NASA planuje wytrwać łazik, aby spróbować kolejnej próbki skały marsjańskiej, po zawaleniu się pierwszej próby

NASA planuje wytrwać łazik, aby spróbować kolejnej próbki skały marsjańskiej, po zawaleniu się pierwszej próby

Sonda Marsa NASA zeskrobuje skały w centrum tego zdjęcia, pozwalając naukowcom i inżynierom ocenić, czy wytrzyma bardziej agresywne próby próbkowania łazika. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Łazik będzie w tym tygodniu skrobał skały, pozwalając naukowcom i inżynierom zdecydować, czy cel wytrzyma energiczny trening.

W poszukiwaniu śladów starożytnego życia mikrobiologicznego MarsI NASAWytrwały łazik ponownie przygotowuje się do zebrania pierwszych próbek kilku próbek skał rdzeniowych, które ostatecznie mogą zostać sprowadzone na Ziemię w celu dalszych badań.

W tym tygodniu narzędzie na 2-metrowym ramieniu robota łazika zeskrobuje powierzchnię skały znanej jako „rochet”, pozwalając naukowcom zajrzeć do środka i określić, czy chcą pobrać próbkę za pomocą wiertła łazika . Próbka jest nieco grubsza niż ołówek i jest zamknięta w jednej z pozostałych 42 tytanowych rurek łazika.

Jeśli zespół zdecyduje się na wydobycie rdzenia z tej skały, proces pobierania próbek rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

Rakieta Mars Rock

Zbliżenie skały zwanej „Rochette”, którą zespół Perseverance Science zbada, aby ustalić, czy należy z niej pobrać próbkę skały rdzeniowej. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Ekspedycja próbowała uchwycić pierwszy zapis dna krateru 6 sierpnia ze skały, która ostatecznie okazała się zbyt rozdrobniona, rozbijając się na proszek i kawałki materiału zbyt małe, aby utrzymać je w probówce, zanim zostaną uszczelnione i przechowywane w łaziku.

Od tego czasu wytrwałość dotarła do grzbietu zwanego „Cytadelą” – francuskiego słowa oznaczającego „zamek”, nawiązującego do tego, jak to skaliste miejsce wygląda na dno krateru Jezero. Krawędź pokryta jest warstwą skały, która wydaje się być odporna na erozję wietrzną, co jest znakiem, że jest bardziej prawdopodobne, że utrzyma się podczas wykopów.

„Prawdopodobnie w regionie 'South Sittah’ znajdują się starsze skały, więc posiadanie tej młodszej próbki może pomóc nam zrekonstruować pełną oś czasu Jezero” – powiedziała Vivian Sun, naukowiec misji z NASA Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii. .

Próbka w wytrwałości wiertła

Ten wzmocniony kolorami obraz z instrumentu Mastcam-Z na pokładzie łazika Perseverance NASA pokazuje próbkę rurki wewnątrz wiertła po zakończeniu wiercenia 6 sierpnia. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Zespół dodał krok do procesu próbkowania w tej nadchodzącej próbie: po użyciu systemu kamer Mastcam-Z do endoskopii wewnątrz probówki, łazik zatrzyma sekwencję próbkowania, aby zespół mógł przejrzeć obraz rdzenia skalnego. Obecny. Gdy próbka zostanie potwierdzona, poproszą o wytrwanie w zamknięciu probówki.

READ  Pokarmy bogate w witaminę B12: 7 pokarmów, które dodają energii

Chociaż skruszona skała nie została przechwycona podczas początkowej próby pobrania próbki, pierwsza próbówka nadal zawierała próbkę atmosfery marsjańskiej, którą misja pierwotnie planowała uzyskać w późniejszym czasie.

„Zwracając próbki na Ziemię, mamy nadzieję odpowiedzieć na szereg pytań naukowych, w tym o skład marsjańskiej atmosfery” – powiedział Ken Farley, naukowiec projektu Perseverance z California Institute of Technology w Pasadenie w Kalifornii. „Dlatego interesuje nas próbka atmosfery z próbkami skał”.

Będąc na szczycie Citadelle, Perseverance użyje swojego radaru podpowierzchniowego, zwanego RIMFAX – skrót od Radar Imager od Mars Subsurface Experiment – ​​do przyjrzenia się warstwom skał pod spodem. Szczyt grzbietu będzie również świetnym punktem obserwacyjnym dla Mastcam-Z do poszukiwania innych potencjalnych celów skalnych w okolicy.

Prezentacja techniczna NASA Perseverance Rover

Łazik Perseverance NASA, pokazany na tej wystawie, wykopuje okaz na Marsie. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Więcej o misji

Głównym celem misji Wytrwaj na Marsie jest: astrobiologiaW tym poszukiwanie śladów dawnego życia mikrobiologicznego. Łazik będzie charakteryzował geologię planety i przeszły klimat, utoruje drogę do eksploracji Czerwonej Planety przez ludzi, a także będzie pierwszą misją, która zbierze marsjańskie skały i regolit (spękane skały i pył) i przechowa je w skrytce.

Kolejne misje NASA, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), wyślą statek kosmiczny na Marsa w celu zebrania tych zapieczętowanych próbek z powierzchni i zwrócenia ich na Ziemię w celu dogłębnej analizy.

Misja Mars 2020 Perseverance jest częścią podejścia NASA do eksploracji Księżyca na Marsa, które obejmuje Misje Artemidy Na księżyc, który pomoże przygotować się do ludzkiej eksploracji czerwonej planety.

Laboratorium Napędów Odrzutowych, obsługiwany przez Kalifornijski Instytut Technologii dla NASA, zbudował i kierował operacjami sondy łazika.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *