Misja NASA InSight Mars zakończyła się po 4 latach nasłuchiwania marsjańskich trzęsień ziemi

Misja NASA InSight Mars zakończyła się po 4 latach nasłuchiwania marsjańskich trzęsień ziemi

Sonda Mars Insight należąca do NASA nie żyje.

Menadżerowie zadań czekali na to od miesięcy Nagromadził się również kurz na panelach słonecznych lądownika, blokując światło słoneczne, którego nieruchomy statek kosmiczny potrzebuje do generowania energii.

Wgląd, który Dotarł na powierzchnię Marsa więcej niż cztery lata temu Pomiar drgań sejsmicznych Czerwonej PlanetyOstatni telefon był 15 grudnia. Ale nic nie było słychać podczas ostatnich dwóch prób kontaktu, a NASA ogłosiła w środę, że jest mało prawdopodobne, aby ponownie usłyszał InSight.

„Czuję się smutny, ale czuję się też bardzo dobrze” – powiedział w wywiadzie Bruce Banerdt, główny badacz misji w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. – Od jakiegoś czasu spodziewaliśmy się, że to się skończy.

Dodał: „Myślę, że to była niesamowita trasa”.

InSight – nazwa jest skrótem od pełnej nazwy misji, Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy, and Heat Transport – była odskocznią od dobrze znanych misji sondujących NASA, skupiających się na Tajemnice wewnętrznej głębi Marsa zamiast szukać znaki wodne i Prawdopodobnie wymarłe życie na czerwonej planecie. Misja o wartości 830 milionów dolarów ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące struktury, składu i historii geologicznej planety.

Na Marsie brakuje tektoniki płyt, przesuwających się kawałków skorupy, które tworzą powierzchnię naszej planety. Trzęsienia ziemi jednak się zdarzają, spowodowane innymi czynnikami, takimi jak kurczenie się i pękanie skorupy podczas jej ochładzania.

Ostatni rok misji okazał się szczególnie bogaty w wydarzenia, ponieważ odkryto jej instrumenty Wibracje z dużej kosmicznej skały, o średnicy od 15 do 40 stóp, i uderzył w Marsa w odległości 2000 mil od statku kosmicznego w Wigilię ubiegłego roku. Następnie sonda Mars Reconnaissance Orbiter NASA była w stanie sfotografować świeży krater i kawałki podziemnego lodu, które zostały wyrzucone na powierzchnię przez uderzenie. To odkrycie lodu było bliżej równika niż jakiekolwiek poprzednie odkrycie, potencjalne źródło dla przyszłych astronautów.

READ  Piękny pokaz kuli ognia w ten weekend z Taurydów • Earth.com

W maju InSight zmierzył bagno o jasności 4,7 magnitudo, największe w misji.

Sejsmometr statku kosmicznego spełnił oczekiwania naukowców. To był pierwszy raz, kiedy trzęsienia ziemi zostały wykryte na innej planecie. (Nie było to jednak pierwsze wykrycie trzęsień ziemi poza Ziemią. Podczas misji Apollo astronauci NASA zostawili na Księżycu sejsmometry i zarejestrowali wiele trzęsień ziemi).

Fale sejsmiczne odbijające się od wnętrza Marsa zasadniczo dostarczyły akustycznego obrazu planety, dostarczając nowych szczegółów na temat skorupy, płaszcza i jądra.

Był to największy wynik misji, powiedział dr Banerdt, „dogłębnego mapowania planety”.

Skorupa poniżej InSight okazała się cieńsza niż oczekiwano, o grubości około 15 do 25 mil. Jądro Czerwonej Planety jest nadal stopione, co jest pewnym zaskoczeniem dla naukowców, ponieważ Mars jest znacznie młodszy od Ziemi. Rdzeń jest również większy niż oczekiwano – ma średnicę 1120 mil – i mniej gęsty niż oczekiwano, co sugeruje lżejsze pierwiastki zmieszane z żelazem. Elementy te obniżą temperaturę topnienia, co może pomóc wyjaśnić, dlaczego rdzeń nie jest zestalony.

Budowa geologiczna pomaga naukowcom zrozumieć, jak szybko ciepło ucieka z Marsa, co z kolei pomaga im zrekonstruować, jak wyglądała powierzchnia kilka miliardów lat temu i jak powierzchnia mogła nadawać się do zamieszkania w tym czasie.

„Otworzyliśmy nowe możliwości, a nasz zespół naukowy może być dumny ze wszystkiego, czego się nauczyliśmy po drodze” — powiedział Philippe Lejeune z Instytutu Fizyki Świata w Paryżu, główny badacz sejsmometru InSight, w oświadczenie NASA.

Jednak drugie narzędzie, które zostało zaprojektowane do wiercenia 16 stóp pod ziemią, nigdy nie było w stanie zejść głęboko pod powierzchnię, ponieważ niespodziewanie grudkowata gleba przeszkodziła mu. Urządzenie, nazwane „Kretem”, mierzyło przepływ ciepła z marsjańskiego wnętrza.

„To było ogromne rozczarowanie” – powiedział dr Banerdt.

READ  Monitory fitness ujawniają powiązania między ćwiczeniami, pamięcią i zdrowiem psychicznym

Inne instrumenty na InSight zmierzyły marsjańską pogodę i pozostałości starożytnego pola magnetycznego zachowanego w skałach.

Dr Banerdt powiedział, że wciąż możliwe jest przywrócenie InSight do życia, zwłaszcza jeśli jedno z maleńkich tornad pyłowych, które szybują nad marsjańskim krajobrazem, przeleci nad statkiem kosmicznym i oczyści pył.

Jeśli panele słoneczne mogą naładować akumulatory, InSight podejmie próbę ponownego uruchomienia i ponownego nawiązania połączenia. Transmisje radiowe z odrodzonego InSight mogą wyglądać jak zakłócenia w komunikacji wysyłanej z innego statku kosmicznego NASA na Marsie.

„Jeśli zaczniemy konsekwentnie widzieć ten sygnał, będzie to dla nas sygnałem, że InSight może wrócić do pracy” – powiedział dr Banerdt.

Gdy program InSight dobiega końca, jeden z innych aktywnych statków kosmicznych NASA na Marsa, łazik Perseverance, toruje drogę przyszłej misji. On ona 10 rur zaczęło spadać na ziemię Zawiera próbki skał wielkości kredy.

Wytrwałość była Wywierć różne skały W kraterze Jezero, gdzie wylądowałeś. Następna misja, która wciąż znajduje się w fazie planowania, Mars Sample Return, polega na zwróceniu skał na Ziemię dla naukowców badać w swoich laboratoriach.

Łazik nadal przewozi inne rurki – w przypadku skał wywierconych do tej pory dwie próbki zostały wywiercone – a plan jest taki, aby łazik dostarczył probówki do Mars Sample Lander.

Próbki zrzucane teraz na Ziemię są zasadniczo kopią zapasową na wypadek, gdyby coś poszło nie tak z Perseverance, zanim sonda powrotna z Marsa dotrze na miejsce. W tym przypadku plan zakładałby zejście sondy w pobliże i po próbkach, które Perseverance już zrzucił Śmigłowce, podobne do stworzenia Marscoptera który obecnie towarzyszy łazikowi, pobierze próbki.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *