Mikroskopowy klip wideo pokazuje szalejącego wirusa Corona.

Intruz skrada się i precyzyjnie śledzi swoją ofiarę, przygotowując się do przebicia pancerza kamieniołomu. Po wejściu do środka agresor zmusza swojego gospodarza do wyprodukowania większej liczby intruzów, a następnie powoduje eksplozję, uwalniając dużą liczbę najeźdźców, którzy mogą kontynuować swój szał na większą skalę.

Dramat przedstawiony na mikroskopijnym filmie, w którym SARS-CoV-2 infekuje komórki mózgu nietoperza, pokazuje, w jaki sposób patogen zamienia komórki w fabryki wirusów, zanim spowoduje śmierć komórki gospodarza.

Film został wyprodukowany przez Sophie Marie Escher i Delphine Planas, wirusologów z Instytutu Pasteura w Paryżu, który otrzymał wyróżnienie pod mikroskopem. Konkurs wideo Sponsorowane przez firmę Nikon Imaging Corporation.

Filmowany przez 48 godzin z obrazem rejestrowanym co 10 minut, materiał przedstawia koronawirusa jako czerwone plamy rozchodzące się wśród masy szarych kropek – komórek mózgu nietoperza. Po zakażeniu komórki nietoperzy zaczynają łączyć się z sąsiednimi komórkami. W pewnym momencie cała masa pęka, powodując śmierć komórki.

Ten zaraźliwy moloch jest taki sam u nietoperzy i ludzi, powiedziała pani Escher, która specjalizuje się w chorobach odzwierzęcych – tych, które mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi – z jedną ważną różnicą: nietoperze ostatecznie nie chorują.

U ludzi koronawirus może uniknąć wykrycia i spowodować dalsze uszkodzenia, częściowo uniemożliwiając zainfekowanym komórkom ostrzeganie układu odpornościowego o obecności najeźdźcy. Ale jego szczególna siła polega na zdolności zmuszania komórek gospodarza do łączenia się z sąsiednimi komórkami, proces znany jako syncytia, który pozwala koronawirusowi pozostać niewykrytym podczas namnażania.

„Za każdym razem, gdy wirus musi opuścić komórkę, jest zagrożony wykryciem, więc jeśli może przejść bezpośrednio z komórki do komórki, może działać szybciej” – powiedziała Escher.

Powiedziała, że ​​ma nadzieję, że film pomoże zdemistyfikować wirusa i ułatwi zrozumienie i docenienie tego zwodniczego wroga, który wywrócił życie miliardów ludzi do góry nogami.

READ  Odkrycie splątania kwantowego to rewolucyjny krok naprzód • Earth.com

„Ważne jest, aby pomóc ludziom wyjść poza naukowy żargon, aby zrozumieć, że jest to bardzo wyrafinowany, inteligentny wirus, który jest dobrze przystosowany do wywoływania chorób u ludzi” – powiedziała.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *