkę, jest zagrożony wykryciem, więc jeśli może przejść bezpośrednio z komórki do komórki, może działać szybciej” – powiedziała Escher.

Powiedziała, że ​​ma nadzieję, że film pomoże zdemistyfikować wirusa i ułatwi zrozumienie i docenienie tego zwodniczego wroga, który wywrócił życie miliardów ludzi do góry nogami.

READ  Mars: Pradawne życie jednym z trzech możliwych wyjaśnień odkrycia węgla na Czerwonej Planecie

„Ważne jest, aby pomóc ludziom wyjść poza naukowy żargon, aby zrozumieć, że jest to bardzo wyrafinowany, inteligentny wirus, który jest dobrze przystosowany do wywoływania chorób u ludzi” – powiedziała.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *