Najstarsze ludzkie odciski stóp w Ameryce Północnej znaleziono w Nowym Meksyku

Ten niedatowany obraz udostępniony przez National Park Service we wrześniu 2021 roku pokazuje skamieniałe ludzkie odciski stóp w Parku Narodowym White Sands w Nowym Meksyku.  Według raportu opublikowanego w Science w czwartek, 23 września 2021 r., wrażenia są takie, że pierwsi ludzie przeszli przez Amerykę Północną około 23 000 lat temu, znacznie wcześniej niż wcześniej sądzono.  (NPS przez AP)

Ten niedatowany obraz udostępniony przez National Park Service we wrześniu 2021 roku pokazuje skamieniałe ludzkie odciski stóp w Parku Narodowym White Sands w Nowym Meksyku. Według raportu opublikowanego w Science w czwartek, 23 września 2021 r., wrażenia są takie, że pierwsi ludzie przeszli przez Amerykę Północną około 23 000 lat temu, znacznie wcześniej niż wcześniej sądzono. (NPS przez AP)

Ten niedatowany obraz udostępniony przez National Park Service we wrześniu 2021 roku pokazuje skamieniałe ludzkie odciski stóp w Parku Narodowym White Sands w Nowym Meksyku. Według raportu opublikowanego w Science w czwartek, 23 września 2021 r., wrażenia są takie, że pierwsi ludzie przeszli przez Amerykę Północną około 23 000 lat temu, znacznie wcześniej niż wcześniej sądzono. (NPS przez AP)

Skamieniałe ślady stóp odkryte w Nowym Meksyku wskazują, że pierwsi ludzie chodzili po Ameryce Północnej około 23 000 lat temu, poinformowali w czwartek naukowcy.

Pierwsze ślady stóp znaleziono na dnie wyschniętego jeziora w Parku Narodowym White Sands w 2009 roku. Naukowcy z US Geological Survey niedawno przeanalizowali nasiona utknięte w śladach, aby określić ich przybliżony wiek, który waha się od około 22 800 do 21 130 lat temu.

Odkrycia mogą rzucić światło na tajemnicę, która od dawna intrygowała naukowców: kiedy ludzie po raz pierwszy dotarli do obu Ameryk, po rozproszeniu z Afryki i Azji?

Większość uczonych uważa, że ​​starożytna migracja przeszła przez obecnie zatopiony most lądowy łączący Azję z Alaską. Na podstawie różnych dowodów — w tym narzędzi kamiennych, kości kopalnych i analizy genetycznej — inni badacze przedstawili szereg możliwych dat przybycia człowieka do obu Ameryk, od 13 000 do 26 000 lat temu lub więcej.

Obecne badanie dostarcza solidniejszych podstaw, gdy ludzie z pewnością byli w Ameryce Północnej, chociaż mogli przybyć wcześniej, twierdzą autorzy. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science, które opublikowało badanie w czwartek, naukowcy napisali, że skamieliny są bardziej bezpośrednim i niepodważalnym dowodem niż „artefakty kulturowe, zmodyfikowane kości lub inne tradycyjne skamieliny”.

READ  McCannani rozpala media i liberalnych reporterów za odrzucenie pytań Wuhan Lab

Powiedzieli: „To, co tutaj prezentujemy, jest dowodem dobrze ustalonego czasu i miejsca”.

Opierając się na rozmiarach śladów, naukowcy uważają, że przynajmniej niektóre zostały wykonane przez dzieci i nastolatki, które żyły podczas ostatniej epoki lodowcowej.

David Bustos, kierownik programu zasobów parku, odkrył pierwsze odciski stóp na starożytnych mokradłach w 2009 roku. On i inni odkryli więcej w parku na przestrzeni lat.

„Wiedzieliśmy, że są stare, ale nie mieliśmy możliwości datowania odcisków palców, zanim odkryliśmy niektóre z nich (nasiona) na wierzchu” – powiedział w czwartek.

Odciski stóp, które są wykonane z drobnego mułu i gliny, są delikatne, powiedział Bustos, więc naukowcy musieli szybko pracować, aby zebrać próbki.

„Jedynym sposobem, w jaki możemy to zapisać, jest nagranie – zrobienie wielu zdjęć i wykonanie modeli 3D” – powiedział.

Wcześniejsze wykopaliska w Parku Narodowym White Sands ujawniły skamieniałe ślady pozostawione przez kota szablozębnego, strasznego wilka, mamut kolumbijski i inne zwierzęta z epoki lodowcowej.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Wydziału Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top