Muzyka otoczenia nie jest tłem. To zaproszenie do zawieszenia czasu.

Jednak dominująca dziś wizja muzyki ambient jest kreskówkowym odzwierciedleniem tych aspiracji. W branży wellness wartej wiele miliardów dolarów platformy do przesyłania strumieniowego i aplikacje do medytacji otaczają ocean jako muzykę w tle — coś do oddzielnego słuchania i konsumpcji. To muzyka do jogi i spa lub nagrania terenowe na spokojny, spokojny sen. Zamiast wykorzystywać potencjał otoczenia – jego zdolność do rozluźniania barier i zmiękczania idei dźwięku, polityki, czasowości i przestrzeni – muzyka stała się instrumentem, pomniejszonym w dźwięk jako tło.

Zabawne jest myślenie o muzyce ambient jako o korzyści, jak o czymś, co pozwala na selektywne uczestnictwo. Jak muzyk Lawrence English książkiIgnorowanie muzyki nie oznacza słuchania jej. Zamiast tego doświadczanie muzyki ambient — aby umożliwić wyłonienie się jej politycznej, filozoficznej i przeciwstawnej wiedzy — wymaga pełnego użycia zmysłów. Oznacza to czerpanie z zmysłowej witalności życia: doświadczeń dotykowych, przestrzennych, wibracyjnych i słuchowych, których dostarczają nam ludzie.

Pionierka muzyki eksperymentalnej, Pauline Oliveros, przewidziała, jak zmysłowe podejście do muzyki i słuchania może kultywować dynamiczne myślenie polityczne. Spędziła życie na rozwijaniu teorii głębokiego słuchania, praktyki promującej radykalną uwagę. W tym podejściu istnieje różnica między słuchaniem a słuchaniem. Pierwsza to powierzchowna świadomość przestrzeni i czasu, a druga to akt immersyjnej koncentracji. „Głębokie słuchanie przenosi nas pod powierzchnię naszej świadomości i pomaga zmienić lub rozwiązać restrykcyjne granice” – powiedziała książki 1999. „Słuchanie to kierowanie uwagi na to, co słyszymy, gromadzenie znaczenia, interpretowanie i decydowanie o działaniu”.

W 1974 roku, w odpowiedzi na zawieruchy wojny wietnamskiej, Oliveros opublikował serię tekstowych partytur zatytułowanych „Audio Meditations”, będących prekursorem teorii głębokiego słuchania. Projekt bada, w jaki sposób ćwiczenia głosowe skoncentrowane na ciele mogą poprawić skoncentrowane poznanie. Oliveros opracowała program „Sonic Meditation” na podstawie zgromadzeń kobiet, które organizowała w swoim domu. Na tych spotkaniach grupa, która powstała w kontekście ruchu wyzwolenia kobiet, co tydzień wykonywała ćwiczenia oddechowe, pisała w dziennikach i wykonywała ćwiczenia świadomości ruchowej. Doświadczenie ma być zbiorowe, wykorzystując intymność i medytację do pielęgnowania poczucia uzdrowienia.

READ  Obraz portalu inspiruje teorie życia na Marsie

Nauczyłem się uważnie słuchać z moją playlistą „If I Need to Breathe”, zwłaszcza z twórcą New Age, który napisał Raji „Being Here”. Trudno powiedzieć dokładnie, kiedy kliknięto „Bycie tutaj”: może jest to 10 minut, 15 minut, a nawet fajne zamknięcie, 25 minut. Laraji, który wydaje muzykę od końca lat 70., produkuje akustyczną świetlistość – świetliste wraki boskiej melodii. Słuchając jego muzyki, znajduję się w niewypowiedzianym uścisku jego wizji teraźniejszości, dostrzegając załamanie jak promienie słoneczne pieszczące lazurowe wody oceanu. To muzyka, która kłębi się w uszach, zamienia się w wyimaginowany raj, przerywając czas i przestrzeń. To nie tylko krajobraz, nie zwykły balsam na niezmierzony ból.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top