Morska Farma Wiatrowa Baltica, Polska

Morska Farma Wiatrowa Baltica, Polska

Farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim będzie miała moc do 2,5 GW. Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Morskie turbiny wiatrowe dla Bałtyku 2 dostarczy Siemens Gamesa. Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Morska farma wiatrowa będzie największym projektem energetyki odnawialnej w Polsce. Źródło: Boscalis.

Morska farma wiatrowa Baltica jest budowana przez spółkę joint venture Ørsted i Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Źródło: Hellenic Cables.

Morska farma wiatrowa Baltica planowana jest w dwóch etapach, Baltica 2 o mocy 1,5 GW i Baltica 3 o mocy 1 GW. Jest to największa morska farma wiatrowa na Bałtyku w Polsce.

Projekt będzie realizowany w ramach wspólnego przedsięwzięcia 50:50 pomiędzy Ørsted, największą polską firmą wytwarzającą energię i ciepło, a Polską Grupą Energetyczną (PGE).

Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził zasadniczo 1,4 miliarda euro (1,5 miliarda dolarów) na finansowanie rozwoju projektu morskiej energetyki wiatrowej Baltica..

Baltica 2 o mocy 1,5 GW ma zostać uruchomiona w 2027 r. i dostarczać ekologiczną energię do 2,4 mln gospodarstw domowych, redukując jednocześnie emisję CO.2 Pięć milionów ton emisji rocznie.

Baltica 3 ma zostać oddana do użytku w 2029 roku. Przewiduje się, że okres użytkowania Baltica 3 zakończy się w 2056 r., a Baltica 2 – w 2057 r.

Lokalizacja morskiej farmy wiatrowej Baltica

Bałtycka Farma Wiatrowa powstanie w polskiej części Morza Bałtyckiego, zlokalizowanej pomiędzy Baleą a Ustką. Pomiędzy najbliższą farmą wiatrową a brzegiem zachowana zostanie minimalna odległość 25 km.

Inwestycja Baltica 2 obejmie obszar około 190 km²Baltica 3 wynosi około 130 km².

W gminie Choczewo powstanie infrastruktura lądowa dla farmy wiatrowej, która zapewni niezbędną infrastrukturę lądową do jej funkcjonowania.

Szczegóły morskiej farmy wiatrowej Baltica

W Baltica 2 zostanie zainstalowanych 107 jednostek turbin SG 14-222 DD wraz ze 107 kablami sieciowymi 66 kV o łącznej długości 170 km. Zostaną zainstalowane cztery kable eksportowe 275 kV w izolacji z polietylenu usieciowanego (XLPE) o długości około 300 km. Instalacja obejmuje również 170 km podmorskich kabli sieciowych 66 kV, które połączą farmy wiatrowe z podstacjami morskimi.

READ  Inflacja w Polsce osiąga najwyższy od 20 lat Snap

Turbiny są osadzone bezpośrednio pod powierzchnią morza na stalowych fundamentach jednopalowych, o maksymalnej długości 100 mi ciężarze ponad 2000 ton.

Turbina SG 14-222 DD ma maksymalną moc 15 MW ze zwiększeniem mocy. Średnica wirnika turbiny wynosi 222 m, długość łopatek 108 m, co daje 39 000 m.². Turbina nadaje się do wszystkich prędkości wiatru.

Energia wytwarzana w Baltica 2 będzie eksportowana kablami podwodnymi i przesyłana na brzeg zintegrowanym korytarzem kablowym. Zainstalowane zostaną cztery podstacje morskie przetwarzające energię elektryczną wytwarzaną przez turbiny, a każda podstacja będzie wyposażona w dwa transformatory o mocy 225 MV każdy.

Oczekuje się, że Baltica 3 zostanie zainstalowana w odległości 25 km od najbliższego wybrzeża i będzie wyposażona w 80 turbin.

Wykonawcy biorą udział w projekcie Baltica Offshore Wind

Geogib Marine, szwajcarska firma zajmująca się danymi geotechnicznymi, oraz MEWO, polska firma zajmująca się energią morską, zostały wybrane do wykonania gruntowych badań geotechnicznych w ramach projektu.

Niezależna firma doradztwa finansowego Green Giraffe Advisory pomagała PGE w sprzedaży 50% udziałów w projekcie morskiej energetyki wiatrowej Baltica spółce Ørsted. Agencja zapewniła również wytyczne dotyczące struktury i wykonalności finansowej projektów.

W kwietniu 2023 roku firma Siemens Gamesa, lider rozwoju i ekspansji morskiej energetyki wiatrowej, zdobyła kontrakt na dostawę turbin wiatrowych dla Baltica 2. Spółka zawarła także umowę na utrzymanie projektu na okres pięciu lat.

Morskie kable eksportowe zostaną dostarczone przez ZTT Submarine Cable & System, firmę zajmującą się projektowaniem i produkcją niestandardowego wyposażenia morskiego, oraz Hellenic Cables, greckiego producenta kabli, przewodów oraz kompozytów z tworzyw sztucznych i gumy.

Navantia-Winter dostarczy fundamenty jednopalowe na potrzeby projektu, natomiast Orient Cable dostarczy podmorskie kable sieciowe 66 kV o długości 170 km.

We wrześniu 2023 roku na wykonawcę instalacji kablowych dla Baltica 2 została wybrana holenderska firma Boskalis, zajmująca się kopaniem i transportem ciężkich ładunków. Prace produkcyjne rozpoczną się w 2025 r., natomiast prace transportowe i instalacyjne rozpoczną się w 2027 r.

READ  Najpierw na południu Polski Wiadomości, sport, praca

Konsorcjum firm Semco Maritime i PDSC Mechanical & Construction, wspierane przez głównych podwykonawców ISC Consulting Engineers i Hyundai Electric, przyznało kontrakt na inżynierię, zaopatrzenie i budowę czterech morskich podstacji. Zakres zamówienia obejmuje zaprojektowanie, dostawę i montaż podsystemów wysokiego i średniego napięcia, sterowania i gromadzenia danych oraz podstacji.

Szczegóły Baltica 1

Baltica 1 będzie miała moc zainstalowaną na poziomie 900 MW i jest budowana samodzielnie przez Grupę PGE. Uruchomienie projektu ma nastąpić w 2030 r., po ukończeniu Baltica 2 i 3.

Baltica 1 zlokalizowana jest na północ od projektów Baltica 2 i Baltica 3, w odległości 80 km od polskiego wybrzeża. Prace związane z badaniami środowiskowymi dla Baltica 1 rozpoczną się we wrześniu 2022 roku. Inwestycja ma już pozwolenie na lokalizację i umowę przyłączeniową.Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *