Największa w Polsce sieć ogólnospożywcza Żabka otwiera swój pierwszy sklep za granicą

Największa w Polsce sieć ogólnospożywcza Żabka otwiera swój pierwszy sklep za granicą

Polska Żabka, największa sieć sklepów ogólnospożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej, po otwarciu sklepu w Rumunii, otworzyła swój pierwszy sklep za granicą.

Firma ma nadzieję, że do końca roku będzie mieć w kraju łącznie 200 sklepów, co zwiększy liczbę już ponad 10 000 w Polsce.

Żabka wkracza na rynek rumuński po przejęciu większościowego pakietu udziałów w 30-letniej firmie rodzinnej DRIM Daniel Distribuţie FMCG na początku tego roku za 516,6 mln lei (103,8 mln euro).

Teraz otworzyła swój pierwszy sklep spożywczy w Bukareszcie. Sklep działający pod marką Froo jest w fazie eksperymentalnej i dlatego będzie dostępny jedynie dla wybranej grupy klientów testowych w tzw. formule „przyjaciele i rodzina”.

„To rozwiązanie pozwoli nam lepiej odpowiadać na oczekiwania konsumentów na rynku lokalnym, a także testować udogodnienia w sklepach” – powiedziała firma rumuńskiemu portalowi informacyjnemu Economica.

„Dalsze tempo rozwoju sieci w Rumunii zależy od wyniku fazy testowej” – dodała spółka. Economica podaje, że Żabka chce do końca roku prowadzić w Rumunii 200 sklepów.

W ostatnich latach Żabka – co po polsku oznacza „mała żabka” – odnotowała szybki rozwój. W zeszłym roku firma świętowała otwarcie 10-tysięcznego sklepu. Prowadzone są przez ponad 7500 franczyzobiorców.

READ  Niemcy zwiększają kontrole graniczne w Polsce i Czechach

Jak podaje firma, do 2021 roku prawie jedna trzecia Polaków będzie mieszkać w promieniu 300 metrów od sklepu Żabka.

W 2023 roku Żabka stała się także największym operatorem sklepów autonomicznych – czyli bezkasowych – w Europie po uruchomieniu serii placówek Żabka Nano. Kamery automatycznie wykrywają, co kupujący zabierają z półek i ładują je, gdy wychodzą.

Na etapie testowania sklepów Nano firma na krótko otworzyła jeden za granicą – fabrykę Tesli w Berlinie, która zatrudnia kilku polskich pracowników.

Szybkim rozwojem cieszy się także Żabka Spotkał się z krytyką w Polsce gościć swoich właścicieli, korzystając z luki prawnej umożliwiającej im prowadzenie działalności w niedziele wbrew wprowadzonemu przez polski rząd zakazowi handlu.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Cypularnego/Wikimedia Commons (w domenie publicznej)

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *