Najcięższa gwiazda neutronowa wytworzona po pożarciu gwiazdy towarzyszącej

Nazywana gwiazdą neutronową, gęste, rozpadające się szczątki masywnej gwiazdy ważą ponad dwa razy więcej niż nasze Słońce, co czyni ją najcięższą znaną do tej pory gwiazdą neutronową. Obiekt obraca się 707 razy na sekundę, co czyni go również jedną z najszybciej wirujących gwiazd neutronowych w Drodze Mlecznej.

Gwiazda neutronowa znana jest jako czarna wdowa, ponieważ jest bardzo podobna do tych znanych pająków Samice pająków, które po skojarzeniu zjadają znacznie mniejszych męskich partnerów, rozrywają się na strzępy i pożerają prawie całą masę swojej gwiazdy towarzyszącej.

Ta gwiezdna uczta pozwoliła Czarnej Wdowie stać się najcięższą gwiazdą neutronową zaobserwowaną do tej pory.

Astronomowie byli w stanie zważyć gwiazdę, zwaną PSR J0952-0607, przez Użycie czułego teleskopu Kecka w Obserwatorium WM Kecka w Maunakea na Hawajach.

Spektrometr do obrazowania o niskiej rozdzielczości w obserwatorium zarejestrował światło widzialne pochodzące od rozdartej gwiazdy towarzyszącej, która świeciła z powodu wysokiej temperatury.

Gwiazda towarzysząca jest teraz wielkości dużej planety gazowej, czyli 20 mas Jowisza. Strona gwiazdy towarzyszącej zwrócona w stronę gwiazdy neutronowej nagrzewa się do 10700 stopni Fahrenheita (5927 stopni Celsjusza) – gorąca i wystarczająco jasna, by można ją było zobaczyć przez teleskop.

Jądra gwiazd neutronowych są najgęstszą materią we wszechświecie, poza czarnymi dziurami, a 1 cal sześcienny (16,4 centymetra sześciennego) gwiazdy neutronowej waży ponad 10 miliardów ton, według autora badania Rogera W. Romani, profesora fizyka na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii.

Według naukowców ta konkretna gwiazda neutronowa jest najgęstszym obiektem w zasięgu wzroku Ziemi.

Astronomowie zaobserwowali słabą gwiazdę (zielone kółko), która prawie całkowicie pozbawiła niewidzialną gwiazdę neutronową swojej masy.  Naga gwiazda jest znacznie jaśniejsza i mniejsza w porównaniu do normalnej (wyższej) gwiazdy.

„Wiemy z grubsza, jak zachowuje się materia w gęstościach jądrowych, tak jak w jądrze atomu uranu” – powiedział współautor badania Alex Filippenko w oświadczeniu. Filippenko posiada podwójne tytuły profesora astronomii i Szanowny Profesor fizyka Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

READ  Nowy wariant COVID znaleziony we Francji: powód do paniki czy jeszcze nie?

„Gwiazda neutronowa jest jak jeden gigantyczny rdzeń, ale kiedy masz półtora masy Słońca tej materii, czyli około 500 000 mas Ziemi jąder, które przylegają do siebie, wcale nie jest jasne, jak będą się zachowywać ”.

Gwiazda neutronowa, taka jak PSR J0952-0607, nazywana jest pulsarem, ponieważ podczas jej obrotu obiekt zachowuje się jak kosmiczna latarnia morska, regularnie emitując światło za pośrednictwem fal radiowych, rentgenowskich lub gamma.

Astronomowie wykrywają fale grawitacyjne z masywnych zderzeń z gwiazdami neutronowymi

Zwykłe pulsary obracają się i błyskają mniej więcej raz na sekundę, ale ta gwiazda pulsuje setki razy na sekundę. Dzieje się tak, ponieważ gwiazda neutronowa staje się bardziej aktywna, gdy wymiata materię z gwiazdy towarzyszącej.

„W przypadku kosmicznej niewdzięczności pulsar Czarnej Wdowy, który pochłonął dużą część swojego towarzysza, teraz nagrzewa się i wyparowuje, tworząc masy planetarne i prawdopodobnie całkowicie unicestwia” – powiedział Filippenko.

Astronomowie odkryli po raz pierwszy Gwiazda neutronowa w 2017 roku, a Filippenko i Romani badali podobne systemy czarnej wdowy od ponad dekady. Próbowali zrozumieć, jak duże mogą być gwiazdy neutronowe. Jeśli gwiazdy neutronowe staną się zbyt ciężkie, zapadają się i stają się czarnymi dziurami.

Naukowcy powiedzieli, że PSR J0952-0607 jest 2,35 masą Słońca, która jest obecnie uważana za górną granicę gwiazdy neutronowej.

„Możemy nadal szukać czarnych wdów i podobnych gwiazd neutronowych poruszających się blisko krawędzi czarnej dziury. Ale jeśli ich nie znajdziemy, utwierdza się argument, że 2,3 masy Słońca to prawdziwa granica, po której stają się czarne. dziury – powiedział Filipenko.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top