NASA odkryła, dlaczego sonda Voyager 1 utknęła na kilka miesięcy

NASA odkryła, dlaczego sonda Voyager 1 utknęła na kilka miesięcy

Po miesiącach wysyłania bezużytecznych danych do kontroli misji wreszcie pojawiła się nadzieja dla statku kosmicznego Voyager 1. Inżynierowie NASA zidentyfikowali przyczynę dziwnej anomalii podczas misji i wierzą, że mogą pomóc sondzie międzygwiazdowej odzyskać sens.

Inżynierowie z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA uważają, że sonda Voyager 1 wysyłała bezsensowne dane z powodu uszkodzenia urządzeń pamięci w systemie danych lotu (FDS) statku kosmicznego. „Zespół podejrzewa, że ​​pojedynczy chip odpowiedzialny za przechowywanie części dotkniętej części pamięci FDS nie działa” – stwierdziła NASA książki W aktualizacji.

FDS zbiera dane z instrumentów naukowych Voyagera, a także dane inżynieryjne dotyczące stanu statku kosmicznego i łączy je w jeden pakiet, który jest wysyłany na Ziemię przez jeden z podsystemów sondy, jednostkę modulacji telemetrii (TMU), w formacie binarnym. kod.

FDS i TMU mają problemy z komunikacją między sobą. W rezultacie TMU wysyłało dane do Kontroli Misji w powtarzający się sposób zer i jedynek. Inżynierowie NASA nie są do końca pewni, dlaczego urządzenia pamięci FDS ulegają uszkodzeniu; Uważają, że chip został uderzony energetyczną cząstką z kosmosu lub skorodował po 46 latach pracy.

Sonda Voyager 1 została wystrzelona w 1977 r., niecały miesiąc po rozpoczęciu własnej podróży w przestrzeń kosmiczną przez bliźniaczą sondę Voyager 2. Sonda wystartowała w przestrzeń międzygwiazdową w sierpniu 2012 roku, stając się pierwszym statkiem kosmicznym, który opuścił heliosferę.

Problem zaczął się po raz pierwszy w maju 2022 r., kiedy sonda nagle zaczęła nadawać Wyrażanie i kontrola sytuacji irracjonalnych (AACS).. Inżynierowie rozwiązali problem, wysyłając dane telemetryczne przez jeden z pozostałych komputerów statku kosmicznego. W grudniu 2023 r. Voyager 1 znów zaczął bełkotać.

1 marca zespół wysłał sygnał do systemu danych statku kosmicznego, co delikatnie skłoniło FDS do wypróbowania różnych sekwencji w pakiecie oprogramowania w celu zidentyfikowania uszkodzonej sekcji. Po dwóch dniach, Voyager 1 wysłał sygnał zawierający odczyt całej pamięci FDSco pomogło zespołowi zidentyfikować źródło usterki poprzez porównanie odczytu pamięci z poprzednim odczytem w celu wyszukania niespójności w kodzie.

READ  Elon Musk przekazuje 50 milionów dolarów szpitalowi św. Judy

„Korzystając z odczytu, zespół potwierdził, że około 3% pamięci FDS uległo uszkodzeniu, co uniemożliwiło komputerowi normalne działanie” – napisała NASA w swojej aktualizacji.

Inżynierowie mają nadzieję rozwiązać problem, znajdując sposób na normalne działanie FDS bez uszkodzonych urządzeń pamięci, co umożliwi Voyagerowi 1 rozpoczęcie przesyłania danych o wszechświecie i kontynuowanie podróży w przestrzeń kosmiczną.

Jeśli chcesz więcej podróży kosmicznych w swoim życiu, śledź nas X Niestandardowa zakładka dla Gizmodo Strona lotów kosmicznych.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *