Najsilniejsza burza słoneczna od lat uderza w Ziemię, zaskakując prognostów

Najsilniejsza burza słoneczna od lat uderza w Ziemię, zaskakując prognostów

Najpotężniejsza burza słoneczna od prawie sześciu lat uderzyła w Ziemię, ale prognozy pogody kosmicznej nie spodziewały się, że tak się stanie.

Firma ogłosiła na Twitterze, że burza sprawiła, że ​​zorza polarna pojawiła się tak daleko na południe, jak Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych, i zmusiła firmę zajmującą się lotami kosmicznymi Rocket Lab do opóźnienia startu o 90 minut.

Burza geomagnetyczna została sklasyfikowana jako kategoria 4 w 5-stopniowej skali używanej przez amerykańską Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) do oceny dotkliwości zjawisk pogody kosmicznej.

Burze geomagnetyczne to zaburzenia pola magnetycznego Ziemi spowodowane przez materię słoneczną z koronalnego wyrzutu masy (CME) – dużego wyrzutu plazmy i pola magnetycznego z atmosfery Słońca.

Ostatnia burza, która miała miejsce w piątek, była spowodowana trudnym do wykrycia atakiem rakietowym „steal”.

Narodowa Służba Pogody Kosmicznej NOAA pierwotnie podała w środę, że umiarkowana burza kategorii 2 uderzy w Ziemię 24 marca. Został uaktualniony do burzy kategorii 4 o godzinie 00:41 EDT (04:41 GMT) 24 marca.

— powiedziała amerykańska prezenterka pogody kosmicznej Tamita Skoff Space.com Takie burze poruszają się powoli i trudno je obserwować, ponieważ opuszczają powierzchnię Słońca bez specjalistycznego szkolenia.

„Dlatego jest to przyczyną„ problemu burzy geomagnetycznej ”, takiej jak burza na poziomie G4, w której jesteśmy teraz” – kontynuował Skoff.

Burze geomagnetyczne są oceniane przez NOAA w skali od jednego do pięciu. Burze klasy I mogą powodować zwiększoną aktywność zórz polarnych wokół biegunów i niewielkie wahania dostaw energii. Burze kategorii 5 mogą zakłócać usługi telegraficzne na całym świecie i wyzwalać potężne i jasne zorze polarne.

READ  Nowe badania teoretyczne sugerują, że nasz wszechświat łączy się z „wszechświatami wschodzącymi”, powodując jego rozszerzanie

We wrześniu 1859 roku wystąpiła burza piątej kategorii, a zorza polarna była widoczna aż na Bahamach.

Silne burze geomagnetyczne mogą również wpływać na loty kosmiczne, ponieważ zwiększają gęstość gazów w górnych warstwach atmosfery Ziemi, wywierając większy nacisk na satelity i inne statki kosmiczne.

W lutym 2022 roku SpaceX Elona Muska stracił do 40 nowych satelitów Starlink, gdy nie udało im się dotrzeć na orbitę po wystrzeleniu podczas niewielkiej burzy geomagnetycznej.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *