Największy bank Nowej Zelandii podnosi oprocentowanie kredytów mieszkaniowych

Największy bank Nowej Zelandii podnosi oprocentowanie kredytów mieszkaniowych

Największy bank Nowej Zelandii podniósł oprocentowanie kredytów mieszkaniowych przed przeglądem Rezerwy Federalnej w przyszłym miesiącu.

ANZ Bank ogłosił wczoraj po południu, że podniesie oprocentowanie kredytów hipotecznych aż o 26 punktów bazowych. Nowe ceny obowiązują od dzisiaj.

Nowa jednoroczna stopa stała wyniesie 7,99%, co oznacza wzrost o 14 punktów bazowych, natomiast stopa specjalna wyniesie 7,39%.

Najostrzejsza zmiana będzie miała miejsce w ciągu sześciu miesięcy ze wzrostem o 26 punktów bazowych do 7,95%.

Zmiany ANZ wiążą się z podwyżkami oprocentowania depozytów terminowych, przy czym depozyty roczne oferują obecnie najbardziej atrakcyjne oprocentowanie – 6,1% rocznie.

Rzecznik banku powiedział, że stopy procentowe „będą nadal poddawane przeglądowi w odpowiedzi na warunki na rynku międzynarodowym i krajowym”.

„Dokonując przeglądu stóp procentowych, bierzemy pod uwagę szereg czynników, w tym wpływ na klientów, podstawowy koszt funduszy (w tym zmiany stóp hurtowych) i działalność konkurencji” – powiedział rzecznik ANZ Bank.

Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych banku centralnego Nowej Zelandii również dzisiaj wzrośnie, a Westpac podniesie oprocentowanie depozytów terminowych.

Bank Rezerw dokona przeglądu oficjalnej stopy procentowej w przyszłym miesiącu.

Eksperci odpowiadają

Konsultant ds. kredytów hipotecznych Gareth Fell powiedział, że wzrost jest niewielki w porównaniu z „ogromnymi” podwyżkami w niedawnej przeszłości.

„To naprawdę trudne dla nabywców pierwszego domu, ale ostatnie podwyżki już nie tak bardzo” – powiedział. „Przeszliśmy przez ból z nadzieją”.

Feeley powiedział, że marże banków są obecnie testowane, a „ich zdolność do udzielania kredytów w przyszłości zostanie przetestowana, jeśli nie utrzymają marży. Feeley powiedział więc, że radzi ludziom rozejrzeć się”.

„Upewnij się, że faktycznie negocjujesz ze swoim bankiem” – powiedział.

„A jeśli nie możesz tego zrobić sam, skorzystaj z usług brokera kredytów hipotecznych.”

READ  Wellington Construction stoi w obliczu likwidacji

„To z pewnością bardzo trudne czasy” – powiedziała Leslie Harris, rzeczniczka First Home Buyers Club.

„Dlatego oczywiście wyższe stopy procentowe nie są dobrą rzeczą dla osób próbujących dostać się na rynek nieruchomości”.

Harris powiedział, że jest to „pole minowe”, na którym ludzie mogą teraz wejść na rynek.

Wezwała banki, aby oferowały więcej specjalnych ofert osobom kupującym pierwszy dom i nalegała, aby kupujący odrobili pracę domową.

„Zaczynamy widzieć, że pewne rzeczy się dzieją, ale chcielibyśmy zobaczyć szerszą strategię” – powiedział Harris. „To jest problem Nowej Zelandii.

„To nie jest tylko problem kupującego pierwszy dom. To problem naszych dzieci, wpływa on na emeryturę ludzi… to duży problem”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *